Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Chystá se Pentagon bombardovat Írán?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • bomba-velka
Pentagon má vždy po ruce hodně plánů, ale nedávná žádost o přesun financí v rámci zbrojního rozpočtu na tuto otázku nabízí odpověď „ano", konstatuje americká televize ABC News.

Už v roce 2007 Pentagon požádal Kongres o 88 milionů dolarů na vývoj olbřímí bomby určené k ničení bunkrů nazvané Massive Ordnance Penetrator (MOP). Je to bomba o hmotnosti skoro 15 tun vyvinutá k ničení bunkrů nacházejících se až sto metrů pod zemí. Tehdy Pentagon svou žádost odůvodnil „naléhavou operativní potřebou". A dnes Pentagon přesouvá finance od jiných projektů právě na dokončení MOP. Ze zmíněné sumy má být 19,1 milionu určeno na výrobu čtyř bomb, 28,3 milionu na urychlení jejich „vývoje a testování" a 21 milionů na urychlení vývoje procesu upevnění bomb na bombardéry B2.

Proč se tak děje nyní? Zpráva Pentagonu konstatuje, že „úřad má naléhavou operativní potřebu mít možnost udeřit na hluboko uložené cíle ve vysoce nebezpečném prostředí. MOP je právě onou zbraní, která má naléhavou operativní potřebu uspokojit". Za touto žádostí stojí Tichomořské velení armády (které má na starosti Severní Koreu) a Centrální velení (které je zodpovědné za Írán).

Žádost Pentagonu byla promptně schválena a McDonnell Douglas minulý pátek získal kontrakt za 51,9 milionu dolarů na upevnění MOP na bombardéry B2.

Není to přitom zbraň, která by měla nějaký smysl v Iráku či Afghánistánu, ale dokonale vyhovuje plánům na útok na íránská podzemní zařízení v Natanzu či Kómu.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře