Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obama vyměnil dalajlamu za Peking

  • obama-dalajlama
Prezident USA Barack Obama odmítl oficiální setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který v říjnu přijede do Spojených států. S odvoláním na zdroje v Bílém domě to oznámil neokonzervativní týdeník The Weekly Standard.

Od roku 1991 všichni američtí prezidenti s dalajlamou oficiálně jednali, a to bez ohledu na protesty Pekingu, který vinil Bílý dům z podpory tibetských separatistů.

Podle The Weekly Standard se musel Obama setkání s dalajlamou vzdát kvůli své listopadové cestě do Číny, kde by taková jeho schůzka vyvolala krajně negativní reakce. Čínská vláda je v současnosti největším americkým věřitelem a podle všeho jsou za Obamovým rozhodnutím nekazit si vztahy s Čínou právě peníze.

Ve snaze zmírnit odmítnutí schůzky s dalajlamou pak americká delegace v čele s Obamovou poradkyní pro mezinárodní otázky Valerií Jarretovou minulý týden navštívila indickou Dharamsalu, kde dalajlama sídlí. Vyjádřila tam dalajlamovi Obamovu „plnou podporu a ujištění o hluboké úctě". Peking vyjádřil protest i proti této akci Bílého domu.

Podle zdrojů ministerstva zahraničí USA by se Obama mohl s dalajlamou setkat, pokud vůbec, nejdříve v roce 2010. Oba se setkali už v roce 1995, kdy byl Obama ještě senátor.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře