Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Bush věděl, že jsou vězni na Guantánamu nevinní

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • bush-guantanamo
George W. Bush, jeho viceprezident Dick Cheney a ministr obrany Donald Rumsfeld tajili, že jsou na Guantánamo posílány stovky nevinných mužů, protože se báli, že jejich propuštění by oslabilo nálady pro válku v Iráku a válku proti terorismu jako takovou.

V místopřísežném prohlášení, podepsaném pro potřeby odvolání jednoho z guantánamských vězňů, to podle britského deníku The Times podepsal bývalý šéf kanceláře tehdejšího amerického ministra zahraničí Colina Powella plukovník Lawrence Wilkinson. Je to první takové prohlášení z řad vysokých představitelů Bushovy administrativy.

Nejkritičtěji se Wilkinson vyjadřuje o Cheneym a Rumsfeldovi. Podle něj oba věděli, že většina z prvních 742 vězňů, kteří byli na Guantánamu uvězněni v roce 2002, byla nevinná, ale že bylo „politicky nemožné je propustit".

Colin Powell odstoupil z funkce v roce 2005 na protest proti tomu, že údajně nevědomky lhal celému světu o iráckých zbraních hromadného ničení, podle dostupných zpráv tvrzení plukovníka Wilkinsona podporuje.

Podle plukovníka mnozí vězni, mezi nimiž byly i dvanáctiletí chlapci nebo i třiadevadesátiletý stařec, až do svého zatčení amerického vojáka v životě neviděli. Většinu z nich Američanům „dodali" afghánští a pákistánští vojáci za odměnu 5000 dolarů „za teroristu".

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře