Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obama chce vytvořit další, tentokrát „civilní“ armádu

  • obama-vyzyvajici
Americká armáda je „přetížená" válkami v Iráku a Afghánistánu, což je jednou z příčin rekordních vojenských rozpočtů a následně i rostoucího deficitu, prohlásil Barack Obama. Jak z toho ven? Samozřejmě, že nikoli ukončením válek!

Místo toho Obama navrhl vytvoření „civilních expedičních sil", které by byly stejně velké jako americká armáda, a bylo by je možné vysílat do zahraničí s budovatelskými úkoly.

Obama nevysvětlil, jakou by taková „pracovní armáda" měla právní legitimitu a samozřejmě se ani nezmínil, z čeho by tuto armádu platil, když už jen skutečný zbrojní rozpočet ve výši 700 miliard dolarů stačí efektivně dusit rozpočet celého státu.

Vlastní „civilní" sílu si navíc žádá i americké ministerstvo obrany, které k ní už ale žádá vlastní vojenské vybavení, aby z ní mohlo udělat „bojovou sílu".

Není jasné, s kolika armádami nakonec USA skončí a zdali v nich zbudou ještě nějací normální lidé, ale faktem je, že myšlení jejich vůdců nabírá na obrátkách.

Šéf Národního protiteroristického střediska Michael Leiter například prohlásil, že by bylo „naprosto nezodpovědné" nepokusit se o zavraždění islamistického klerika Anwara Awlakiho, který se narodil v USA a nyní se podle všeho schovává v Jemenu. Po izraelském vzoru přitom Leiter pohovořil o „americkém právu na sebeobranu na mezinárodní úrovni" s tím, že Awlaki „byl přímo zapojen" do kuriózního prosincového pokusu o atentát na letišti v Detroitu.

Americké úřady o Awlakím mluví jako o „teroristické hrozbě", nicméně proti němu nevznesly žádné obvinění, a co víc, zatím naposledy se ho pokusily zabít loni 24. prosince - zahynulo přitom 34 lidí, Awlaki sám ale vyvázl nezraněn. Tento pokus o atentát se odehrál den před zpackaným případem v Detroitu, a tak není zcela jasné, jak lze obě kauzy navzájem ospravedlňovat, ale to je vlastně fuk.

Mimochodem, Obamův protiteroristický poradce John Brennan nedávno připustil, že americká vláda má na seznamu lidí určených k likvidaci „desítky" svých vlastních občanů...

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře