Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Americké zbraně: Tomu dáme, tomu ne, ten zlobí Izrael

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • barack-obama-jemen
Jak zaznamenaly Financial Times, prezident Obama osobně varoval Turecko, že pokud nezmění svůj názor na Izrael a Írán, mohly by být budoucí dodávky amerických zbraní zrušeny.

Během schůzky G20 v Torontu se Obama údajně setkal s tureckým premiérem Erdoganem a vyzval Turecko, aby zmírnilo svou kritiku izraelského útoku, který zabil 9 Turků na flotile vezoucí pomoc do Gazy. Obama dále kritizoval Turecko za hlasování proti sankcím OSN vůči Íránu. Obamovo varování Turecku je považováno za zvlášť významné, protože Ankara chce koupit od USA dálkově řízené letadlo, které by mohlo být používáno k útokům na kurdskou separatistickou skupinu PKK po odchodu USA z Iráku.

Vedle toho je ale Izrael o krok dál v nákupu dvaceti útočných stíhačů F-35 Joint Strike Fighter (JSF) vyrobených konsorciem Lockheed Martin. Obchod ve výši 2,75 miliardy USD bude zaplacen americkými daňovými poplatníky jako součást vojenské pomoci USA Izraeli. Izrael se stane první zahraniční zemí, která podepíše smlouvu na nákup F-35 mimo osm mezinárodních partnerů, kteří pomohli letadlo vyvinout.

Už v minulém týdnu si USA položily podmínku vůči Libanonu, podle níž by Bejrút nesměl použít americké zbraně proti Izraeli, který Libanonu hrozí další agresí.

 

Facebook komentáře