Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Donalda Trumpa v USA štve špatná strategie, protože Nicolás Maduro ve Venezuele posiluje

Lehké odstranění Nicoláse Madura mělo přinést Donaldu Trumpovi další body do prezidentské kampaně tak, jak to vymysleli poradci za účasti vicepresidenta Mike Pence a ministra zahraničí Mikea Pompea.

  • donalda-trumpa-v-usa-stve-spatna-strategie-protoze-nicolas-maduro-ve-venezuele-posiluje

 

První převrat v Venezuele,

jehož součástí bylo sebe vyhlášení Juana Guaidó prezidentem Venezuely, včetně jeho uznání ze strany USA a dalších zemí, se nepovedl. Prezident Nicolás Maduro neodstoupil a domluvená jednotka armády se nepostavila na stranu sebe vyhlášeného presidenta.

Druhý převrat, tentokrát vojenský,

odstartoval na mostě blízko vojenské základny. Sebe vyhlášený president Juana Guaidó s opozičním politikem Leopoldem Lópezem a 25 vojáky v plné zbroji, včetně kulometu. Juana Guaidó veřejně ocenil přivezené vojáky, kteří se dali na jeho stranu a vyzval zbytek, tedy cca 120 000 venezuelských vojáků, aby se k jeho velké jednotce připojili.

Asi to bylo zase špatně domluveno,

ale žádní Venezuelští vojáci se nepřidali a opoziční protesty v ulicích byly potlačeny. Sebe vyhlášený president Juana Guaidó se uklidil do úkrytu a Leopoldo López skončil po Španělském, či na Brazilském velvyslanectví, kam se uchýlilo rovněž asi 20 vojáků. Další ohlášená opoziční demonstrace bez Juana Guaidó, se nekonala. Lidé nepřišli a prezident Nicolás Maduro pouze degradoval cca 55 vojáků, včetně důstojníků.

Generální prokurátor Venezuely

ohlásil vydání 8 zatykačů z důvodu podpory vojenského převratu. Neuvedl jména a nejistota mezi opozičními politiky prudce narostla. Opoziční poslanec Edgar Zambrano, zástupce Juana Guaidó při zatýkání nechtěl vystoupit z auta a tak si ho odvezli i s autem. Je obviněn z velezrady, spiknutí a za pokusu svrhnout zvolenou vládu násilím. On a dalších 7 poslanců bylo zbaveno imunity. Jeden z nich Richard Blanco, se již hlásil jako host na Argentinském velvyslanectví.

Nelze přehlédnout,

havárii vrtulníku na trase San Carlos Cojedes, kde prý zahynulo 7 důstojníků spadajících pod ochranku prezidenta Nikoláse Madura, který měl v uvedeném cíli vystupovat mezi kadety a vojáky. Problém byl asi se zpravodajskými informacemi, protože prezident Nikolás Maduro v tom vrtulníku nebyl, cestoval jinak a vystoupení s kadety a vojáky se s ním konalo. Možná si prezident Nikolás Maduro bude muset pořídit obrněný vlak, jako Kim Čong-un.

Situace ve Venezuele se začala uklidňovat,

ale napětí z dalšího vývoje trvá. Mezinárodní Červený kříž po dohodě s vládou Nikoláse Madura distributuje ve spolupráci s vládou humanitární pomoc, včetně dodávky nouzových zdrojů elektřiny do nemocnic, kde chybí. Horší situace je na Venezuelském velvyslanectví ve Washingtonu, kde je ubytovaným a pověřeným osobám spol. CodePink vládou Venezuely, omezována dodávka vody, potravin a elektřiny ze strany správy USA.

Prezident USA Donald Trump

prý odmítá válečné návrhy vicepresidenta Mike Pence a ministra zahraničí Mikea Pompea s tím, že nyní prosazuje mírové řešení, s ohledem na hlad lidí ve Venezuele. Ostatně těch problémů má administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa už dost, ať se jedná o Irán, Severní Koreu, Afganistán, Irák, Libyi , či Sýrii, atd. Ostatně válka ve Venezuele by nebyla vůbec jednoduchá a mohla by vyvolat pnutí a střety v celé Jižní Americe.

Prezident USA Donald Trump

by se neměl nechat tlačit do války a měl by pochopit, že současné politika USA vůči Venezuele pouze posiluje prezidenta Nikoláse Madura. Není třeba pospíchat. Nejlepším řešením by byla mírová pomoc Venezuele ve formě odvoláním sankcí a různých navrhovaných blokád. Lidé ve Venezuele musí cítit, že USA jsou jejich přítelem. Potom zcela jistě se sami rozhodnou, jaký chtějí režim

a koho chtějí za prezidenta, v příštích prezidentských volbách ve Venezuele.

Autor: Jiří Čumpelík

Zdroj: https://jiricumpelik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=712862

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře