Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Bílý dům: Írán není s to obohacovat uran

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • iran-uran-mahmud
Postoj Obamovy administrativy k Íránu se překvapivě rozdvojil a znepřehlednil, neboť Bílý dům a ministerstvo zahraničí USA začaly jakoby popírat sebe sama.

Po takřka týdnu plném prohlášení o „hrozbě" spojené se zahájením íránského programu obohacování uranu na 20 procent, mluvčí Bílého domu Robert Gibbs zničehonic řekl, že Bílý dům „nevěří, že Íránci mají kapacity" obohatit uran na tuto hladinu.

Írán donedávna obohacoval uran na 3,5 procenta kvůli potřebám svých jaderných elektráren. V úterý ale prezident Ahmadínežád oznámil, že bude zahájeno obohacování na 20 procent pro potřeby medicínského reaktoru. Na jeho službách je v Íránu závislých na 850 tisíc pacientů s rakovinou.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii MAAE konstatovala, že Írán na tuto hodnotu převedl jen nepatrnou část svého obohacovacího programu.

Když Írán před pár dny kývl na plán Západu obohacovat svůj uran ve třetí zemi, vyvolal tím jen rozpaky a znechucení. Od Ahmadínežádova prohlášení ale USA okamžitě začaly horovat pro přitvrzení sankcí proti Íránu s tím, že obohacení uranu na 20 procent, byť je zcela legální a neškodné, mlže být krokem k obohacování na 90 procent nutnému k výrobě jaderných zbraní. Proto je zarážející, že zatímco ministerstvo zahraničí USA dál tlačí svět do sankcí, Bílý dům už názor změnil. Írán podle něho o své schopnosti obohacovat uran alespoň na 20 procent lže, čímž dokládá, že je v jeho vedení jen parta lhářů, kterým neradno v ničem věřit. Pokud by ale Bílý dům měl pravdu, znamená to, že Írán není s to obohatit uran na úroveň potřebnou pro jaderné zbraně, což by znamenalo, že jeho jaderný program nemůže být ani hypotetickou hrozbou a že tedy je vlastně určen pro civilní účely, jak už to Írán omílá dlouho.

Mimochodem, v souvislosti se sankcemi proti Íránu není bez zajímavosti, že v rámci problematické dohody o svobodném obchodu mezi USA a Izraelem už se američtí pěstitelé pistácií v roce 2007 těšili, že do Izraele vyvezou své oříšky za 20 milionů dolarů, než se zjistilo, že Izrael má - sankce nesankce -- radši pistácie íránské, které nakupoval přes Turecko...

 

Facebook komentáře