Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Gates zjednodušuje možnost útoku na Írán

  • gates-robert-valka
Ministr obrany USA Robert Gates hněvivě zareagoval na zprávy v médiích o jeho tajném memorandu určeném Obamově poradci pro otázky národní bezpečnosti Jamesi Jonesovi a tvrdí, že bylo vytrženo z kontextu a ve skutečnosti bylo jen součástí „řádného a plánovaného rozhodovacího procesu".

V memorandu Gates varoval, že Írán  bude s to projít všechny fáze produkce jaderných zbraní až na tu finální, tedy na výrobu jaderné zbraně samotné, a varoval, že Obama nemá žádnou dobrou strategii, co v takové situaci dělat.

Memorandum se údajně soustředilo kolem diskusí o plánu pro takovou eventualitu, vše naznačuje tomu, že veškerá Gatesova řešení jsou vojenská a že nyní usiluje jen o stanovení specifických strategií pro vojenský úder proti Íránu.

Náčelník sboru náčelníků štábů admirál Michael Mullen znovu zopakoval, že útok na Írán je tou až nejposlednější možností, dodal ale, že je toto řešení „stále na stole". Útokem hrozí Spojené státy s Izraelem už dlouho.

Skutečným jádrem Gatesova memoranda je podle všeho předpokládaný status Íránu coby „virtuální" jaderné mocnosti, která sice neporušuje smlouvu o nešíření o jaderných zbraní, ale už jen svým postupem v mírovém jaderném programu zavdává důvody k vojenskému útoku. Gates tak před vlastním útokem vlastně dopředu zbavuje Ameriku nutnosti předložit nějaký důkaz o tom, že Írán dělá cosi nekalého.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře