Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

FBI zahájila razie v bytech protiválečných aktivistů

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • ruka-vlajka
FBI potvrdila, že v pátek ráno zahájila sérii „razií" v bydlištích protiválečných aktivistů, přičemž svůj postup zdůvodnila snahou „najít důkazy vztahující se k materiální podpoře terorismu".

Prozatím podle všeho nebyl nikdo zatčen a mluvčí FBI Steve Warfield ani neřekl, zda se nějaká zatčení očekávají. Zdůraznil rovněž, že od protiválečné organizace, na kterou se FBI soustředí, nehrozí „žádné bezprostřední nebezpečí". Některým aktivistům už ale bylo nařízeno, aby stanuli před velkou porotou.

Povolení k prohlídce domu protiválečného aktivisty Micka Kellyho jako odůvodnění uvádí, že Kelly je si s to „sám ze svého zaplatit cestu" do Palestiny a Kolumbie a že jeho rybářské výlety po světě jsou ve skutečnosti cestami, při nichž hledá možné kontakty na „zahraniční teroristické organizace včetně, ale nikoli výlučně, na FARC, PFLP a Hizballáh". Podle Kellyho je ale razie jen snahou protiválečné hnutí zastrašit.

Prohlídky provádějí členové Joint Terrorism Task Force. V Minneapolisu proslula zásahy proti protestním skupinám. V roce 2008 se agenti JTTF mimo jiné pokusili infiltrovat na veganský potlach.

Razie se sice soustředí na oblast Minneapolisu, podobné akce už jsou ale hlášeny z Chicaga, Michiganu a Severní Karolíny. Mnohé prohlídky v Minneapolisu mířily na členy Freedom Road Socialism Organisation, terčem se ale staly i jiné skupiny. V Chicagu například FBI zasáhla proti protiválečnému aktivistovi (a dlouholetému bojovníkovi za práva gayů) Andy Thayerovi, což on osobně přičítá svým „aktivitám ve sféře solidarity a tomu, že při mnoha různých příležitostech pronášel projevy". CNN mezi organizacemi, na něž se úřady zaměřily, jmenuje také Palestine Solidarity Group, Twin Cities Antiwar Committee a Students for Democratic Society.

Nynější razie proti členům protestních hnutí možná znamenají konec špiclování těchto skupin na pouhém základě toho, že někdo z jejich členů má protiválečné názory, jak se provalilo minulý týden.

Mimochodem, ve stejný den, kdy si FBI a její podřízené složky vyšláply na protiválečné aktivisty, Barack Obama v rozhovoru pro perské vysílání BBC prohlásil, že válka v Afghánistánu neskončí předpokládaným datem odsunu v červenci 2011, ale bude trvat „dokud práce nebude hotova", což podle něj prý znamená dobu, kdy bude afghánská vláda „připravena zabezpečit svou vlastní zemi". Vzhledem k tomu, že jsou to slova, o jejichž naplnění nebude rozhodovat realita, ale Bílý dům, bude se v Afghánistánu zabíjet bez konce.

 

Facebook komentáře

Nejčtenější