Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Opravdu americké politické elity podporují Izrael?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • izraelska-lobby
Rada pro zahraniční vztahy, čili Council on Foreign Relations, je neodmyslitelnou špičkou na pomyslném seznamu organizací, které tahají za nitky americké zahraniční politiky, hned vedle Bilderbergu a Trilaterální komise.

V obecném povědomí tomu tak je, pokud by to ale měla být pravda, museli by členové CFR vyjadřovat nehynoucí podporu Izraeli coby americkému tradičnímu „strategickému želízku". A právě tak tomu ale není. Pew Research Center, americká agentura zabývající se výzkumem veřejného mínění, mezi 2. říjnem a 16. listopadem oslovila 642 členů CFR a zjistila, že  dvě třetiny z nich si myslí, že USA v podpoře Izraele zašli až příliš daleko.

Výsledek průzkumu jasně ukazuje, že zatímco si veřejnost vytváří názor na izraelsko-palestinský konflikt na základě mediálního masírování, které je jasně na straně Izraele, „tvůrci" americké zahraniční politiky si vyhrazují právo nepodléhat propagandě a mít vlastní názor. Ve výčtu zemí, které budou „v dohledné budoucnosti pro USA důležité" proto 58 procent z členů CFR uvedlo Čínu a Jižní Koreu, za nimiž následují Indie (55 procent), Brazílie (37), EU (19), Rusko (17), Japonsko (16), Británie a Turecko (po 10 procentech), Německo (9), Mexiko (8), Kanada, Indonésie, Austrálie a Francie (po 5 procentech) a Izrael následoval až poté -- se čtyřmi procenty.

Zvlášť zajímavou výpovědní hodnotu mají odpovědi na otázku, komu členové CFR „fandí" v izraelsko-palestinském konfliktu: pro Izrael se vyslovilo jen 26 procent dotázaných, přičemž v souběžně konaném průzkumu mezi širokou veřejností získal Izrael přesně poloviční podporu. Pro Palestince by zvedlo ruku sice jen 16 procent (a 12 procent veřejnosti), ale celých 41 procent členů CFR sympatizuje s oběma stranami, přičemž takto nestranně se na situaci umějí dívat jen čtyři procenta „prostých" Američanů.

Jistým důkazem, že konkrétně CFR nemá větší vliv při formování americké politiky na Blízkém východě, je fakt, že si 67 procent členů myslí, že Spojené státy straní Izraeli až příliš a jen dvě procenta soudí, že je příliš nakloněná Palestincům.

Jinými slovy, obecný dojem o propojení amerických politických elit s Izraelem, který veřejnosti předkládají mainstreamová média, je opravdu jen dojem. A Izrael by za takto zvládnutou PR kampaň určitě měl dostat jedničku. Otázkou tak už jen zbývá, jak to, že je současná realita taková, jaká je...

 

Facebook komentáře

Nejčtenější