Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nobelova cena za válku

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • barack-obama-nobel
Trvalo to o 25 lét déle, než si George Orwell myslel, že se jeho slogany stanou skutečností: „Válka je mír", „Svoboda je otroctví", „Ignorance je síla". A já bych dodal: „Lež je pravda."

Nobelův výbor udělil cenu za mír prezidentu USA Baracku Obamovi, muži, který rozpoutal novou válku v Pákistánu, eskaloval válku v Afghánistánu a hrozí útokem Íránu, pokud se nepodřídí tomu, co americká vláda požaduje a zřekne se svých práv vyplývajících ze smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Předseda Nobelova výboru Thornbjorn Jagland prohlásil: „Jen výjimečně se nějakému člověku podaří, tak jako Obamovi, upoutat světové veřejné mínění a dát lidem naději na lepší budoucnost." Obama, podle výronu Nobelova výronu, vytvořil „nové klima v mezinárodní politice."

Řekněte to dvěma milionům Pákistáncům vyhnaným válkou ze svých domovů a neznámému počtu mrtvých tamtéž, které stihl Obama zdecimovat během pár měsíců v úřadu. Řekněte to Afgháncům, mezi nimiž civilní oběti narůstají zároveň s tím, jak se Obamova „nutná válka" stupňuje k nekonečnosti.

Na Bushově politice se nezměnilo nic. Irák je dál okupovaný. Mučírna na Guantánamu běží dál. Tzv. rendition flights a atentáty pokračují. Špiclování Američanů je dál příkazem dne. A ve jménu Oceánské „války proti terorismu" jsou dál porušována občanská práva.

Nobelův výbor nejspíš trpí sebeklamem, že Obama coby příslušník menšiny ukončí hegemonii západní polokoule nad lidmi s tmavší barvou pleti. Necynik by možná mohl namítnout, že Nobelův výbor sází na Obamovu rétoriku a chce ho udělením ceny zamknout na cestě k dosažení míru namísto války. Nezbývá než doufat, že to bude fungovat. Reálnější ale bude, když si uvědomíme, že se z ceny za mír stala cena na principu „Mír je válka".

Obama neudělal nic, aby pohnal zločinecký Bushův režim k zodpovědnosti. Obamova administrativa místo toho hrozí a vydírá palestinskou samosprávu, aby pohřbila Godlstoneovu zprávu o izraelských válečných zločinech spáchaných při izraelském nelidském vojenském útoku na bezbranné obyvatelstvo Gazského ghetta.

Americké Ministerstvo pravdy pouští do světa propagandu, že Írán uvědomil Mezinárodní agenturu pro jadernou energii (MAAE) o svém „tajném" zařízení až poté, co zjistil, že USA jeho „tajné" zařízení odhalily. Tato propaganda má zakrýt skutečnost, že Írán postupuje podle pravidel MAAE, a udržovat záminku pro vojenský útok na Írán.

Nobelův výbor vsadil všechny své naděje na kousek barevné kůže.

„Válka je mír" je nyní i postojem někdejší protiválečné organizace Code Pink. Ta totiž dospěla k závěru, že ženská práva stojí za válku v Afghánistánu.

Jakmile se ale ospravedlnění války stalo takřka bezbřehým - ropa, hegemonie, ženská práva, demokracie, odplata za 11. září, základny Al Kajdy nebo ochrana před terorismem - válka se stala cestou k míru.

Nobelův výbor položil prestiž své ceny za mír na oltář newspeaku a rétorického pokrytectví.

Převzato z antiwar.com

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře