Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ekonomika USA se nezotavuje, jak se očekávalo

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • usa-unemployment
Míra nezaměstnanosti v USA nečekaně vzrostla z květnových 9,1 procenta na 9,2 procenta, oznámilo americké ministerstvo práce. Míra nezaměstnanosti mladých lidí vyletěla až na 25 %. V centrech měst, kde je práce jakéhokoliv druhu vzácná, je rychlost růstu míry nezaměstnanosti ještě vyšší.

 

Některé firmy závislé na spotřebě mladých jsou nyní před bankrotem, protože mládež nemá peníze na utrácení. Pokud bude tento trend pokračovat, může to být jedním ze znamení, že ekonomika USA se nezotavuje, jak se očekávalo.

Toto číslo však zahrnuje jenom ty mladé lidi, kteří práci aktivně hledají. Kdyby se do statistik započetli i ti lidé, kteří práci nehledají, dosáhla by míra nezaměstnanosti výše 75 procent.

Míra nezaměstnanosti mezi Afroameričany dosáhla v květnu úrovně 40,7 procent, tzn., že je cca dvakrát tak vysoká jako míra nezaměstnanosti u bělochů.

Michael Saltsman z Institutu politiky zaměstnanosti (EPI) upozorňuje, že současný stav bude mít nepříznivé důsledky na mladé nezaměstnané i v budoucnu, protože bez praxe si mladí budou i v pozdějším věku jen velmi obtížně hledat nějaké zaměstnání nebo si najdou jen hůře placené zaměstnání, které neodpovídá jejich vzdělání.

Za poslední dva měsíce se najímání nových lidí do práce v USA výrazně zpomalilo. Spojené státy potřebují, aby měsíčně vznikalo 125.000 až 150.000 nových pracovních příležitostí, a trh práce tak vstřebával příliv nově příchozích.

Známky zpomalení na trhu práce jsou nepříjemné pro administrativu prezidenta Baracka Obamy, která potřebuje, aby ekonomika vytvořila dost míst pro 14,1 milionu nezaměstnaných Američanů. Trh práce patří mezi největší obavy voličů, prezident Obama přitom bude usilovat o znovuzvolení již příští rok. Zatím ekonomika vytvořila jen zlomek z osmi milionů pozic, o které přišla během hospodářské recese. Centrální banka Fed navíc nechystá další nákup obligací na podporu ekonomiky.

Vláda USA však místo proaktivní zaměstnanecké politiky navyšuje rozpočet na obranu. Statistika o nezaměstnanosti totiž byla zveřejněna v době, kdy Sněmovna reprezentantů schválila výdaje pro Pentagon ve výši 649 miliard USD.

Facebook komentáře