Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Obama největším příjemcem peněz od BP

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • obama-prachy-bp
Zatímco miliony galonů ropy patřící koncernu British Petroleum tryskají do vod Mexického zálivu, prezident Barack Obama a členové Kongresu se možná budou muset zodpovídat za milionové příspěvky na své volební kampaně, které jim nadnárodní ropný gigant v průběhu let vyplatil.

BP a její zaměstnanci věnovali za posledních 20 let federálním kandidátům více než 3,5 milionu dolarů, přičemž největší sumu z toho dostal Obama, jak konstatuje Center for Responsive Politics. Nad tím vším jsou ještě miliony věnované na lobbing, který ovlivňuje energetickou politiku - do této sféry BP jen loni nalila 15,9 milionu dolarů.
Během svého působení v Senátu a v době kandidatury na prezidenta Obama od BP obdržel celkem 77 051, což z něho činí největšího individuálního příjemce peněz od BP za posledních 20 let. Dalším významným příjemcem je i demokratická senátorka Mary Landrieuová. Ta minulý týden varovala, že hrůzná ekologická katastrofa v Mexickém zálivu „nesmí být použita nepatřičně" k zastavení Obamovy kampaně za rozšíření těžby ropy v příbřežních vodách. Landrieuová dostala od BP v roce 2008 bezmála 17 000 dolarů a celkem více než 28 000 dolarů v hotovosti.
"Příspěvky energetických společností nebo ekologických sdružení na kampaň nemají absolutně žádný vliv na politickou agendu senátorky Landrieuové nebo na její reakci na bezprecedentní katastrofu v zálivu," prohlásil její mluvčí.
Ekologové si stěžují, že Landrieuové zkouší potlačit význam ropného znečištění. „Chci říct, že pouhé galony jsou tak nepatrné ve srovnání s přínosem pro sílu Ameriky a vytváření pracovních míst a energetické bezpečnosti," řekla Landrieuová minulý měsíc při slyšení ohledně těžby ropy v pobřežních vodách. „Takže i když rizika existují, myslím, že chápete, že jsou naprosto, naprosto minimální."

"Nenechte se mýlit: BP patří mezi nejmocnější korporátní síly firmy v americké politice," říká Dave Levinthal, mluvčí Center for Responsive Politics. Jen v roce 2008 dal BP 37.000 dolarů členům energetického výboru Sněmovny a 106.501 dolarů členům senátního výboru pro vnitřní bezpečnost, který se zabývá i otázkami bezpečnosti státu z hlediska zásobování ropou.
BP v posledních deseti letech navíc své finance přesouvá na demokraty. V roce 2000 poskytla republikánům ještě téměř o 39 procent více než demokratům, ale v roce 2008 už to bylo takřka fifty fifty.


Facebook komentáře