Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Využívá Washington hladomor v Africkém rohu k další nelegální válce?

  • somlsko
Obrovské nasazení keňských vojáků na somálském území nabírá formu spíš invaze plného měřítka, než dočasného zásahu, jak bylo původně uváděno. Co se také zřejmé - ale neuváděno - je, že USA poskytují koordinovanou leteckou palebnou podporu na pomoc keňské armády proti islamistické milici Al-Shabhab, která má moc na jihu Somálska.

Somálska přechodná vláda (TFG), která byla vytvořena v roce 2009 s pomocí USA, bojuje s militanty už dva roky. Obviňována z korupce a nekompetence, TFG zvládla jen získat moc v hlavním městě Mogadišu díky diplomatické a vojenské podpoře z Washingtonu a sousedních amerických spojenců – Etiopie a Keni. V Mogadišu je umístěno nějakých 8 tisíc vojáků z Ugandy a Burundi, aby pomohli zabránit v postupu Al-Shabhabu z jižní oblasti, kterou ovlivňuje.

Nedělní keňský vojenský zásah u souseda na západě Afrického rohu přichází dva dny poté, co USA spustily smrtící útoky dronů na jihu Somálska. Podle Press TV největší ztráty byly ve městě Qoqani, asi 80 kilometrů od hranice s Keňou. Během útoku bylo zabito 78 lidí a nespočet lidí bylo zraněno.

Qoqani bylo prvním městem dobytým keňskými vojáky – ti byli podporováni dělostřelectvem, tanky, helikoptérami a stíhačkami – během 48 hodin po nedělním překročení hranice.

Teď, když se keňské jednotky posunuly k přístavnímu městu Kismayu – asi 200 kilometrů od keňské hranice a strategické základny pro Al-Shabhab – americké drony útočily na něco, co se zdálo být dalším vojenským cílem.

Pondělní americký útok v Kismayu měl na svědomí 27 životů, včetně dětí. Jsou také zprávy o tom, že se podobné bezpilotní letouny zřítily nebo byly sestřeleny u Kismayu. Podle BBC a Press TV b\ylo v důsledku útoku amerického dronu začátkem minulého měsíce v přístavním městě zabito 35 bojovníků Al-Shabhabu.

V červenci Washington Post a New York Times ohlásily „první americký útok dronu" v Somálsku, ve kterém byli napadeni dva velitelé Al-Shabhabu. Obamova administrativa teroristickou skupinu Al-Shabhab označila a obvinila ze spojení na Al-Kájdu. Během posledních týdnů se zdá, že se nasazení špionážních a útočných dronů na území Al-Shabhabu zesiluje.

Ve světle keňské invaze do Somálska se zdá, že letecká síla USA dláždí pozice pro pokrok pozemních vojáků.

Keňská vláda tvrdí, že intervence je zaměřena na hon unášejících gangů vedených Al-Shabhabem, který je zodpovědný za útoky na turisty a pomocníky přes hranice. Nedávno byly během oddělených incidentů uneseny britská a francouzská žena z keňských letovisek. Objevují se zprávy, že francouzská žena kvůli nedostatku léků v zajetí zemřela. Pak byli z uprchlického tábora na keňském území blízko somálské hranice uneseni dva španělští pomocníci. Zdroje z Al-Shabhabu odmítají jakékoliv útoky na zahraniční občany a islamistická skupina říká, že Keňané využívají obvinění jako záminku k invazi do suverénní země. V jižním Somálsku operuje několik odlišných zločineckých gangů – piráti a bandité – kteří mohli únosy provést.

Nicméně ale nedostatek důkazů naznačuje, že Al -Shabhab keňskou vládu od důrazného obviňování neodradil. To společně s plnou vojenskou intervencí keňské vlády, která více obav způsobila mezi svými občany, naznačuje, že je zde něco víc než přeshraniční zásah proti zločineckým gangům. Tiché schválení keňské invaze vládou v Mogadišu a koordinované americké útoky dronů naznačují rozsáhlejší akci.

Geostrategický význam Somálska má pro Washington dlouhodobou cenu. Se skoro 1800 km pobřežní vyhlídkou na ropné cesty v Indickém oceánu, Adenském zálivu a Rudém moři USA soupeří o území od nezávislosti země od Británie a Itálie od roku 1960. Diktátorství Siada Barreho bylo Washingtonem podporováno, dokud nebyl svržen v roce 1991. Tohle USA dohnalo k „humanitární" invazi v roce 1992 - operace Restore Hope – která v roce 1994 skončila katastrofou po sestřelení helikoptéry Blackhawk a smrtí 19-ti lidí z amerického personálu, jejichž těla byla somálskými militanty tažena v ulicích Mogadiša před světovými médii.

Od té doby Washington preferoval k ochraně vlastních zájmů zastoupené jednotky. V roce 2006 dal prezident George Bush zelenou k invazi do Etiopie ke svržení rodící se islamistické vlády – Unie islamistických soudů – která dokázala do země přinést stabilitu z anarchie válečných lídrů. Přechodná federální vláda byla založena o tři roky později, ale nikdy nezískala nad zemí kontrolu, když ke zděšení Washingtonu islamisté ovládali většinu jižního území. Nově zvolený prezident Barrack Obama vzal zdviženou rukavici s chutí. V září 2009 nařídil zabití vyššího velitele Al-Shabhabu Saleha Ali Saleha Nabhana helikoptérou amerických zvláštních jednotek.

Somálský hladomor teď pro Washington otevírá příležitost k vedení proxy války. Podle různých humanitárních organizací dva roky sucha a bojů zanechaly 4 miliony hladových Somálců – se 750 tisícem v nejakutnějším stavu. Většina obětí hladomoru je umístěna v somálském jižním regionu ovládaným Al-Shabhabem. Washington odmítl do regionu poslat pomoc, s tím, že pomoc by ukořistili islámští militanti.

S rostoucím hladem a nemocemi jako je cholera, spalničky a tyfus, vojenská síla Al-Shabhabu poslední týdny klesla, uvádí zpráva Mezinárodní krizové skupiny.

To naznačuje, že Washington využívá hladomor – největší hladomor v Africkém roku za poslední 60 let – jako zbraň k zamýšlenému vojenskému cíli: zničení bojovné jednotky, která nevyhovuje americké geopolitické kontrole a strategické důležitosti země.

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=27165

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře