Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

První užitečná reality-show: Rusové na krysách sledují on-line, zda jsou GMO smrtelně nebezpečné

Poté, co francouzský výzkum ukázal, že se u krys živených geneticky modifikovanou kukuřicí firmy Monsanto rozvinuly nádory, rozhodli se ruští vědci uskutečnit svůj vlastní, veřejný pokus. Tato unikátní reality show s krysami má prokázat nebo vyvrátit tvrzení o škodlivém vlivu GMO potravin na zdraví.

  • prvni-uzitecna-reality-show-rusove-na-krysach-sleduji-on-line-zda-jsou-gmo-smrtelne-nebezpecne

Poté, co francouzský výzkum ukázal, že se u krys živených geneticky modifikovanou kukuřicí firmy Monsanto rozvinuly nádory, rozhodli se ruští vědci uskutečnit svůj vlastní, veřejný pokus. Tato unikátní reality show s krysami má prokázat nebo vyvrátit tvrzení o škodlivém vlivu GMO potravin na zdraví.

Ruští vědci, kteří odmítají geneticky modifikované organismy (GMO) v potravinách, očekávají, že jejich rok trvající pokus ukáže, zda jsou účinky kontroverzního kultivačního procesu tak nebezpečné, jak tvrdí francouzská odhalení z 19. září.

Vědci z francouzské univerzity v Caen zveřejnili výsledky svého utajeného výzkumu a obrázky krys s nádory, které se jim vyvinuly poté, co byly krmeny geneticky modifikovanou kukuřicí z produkce amerického chemického giganta, firmy Monsanto.

Odhalení vyvolalo strach po celé Evropě i v Rusku, kde úřady dočasně pozastavily dovoz a prodej geneticky modifikované kukuřice Monsanto.

Ruští výzkumníci z Národní asociace pro genetickou bezpečnost (NAGS) jsou přesvědčeni, že takovéto pokusy by měly probíhat veřejně, aby lidé mohli vidět celý proces na vlastní oči a tak se rozhodnout, zda studii uvěří anebo ne. 

A tak přišli s nápadem, že uspořádají veřejný experiment. Do klecí s krysami budou instalovány webkamery, které budou přenášet všechny fáze experimentu online. Tato unikátní reality show bude přístupná přes internet po celém světě, sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Toto je unikátní experiment,“ řekla autorka projektu, Elena Sharoykina, stanici RT. Nic takovéto tu ještě nebylo – otevřený, veřejný výzkum vedený odpůrci i propagátory  GMO.“

V rámci pokusu bude několik skupin krys dostávat různé krmení. Jedna skupina bude dostávat sojové boby a kukuřici s vysokým obsahem GMO, druhá bude dostávat stejné krmení, ale s nízkým obsahem GMO. Třetí skupina bude dostávat krmení bez GMO a čtvrtá standardní žrádlo pro krysy.

Aby byl experiment chráněn před ovlivňováním, nebudou zaměstnanci, kteří budou krysy krmit, vědět, jaký druh potravy krysám podávají.

Vědci očekávají, že v průběhu experimentu budou pozorovat pět generací krys, pokud hlodavci přežijí.

„Je těžké předvídat, jak budou zvířata reagovat,“ řekla Sharoykina. 

Experiment byl původně plánován na rok 2006, ale tehdy se vědcům nepodařilo získat finanční podporu. Proto zahájili jiný výzkum, ve kterém použili křečky. Vědci pozorovali několik generací tohoto hlodavce a dospěli k závěru, že v třetí generaci už byla některá pokusná zvířata neplodná.

Aby byl pokus objektivní, budou ve skupině vědců přítomni i zastánci GMO a zahraniční experti. 

Výzkum bude zahájen v březnu roku 2013, protože vědci ještě musí připravit metody, vytvořit tým a získat finance. 

Cena současného projekt se může vyšplhat až na 1 milion dolarů. Vědci doufají, že najdou komerční sponzory, dostanou granty od vlády nebo dokonce získají finance i od veřejnosti, například skrze internet.

Sharoykina říká, že pokud experiment prokáže destruktivní vliv na zvířata, mělo by to vést k zákazu GMO v Rusku pochopit, jakým směrem bychom se měli ubírat,“ řekla. „Pokud výzkum dokáže škodlivý vliv a příznivci GMO ho uznají, dalším krokem by měl být zákaz GMO produktů v Rusku.“

Zdroj

převzato:http://www.osud.cz/prvni-uzitecna-reality-show-rusove-na-krysach-sleduji-line-zda-jsou-gmo-smrtelne-nebezpecne

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře