Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Libye: rok po začátku občanské války (+video)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • libye2
Před rokem začala v Libyi občanská válka. Formálně skončila po osmi měsících, když byl zajat a zavražděn nedaleko rodného města Sirtu Muammar Kaddáfí.Mezinárodní trestní soud v Haagu až dosud marně usiluje od nových úřadů, aby vysvětlily všechny okolnosti jeho smrti. Podle mínění bývalého velvyslance Ruska v Libyi Alexeje Podceroba, je to jeden z důkazů toho, že válka v Libyi pokračuje:

-S poraženými si samozřejmě vyřizují účty. Podle údajů mezinárodních organizací obránců práv se nachází asi 7 tisíc stoupenců Kaddáfího ve vězení a je tu mučeno. Nové úřady Libyi nekontrolují. Pod kontrolou je pouze Tripolis a oblast západně od hlavního města do vzdálenosti pouhých 130 km. Celou zbývající zem kontrolují místní kmeny. Libye teď připomíná sud s prachem, do kterého byl zasunut knot. A tenhle knot se buď podaří odstranit, nebo začne hořet a celý sud se rozlétne do všech stran.

Ředitel ruského Ústavu Blízkého východu Jevgenij Satanovskij je přesvědčen, že sud vybuchne dřív, než se podaří zneškodnit roznětku.

-Libye jako jednotná zem dnes neexistuje. Formálně se sice zachovaly hranice, v jejichž rámci ale působí různé kmeny, ozbrojenci, radikální islamistické skupiny typu Al Kajdy, které za Kaddáfího neexistovaly. Bojují proti sobě, to znamená, že tam probíhá občanská válka. Rozvíjí se konflikt mezi Berbery a Araby na západě Libye, podél hranice s Tuniskem a Alžírskem. V provinciích panuje naprostý chaos a zmatek, pošlapávají se tu lidská práva, obyčejnou praxí je krvavá pomsta vůči kmenům, které podporovaly Kaddáfího.

Západ dokázal mobilizovat řadu arabských zemí na podporu svých akcí v Libyi. A země LAS teď podporují iniciativu invaze do Sýrie. Arabové si neuvědomují, co dělají, - soudí šéfredaktor časopisu Al Mutauasset, Libanonec Husajn Nasrulla, který je přesvědčen: Západ získal v Libyi zkušenosti a vyzkoušel tu techniku obsazení arabského státu, kterou pak v budoucnu uplatní na Blízkém východě.

-Během vojenských akcí v Libyi bylo jasné, že terčem západu jsou objekty infrastruktury a že probíhá genocida Libyjců. Teď se veškerá pozornost věnuje Sýrii. Západ může destabilizovat celý region v případě, že se tam bude opakovat libyjský scénář. Ve svém zájmu ukončil úspěšně kampaň v Libyi, rozdělil Tunisko a Egypt, byl úspěšný v Jemenu, teď pracuje na definitivním roztříštění Súdánu. Kromě toho nevíme, co se v nejbližší době stane v Iráku a Alžírsku.

Před rokem tedy začala občanská válka v Libyi. A teď, rok nato, její příklad ukazuje, že „arabské jaro" se změnilo v drsnou „arabskou zimu". A jak ta skončí, to nikdo neví.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/02/15/66134206.html

Facebook komentáře