Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ropný jih Súdánu se připravuje na odtržení

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • sudan-ropa
Referendum o budoucnosti jihu Súdánu by v roce 2011 mohlo vést k odtržení jihu od severu této největší africké země, prohlásil prezident jižního regionu Salva Kiir s tím, že se Súdán „ocitl na křižovatce".

Takřka dvacetiletá válka mezi arabským severem a křesťanským a animistickým jihem Súdánu skončila v roce 2005 a stála životy více než dvou milionů lidí. Podle mírové smlouvy mají být v roce 2010 vypsány parlamentní volby a o rok později referendum o budoucím statutu jihu. „Zachování dnešního stavu i odtržení jsou varianty, které jsou obě možné," prohlásil Kiir. „Rozum nám velí připravit se na ně obě."

Až do referenda se obě hlavní strany, Národní kongresová strana prezidenta Umara Bašíra a Kiirovo Súdánské lidové osvobozenecké hnutí (SPLM) zavázaly zachovávat jednotu země. Rozpory ale vyvolávají otázky kolem organizace demokratických voleb a referenda, k čemuž Kiir dodal, že pro SPLM je jednota země „posvátná, ale nikoli za jakoukoli cenu".

Jih země, o který Arabové ze severu nikdy nechtěli přijít, je bohatý na naleziště nerostných surovin. Kromě ropy se tam těží zemní plyn, zlato, stříbro, chróm, uran a další suroviny. Ropa je dnes nejvýznamnějším vývozním artiklem země a jejími hlavními odběrateli jsou Japonsko, Čína, Korea a Indie.

Odtržení jihu země, jejíž hranice kdysi nesmyslně nakreslili britští kolonizátoři a odsoudili tak k nesourodému soužití Araby, nomády a různé černošské kmeny, by tak podle všeho vedlo k další neřešitelné válce.

Facebook komentáře