Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Gringo Mask

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • gringo-maska
Maska „gringa", tedy modrookého a blonďatého Američana a Američanky, se v těchto dnech stala na sociálních sítích v Mexiku hitem.

Za vše může arizonský zákon SB 1070, schválený oběma komorami arizonského státního Kongresu, a podepsaný na začátku měsíce republikánskou guvernérkou Janet Brewerovou. Proti zákonu protestují všichni hispanoameričané ve Spojených státech, snad s jedinou výjimkou: hispánských obyvatelů Floridy kubánského původu. Ti naopak doufají, že odliv hispanos ze Západu bude znamenat větší obchody pro jihovýchod USA, tedy zejména Floridu. Ta, na rozdíl od jiných států, zákon, který by povoloval kontrolovat kdykoli kdekoli kohokoli jen podle barvy pleti, nechystá.

La máscara gringa je foto ženy/muže, který si na PC zvětšíte, vystřihnete, podlepíte, opatříte gumičkou kolem hlavy - a nosíte. Pravděpodobně nikoli v Arizoně, kde byste byli okamžitě kontrolováni, ale kdekoli jinde jako výraz protestu. Protestu, proti tomu, co tento týden mexický prezident Felipe Calderón označil za „abra puerta al odio y la discriminación", dveře otevřené nenávisti a diskriminaci. Mexičané, pracující prý v otrockých podmínkách v USA, totiž jen v prvním kvartále loňského roku poslali ze Severu domů 5,475 miliardy dolarů, zatímco letos za stejné období 4,819 miliardy (údaje Banco de México).

A „vzít" džob Mexikáncům je také motivací různých spolků, podporující známé politiky. Tak šerif Joe Arpaio z Maricopa County v Phoenixu obdržel za dva roky volené funkce 66.832 dolarů „v drobných" do pětadvaceti dolarů, které nemusí účetně zachycovat, ale ještě zajímavější je, že od svých podřízených obdržel 23.230 dolarů sponzorských příspěvků na další volby. Znamenalo by to, že kolem 370 dolarů by mu posílali všichni důchodci, kdysi pracující v arizonské státní správě a policii.

The Phoenix Times má o situaci přehled, což Arpaia ohrožuje zvláště nyní, kdy místo Maricopa County přezdívají jeho působišti nikoli bezdůvodně - Nazicopa, jakkoli se nám to může zdát přehnané. Je přirozeně povinností všech cizinců mít „papíry" v pořádku, ale potvrdila se domněnka, že kromě papírů budou v Arizoně požadovány i rodné listy, a to v situaci, kdy podezřelý bude už zadržen, ač Američan, a nezřídka zdejší rodák, a bude mu hrozit vyhoštění ze státu a země.

Aktivita (recesistická) skupinky na gringomask.com je sice úsměvná, ale navozuje mnohé otázky, týkající se skutečného soužití ras ve Spojených státech. A tentokrát černý, nikoli bílý Otec ve Washingtonu, D.C., jak se druhdy při osidlování Západu prvnímu muži ve Státech říkávalo, by měl raději odložit některé politické quasipriority, a řešit to, oč ho nyní prosí desítky milionů Američanů hispánského původu. Protože ekonomické spojení území od Yucatánu po Viktoriinu zemi v Kanadě nemůže, za těchto podmínek, fungovat.

 

Facebook komentáře