Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ozvěny festivalu JEDEN SVĚT – Dokument PŘÍBĚHY MUČENÍ

  • jeden_svt
Dokument Příběhy mučení, promítaný v rámci festivalu Jeden svět, je dílem finské režisérky Mervi Junkkonen. Na základě příběhů a výpovědí čtyř můžu ukazuje, jak fatální vliv má na lidskou psychiku zkušenost mučení. Neschopnost pokračovat v normálním životě, neustálý strach a děsivé vzpomínky, kterých se člověk už nikdy nezbaví. Mučení lze tedy chápat jako (psychický) konec života. A tomu odpovídá i originální název filmu, AFTER LIFE.

Hlavním důvodem pro natočení tohoto dokumentu bylo, podle slov režisérky, představit imigranty v jiném světle a dokázat, že důvodem k emigraci jsou zpravidla velmi vážné důvody, jako je právě mučení. Mervi Junkkonen se tak snaží změnit mínění Finů, ale i jiných Evropanů, kteří se na přistěhovalce dívají skrz prsty.

K tomuto tématu se režisérka dostala úplnou náhodou, když se dočetla, že se ve Finsku otevírá rehabilitační centrum pro mučené, a jen z pouhé zvědavosti začala pátrat po tom, jaký má takové centrum význam.

Stejně neplánovaný je i výběr jednotlivých aktérů dokumentu. Ačkoliv se v rehabilitačním centru pohybuje několik desítek mužů i žen, pouze tito čtyři, kteří ve filmu účinkují, byli schopni promluvit na kameru.

Diváka po několika vteřinách filmu zaujme pro dokument netypická vizuální stránka. Kamera buď zachycuje jen detailní části obličejů mučených mužů, popřípadě je obraz silně rozostřený. Tento neobyčejný styl má podle režisérky prozaický důvod. Většina natáčených nebyla schopna mluvit s celým odkrytým obličejem. Důvodem rozostření pak byla snaha zachytit to, že lidé, kteří prošli mučením, nevidí budoucnost a žijí ve stálé nejistotě.

A tato nejistota pak prostřednictvím filmu přechází na diváka. Podobně působí i zdánlivý nedostatek informací o jednotlivých postavách dokumentu. Právě toto zamlžování a nedořečenost ale přináší mnohem silnější dojmy, než všeodhalující upovídané dokumenty vše. Několik detailních záběrů očí jednotlivých mužů totiž o prožitém utrpení vypovídá mnohonásobně víc než hodiny mluvení.

Ukázky z filmu, časy promítání a informace o festivalu najdete zde.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře