Proč zvolit v říjnu 2017 hnutí Referendum o EU? Protože jsme vaše šance a naděje
- Podrobnosti
- Z domova / Vaše free zóna|
- 21. červenec 2017|
- hnutí referendum o EU|
- 5819 x
Politické hnutí Referendum o Evropské unii je nové jen datem oficiálního vzniku. Každý z nás roky vystupoval ve veřejném prostoru kriticky k EU už v době, kdy ostatní ještě oslavovali novodobé pětiletky. Naše názory jsou konzistentní. Hnutí jsme založili, protože referendum o EU dodnes nikdo neprosadil. Proto, že ostatní ho buď odmítají, nebo nemají sílu ho prosadit.
Ti, kteří by ho chtěli, skrývají jeho význam mezi ostatní části programu v domnění, že tím osloví víc lidí. A právě ta omáčka okolo tak zásadního tématu rozděluje voliče, kteří dodnes neměli možnost dát hlas tomu nejzásadnějšímu, co hýbe dneškem. Rozhodnutí, zda Česká republika bude nebo nebude dál členem EU. Výsledek referenda je určující pro to, zda budou dál všechny návrhy politických stran jen kosmetickou změnou současného systému, nebo získáme prostor pro skutečné koncepční návrhy a soutěž idejí. Občané měli právo rozhodnout v referendu o vstupu do ní, avšak k zásadní změně pravidel založených Lisabonskou smlouvou už jim právo vyjádřit se nikdo nedal. O změně podmínek se přitom má už z principu rozhodovat na takové úrovni, která schvalovala podmínky předchozí.
Proč tedy volit nás a ne jiné? Nejdřív si odpovězte na otázku, jestli je pro vás výše uvedené rozhodnutí v dnešní době tím nejdůležitějším. Pokud je, pak níže vybíráme namátkou u mediálně frekventovaných stran a hnutí důvody, proč je nevolit.
Referendum o EU je nejdůležitější. Vše ostatní navazuje.
Vláda České republiky ve složení ČSSD, ANO, KDU-ČSL
Projekt evropské integrace, tzn. stabilizovaná, soudržná a fungující Evropská unie, je důležitým aspektem našeho fungování uvnitř Evropy, pozitivní budoucnosti a zárukou dalšího bezpečného rozvoje ČR. Vláda v této souvislosti nezvažuje činit jakékoli kroky, které by naše členství a dlouhodobé směřování zahraniční politiky ČR jakkoli zpochybňovaly, nepočítá se tedy ani s žádnými referendy. (zdroj: Prohlášení Vlády ČR, 1. 7. 2016)
Vláda ve složení ČSSD, ANO a KDU-ČSL referendum odmítá.
ANO
„Není to dobrý nápad. Institut referenda by měl být zaveden, ale dělat referendum na vystoupení z EU by pro nás bylo zničující.“ (zdroj: Andrej Babiš, Novinky.cz, 1. 7. 2016)
Co se týká mezinárodního postavení Česka, Babiš je přesvědčen, že navzdory problémům je pro Českou republiku nezbytné, aby setrvala v EU. I proto by odmítl vypsání referenda, ve kterém by se stát občanů ptal, zda si přejí v Evropské unii zůstat, či nikoliv. Podle Babiše totiž lidmi cloumá naštvání na Brusel a emoce by mohly způsobit, že Češi si odhlasují czexit, vystoupení z Unie. „Za stávající situace, podle toho, jak se Evropská unie chová, je jasné, jak by to asi dopadlo. My musíme usilovat o reformu Evropy, ne vystupovat.“ (zdroj: Andrej Babiš, rozhovor pro Lidové noviny, 1. 7. 2017)
Andrej Babiš by odmítl vypsání referenda o Evropské unii.
ČSSD
Bohuslav Sobotka, dokud bude předsedou vlády, nepřipustí konat v Česku referendum o vystoupení z EU. Odchod z unie by podle Sobotky vedl k návratu České republiky do sféry vlivu Ruska. Premiér Sobotka prohlásil, že pokud by Velká Británie v referendu odhlasovala odchod z Evropské unie, vyvolalo by to tlak na konání referenda o vystoupení z EU i v dalších zemích unie, včetně Česka. Připustil však, že odmítání uspořádat v Česku referendum vyvolává otázku, jak takové rozhodnutí obhájit. (zdroj: Bohuslav Sobotka, tisková konference v Kramářově vile, 23. 2. 2016)
Úvahy o referendu k odchodu Česka z Evropské unie jsou podle ministra zahraničních věcí a volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka „nehorázné“. Je to podle něj hazardování s osudem země. (zdroj: Lubomír Zaorálek, Otázky Václava Moravce, 2. 7. 2017)
Bohuslav Sobotka nepřipustí konání referenda o EU. Lubomír Zaorálek ho považuje za nehorázné.
ODS
„Nepodporoval (pozn.: referendum o EU) a říkám to už delší dobu. Nevím, co by to přineslo. Ptám se všech, kteří o tom referendu mluví, co by občanům řekli, jaký recept by jim nabídli, kdyby se lidé náhodou rozhodli odejít z Evropské unie. Podle mě je to naprosto nerealistické, nesmyslné a tímto směrem nemá Česká republika postupovat. Máme využít šanci na reformu Evropské unie, říci, jakou si ji představujeme a zkusit s dalšími zeměmi tu reformu provést.“ (zdroj: Petr Fiala, rozhovor pro iDnes.cz, 30. 6. 2017)
Petr Fiala chce zůstat v Evropské unii a neví, co by mělo referendum přinést.
TOP09
„Budeme se plně podílet na rozvoji EU, která je klíčem k naší dobré a stabilní budoucnosti. Budeme hrdými Evropany, kteří si uvědomují úspěch evropské integrace. (Prosadíme) Co nejrychlejší vstup do eurozóny, který posílí naší pozici v EU. Co nepřipustíme? Odchod z Evropské unie ani pořádání nesmyslných referend za vystoupení z EU.“ (zdroj: Volební program TOP09)
TOP09 považuje referendum za nesmyslné a chce přijmout co nejrychleji euro.
KDU-ČSL
„Referendum v dnešní době, zejména v době internetu, v době možného snadného ovlivňování názorů lidí všemi možnými směry, je z mého pohledu velmi nebezpečné. Proto bych ho nepodpořil.“ (zdroj: kandidát na prezidenta Jiří Drahoš, kterého KDU-ČSL podporuje v kandidatuře.)
„Myslím, že diskuse vzbuzují takové vášně a nepochopení, že si dovoluji sáhnout k návrhu na vyřazení tohoto nesmyslného bodu (pozn.: návrh zákona o referendu o EU) vůbec z programu jednání. Na tom, že je to blbost, nesmysl, neopodstatněná záležitost, trvám.“ (zdroj: předseda klubu poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola, květen 2016, vystoupení v Poslanecké sněmovně PČR)
KDU-ČSL považuje referendum za blbost, nesmysl a neopodstatněnou záležitost.
KSČM
Vyhlašovat v současné době referendum o setrvání České republiky v Evropské unii nepovažuje europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) za vhodné. Referendum prý vidí jako definitivní problém toho, když se nepovede vyjednat, aby podmínky pro české občany a ČR v EU byly dále přijatelné. „Teď bychom se měli vykašlat na naše malé politické hrátky a opravdu vést debatu o tom, co v Evropě chceme, jak ji chceme změnit, co je výhodné pro ČR, jak např. změnit hlasovací schémata, jak dát více pravomocí národním parlamentům, evropskému parlamentu, po téhle debatě si musíme sednout a zeptat se, jestli je to Evropa, do které jsme vstupovali a kterou v budoucnu budeme chtít.“ (zdroj: Haló noviny, 26. 6. 2017)
KSČM nepovažuje referendum za vhodné.
SPD
„Naše legislativa je harmonizovaná z hlediska Evropské unie. Ale bohužel se neaplikuje dostatečně.“ (zdroj: Tomio Okamura v rozhovoru pro Peníze.cz, 28. 3. 2011, dva roky po Lisabonské smlouvě)
„Senát na neveřejném jednání rozhodl o podání žaloby na odcházejícího prezidenta Václava Klause pro velezradu. Schválila to nadpoloviční většina senátorů v neveřejném jednání. Ústavní soud teď dá projednání žaloby absolutní prioritu. Tvůrci návrhu žaloby (…) poukazují (…) na to, že odcházející prezident Václav Klaus otálel s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě a odmítl podepsat unijní smlouvu o evropském mechanismu i přes souhlas parlamentu.“ Mezi 38 senátory, kteří hlasovali pro žalobu, byl Tomio Okamura.(zdroj: Hospodářské noviny, 4. 3. 2013, čtyři roky po Lisabonské smlouvě)
„Státní rozpočet musí realizovat zásadní a strategické investice v dopravě a infrastruktuře, které podpoří podnikatelské prostředí a možnosti. Zde musí být efektivně využity naše peníze, které se vrací do rozpočtu v podobě fondů EU. Pro podnikatele tak vytvoříme podmínky, které budou předpokladem pro udržení hospodářského růstu republiky.“ (zdroj: Program SPD, který přes slova o referendu počítá s další účastí v EU a staví na ní dokonce tzv. udržení hospodářského růstu)
Tomio Okamura podporoval ještě roky po Lisabonské smlouvě hlubší integraci unijního práva a vystupoval proti aktivitám prezidenta Václava Klause ve věci jeho postojů k ratifikaci unijních smluv. Otočil.
Realisté
„Co uděláme? Prosadíme realistické pojetí české zahraniční politiky a vztahů k EU. (…) Realisté vědí, že Česko může i přes velmi omezený vliv malého státu podporovat vývoj EU rozumným směrem. Členství v EU není pro Realisty smyslem samo o sobě, nýbrž pouze nástrojem pro dosahování národních zájmů. (…) Realisté doporučují, aby Česko zůstalo členem EU, ale pozorně sledovalo vývoj a v případě nutnosti rozhodně a pružně reagovalo.“ (zdroj: Program a Deklarace)
Realisté nemají referendum o EU v programu a doporučují setrvání ČR v EU.
Jak vidíte, letos je to buď, anebo. Jsou strany, které vám sice ve volbách nabízejí tzv. řešení všeho možného, ale cíleně zamlčují, že v drtivé většině musí být vše podle mantinelů EU a referendum zcela odmítají. Jsou strany, které by sice referendum chtěly, ale pro občany jsou z různých jiných důvodů prostě nevolitelné. A pak je tu cca 40 % lidí, které doposud nikdo k volbám nedostal. Řada z nich totiž ví, že bez referenda o EU nejsou schopni na národní úrovni ve volbách ve skutečnosti něco změnit.
Jestli opravdu referendum o EU chcete, jestli si stejně jako my myslíte, že je to nejdůležitější téma letošních voleb, je tu pro vás nové politické hnutí Referendum o Evropské unii. Čím více hlasů v říjnu dostaneme, tím rychleji společně s vámi referendum prosadíme.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Povodně jako Karma pro zdejší Rusofoby
- Válka je před námi, nebo Putin opět ucukne?
- Příběhy z druhé světové války: Příběh Marii Bajdy
- Ukrajina (údajně) připravuje další provokaci - SVR (Ruská zahraniční rozvědka)
- Z Russkoj Vesny (13.9. - 14.9.2024):
- Petr Fiala, Václav Klaus a velké povodně? Aneb, kam se poděla AČR, a další vládní perličky, které každého nadzvednou. Analýza.
Související články
Komentáře