Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Byla to Kaddáfího Libye, která nabídla celé Africe první revoluci v moderní době - ​​propojení celého kontinentu telefonem, televizí, rozhlasem

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • satelit
Byla to Kaddáfího Libye, která nabídla celé Africe první revoluci v moderní době - propojení celého kontinentu telefonem, televizí, rozhlasem a několik dalších technologických aplikací, jako je například telemedicína nebo vyučování na dálku.

A díky WMAX rádiomostu bylo nízkonákladové připojení k dispozici po celém kontinentu, včetně venkovských oblastí. Začalo to v roce 1992, kdy 45 afrických národů založilo RASCOM (regionální africká  organizace družicových komunikačních systémů), aby Afrika měla vlastní satelit za zlomek nákladů na komunikaci. Byla doba, kdy telefonní hovory do Afriky byly nejdražší na světě, protože ročně šel poplatek 500 milionů dolarů do kapsy Evropě za užívání jeho satelitů Intelsat. To platilo i pro telefonní hovory, které byly v rámci jedné africké země.

Africký satelit stál pouze jednorázovou platbu 400 milionů dolarů a kontinent již více nemusel platit 500 milionů dolarů za roční pronájem. Avšak který bankéř by takový projekt financoval? Jak mohou otroci, jejichž cílem je osvobodit se od svého pána, žádat pána aby přispěl k dosažení této svobody? Není divu, že Světová banka, Mezinárodní měnový fond, USA a Evropa dávaly jen z vágní sliby během 14 let. Až Kaddáfí skoncoval s těmito marnými prosbami k západním "dobrodincům" o jejich přemrštěné úrokové sazby. Libyjský vůdce dal 300 milionů USD na stůl, Africká rozvojová banka přidala o 50 milionů amerických dolarů více a Západní africká rozvojová banka dalších 27 milionů dolarů - a tak Afrika dostala svůj první komunikační satelit 26. prosince 2007.

Čína a Rusko se následně podělily o své technologie a pomohly vypustit družice pro Jihoafrickou republiku, Nigérii, Angolu, Alžírsko. Druhý africký satelit byl vypuštěn v červenci 2010. První satelit vyrobený zcela na domácí půdě, v Alžírsku, je stanoven na rok 2020. Tato družice může konkurovat těm nejlepším na světě, ale má desetkrát nižší cenu, a je skutečnou výzvou.

Kaddáfího symbolické gesto v podobě „pouhých“ 300 milionů USD změnilo život celého kontinentu. Kaddáfího Libye připravila Západ nejen o 500 milionů dolarů ročně, ale i o miliony dolarů v podobě úroků, které by počáteční úvěr generoval a v nadcházejících letech tak pomáhal udržovat okultní systém drancování kontinentu.


Zuzana Minova

Facebook komentáře