Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Gambijský prezident Jammeh pátrá, radí, informuje...

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • jamme-gambie
Bilance letošního roku bude pro gambijské občany rozporuplná. Nejsou-li totiž příslušníky kmene, z něhož prezident africké zemičky vklíněné do Senegalu pochází, prošli pravděpodobně svízelným obdobím.

Na samotném počátku, v lednu 2009, byla smrt prezidentovy příbuzné, která, jak státník usoudil, byla uřknuta. Prezident sám, ač horlivý muslim, se kouzlům věnuje na plný úvazek, o čemž svědčí i to, že nemocné HIV léčí vlastnoručně smíchanými bylinami. V roce 2007 Afriku zaujal prohlášením, že AIDS umějí v Gambii léčit.

Protože kouzelníci považují za nejvyššího (kouzelníka) vždy státníka, lze mít za to, že mu některé vlastnosti přičarovali. Nejvyšším kouzelníkem Haiti býval kdysi prezident Duvalier, zvaný Papa Doc (docteur). Ten založil určitou linii, a od ní se haitská politika dodnes neodchýlila. Po tomtéž touží Yahya Jammeh, který disponuje nejen armádou a National Inteligency Agency (gambijskou zpravodajskou službou), ale také Police Intervention Unit a nově armádou čarodějů, kteří se zde ovšem nazývají  důstojně „occult scientists". Od jarních měsíců do podzimu chytaly tyto jednotky vesničany, svážely je autobusy na území Jammehova kmene, a propouštěli po několika dnech očistné lázně vnitřní i vnější. Průměrný pobyt v kempu trval pět dní, a kdo se mu nepodrobil, musel uprchnout do Senegalu, nebo skončil ve vězení. Přesto ani po tisících podaných lektvarech pravdy se viníka uřknutí Jammeho tety nepodařilo najít, a tak hon na obyvatele (z jiných kmenů) pomalu ustává.

Neznamená to, že by ale okultní vědci hlavní město Banjul už opustili. Naopak. Domestikují se (pocházejí většinou z Mali a Guineje) a vytvářejí nová pravidla života v zemi. Ostatně, byl to Alláh, kdo říkal, že andělé vznikli ze záblesku světla. Marabutové jsou součástí každé muslimské ummy, nedivme se proto, že na nová pravidla -- která nyní záměrně deformují kazatelé fundamentalistických křesťanských sekt v touze po vlastních zázracích třeba v Kongu -- přistoupili.

Gambie, jako první akt, zakázala zjevným gayům vstup do země. Ten, kdo bude přistižen in flagranti, bude popraven, přičemž mu bude oddělena hlava od trupu (na Haiti je dekapitace profylaxí, protože brání stvoření živého-mrtvého). Do země by také neměli cestovat albíni, protože budou zabiti pro štěstí. Vyhlášena jsou jasná tabu: mýdlo, jehly nesmíte nakupovat v noci (nepodařilo by se vám to, od půlnoci je zákaz vycházení kvůli duchům), chýše a stavení nesmíte smýčit za tmy, nesmíte v noci navštěvovat nemocné, jíst totemová zvířata (pro prezidenta a jeho kmen platí zákaz konzumace kozího masa). Nedoporučuje se sedat si na vyvýšená místa (sídlí v nich duchové), chodit ve větru (to je pohyb -- lépe stěhování -- duchů), pokud do práce nevyrazíte ráno, v poledne už nikam nechoďte, a když potkáte psy, kočky, hyenu nebo osla, minuli jste zlého čaroděje. Vlasy, které ustřihnete, nesmíte zahodit, ale spálit. To nejmenší, co se může stát, je stálá bolest hlavy ostříhaného. Vlasy kradou ptáci a staví si z nich hnízda. Dětem stříhat nehty nesmíte. Když tak činíte, budou z nich zloději. Středa a sobota jsou špatné dny. Cokoli uděláte v sobotu, budete opakovat vícekrát (návštěva nemocného se změní v návštěvy nemocných). Neseďte u dveří, jste duchům „na ráně". V noci nezvedejte telefon. Jak praví oficiální vládní informace, „může volat ďábel". A u chýše byste měli mít nádobu s vodou. Pro koho, jistě tušíte.

Současná literatura označuje kouzelníky, léčitele, skarifikátory, výrobce fetišů a amuletů za marginály. Na druhé straně, řada snových symbolů je shodná s našimi -- černé kočky přinášející neštěstí, smích ve snu (smůla a neštěstí i v „našich" snářích), špinavá voda -- nemoc. Je těžké soudit jinou kulturu jen proto, že dnes veřejně odhaluje ritualizaci svého každodenného života, která probíhá už po staletí. Gambie v krutosti nepředbíhá, ale také nezaostává za jinými zeměmi subsaharské Afriky. Pro Evropana tyto informace důležité obecně být mohou, protože Gambie je destinací pro dovolené mnoha zahraničních cestovních kanceláří. A je rájem (údajným) pro zralé nezadané dámy. Naštěstí Evropanky postupně střídají Američanky, protože pobyt na gambijských plážích je levnější než v Karibiku. Gambie tak zůstane jen velmi neurčitým pojmem. Možná ne nadlouho. Ve Španělsku jsou dnes už tisíce Gambijců toužících po (dobrém) bydle v EU. Tak uvidíme, jaké makanu (znamení) to bude tentokrát  pro nás.

 

Facebook komentáře