Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Připojte svůj podpis pod výzvu poslancům Parlamentu ČR a Ministerstvu zahraničí ČR

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

 

  • pripojte-svuj-podpis-pod-vyzvu-poslancum-parlamentu-cr-a-ministerstvu-zahranici-cr

Vyzýváme české poslance a ministerstvo zahraničí, aby důrazně odsoudili nedávnou návštěvu čtyř poslanců českého parlamentu v Izraeli a zároveň jasně odsoudili zabíjení civilistů v okupovaném pásmu Gazy ze strany Izraele. Vyzýváme též členy zahraničního výboru a další zainteresované poslance, aby jakmile to bude možné podnikli cestu do pásma Gazy, udělali si názor přímo na místě a aby podali o zjištěních veřejnou zprávu.

Podepište zde: http://ism-czech.org/petice/vyzva-poslancum-a-mzv/

 

Zkrácená verze výzvy (úplné znění zde a viz příloha, událost na facebooku zde)

 

Vážení poslanci Parlamentu ČR, členové zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, předsedové poslaneckých klubů, 

vážený ministře zahraničí a vážený první náměstku ministra zahraničí,

 

obracíme se na Vás jménem občanských iniciativ Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě, ISM Česká republika a Přátelé Palestiny znepokojených nedávnou návštěvou čtyř předních českých politiků, mj. dvou vrcholných ústavních činitelů České republiky, v Izraeli, jmenovitě místopředsedů Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Petra Gazdíka (TOP 09 a STAN) a Jana Bartoška (KDU-ČSL) a poslanců Daniela Korteho (TOP 09 a STAN) a Robina Böhnische (ČSSD).

Tímto si Vás dovolujeme vyzvat, abyste návštěvu čtyř poslanců českého parlamentu v Izraeli důrazně odsoudili. 

Jsme přesvědčeni, že tato cílená návštěva, při které čeští poslanci vyjádřili izraelským útokům na Gazu podporu coby aktu „nutné sebeobrany“, je faktickým schválením pokračujícího zabíjení stovek palestinských civilistů izraelským leteckým a dělostřeleckým bombardováním a v důsledku i podporou možných válečných zločinů, jak na ně upozorňuje OSN. V tomto kontextu nelze interpretovat tuto návštěvu jako „soukromou“, ale spíše jako oficiálně „neoficiální“ podporu Izraele v jeho drastických krocích v pásmu Gazy.

(...) Znepokojuje nás, že podobné iniciativy dlouhodobě poškozují renomé České republiky a jsou tak faktickým pokračováním nekritické podpory Izraeli ze strany ČR, a to přinejmenším v posledních deseti letech – během mandátu dvou pravicových a jedné úřednické vlády – vlád Mirka Topolánka, Jana Fischera a Petra Nečase. Pokračuje tak v nich jednostranná podpora Izraeli, která Českou republiku činí o to více spoluzodpovědnou za porušování mezinárodního práva ze strany Izraele.

Vzhledem k uvedené situaci vyzýváme:

  • Poslance Parlamentu ČR, členy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, předsedy poslaneckých klubů všech tří uvedených stran (zejména dvou stran vládní koalice – ČSSD a KDU-ČSL) a představitele Ministerstva zahraničí ČR – jmenovitě ministra zahraničí Zaorálka a prvního náměstka Druláka, aby jasně odsoudili cestu čtyř poslanců do Izraele, jakož i jasně odsoudili zabíjení civilistů v okupovaném pásmu Gazy ze strany Izraele,
  • členy zahraničního výboru a další zainteresované poslance, aby jakmile to bude možné podnikli cestu do pásma Gazy (případně i do Izraele), udělali si názor přímo na místě a aby podali o zjištěních veřejnou zprávu, například ve formě veřejného slyšení.

(...) Všechny výše uvedené politické reprezentanty tímto žádáme, aby nás laskavě v co nejkratší době informovali o krocích, které v tomto ohledu podnikli. Dovolujeme si upozornit, že reakce budou zveřejněny a jako takové sloužit i k doporučení kandidátů v příštích volbách.

Plné znění výzvy naleznete v příloze.

S pozdravem

Zdeněk Jehlička, Iniciativa Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě
Petra Šťastná, Mezinárodní hnutí solidarity (ISM ČR)
Jana Ridvanová, Sdružení Přátelé Palestiny
Vít Klepárník, politolog


---

Podepište výzvu zde: http://ism-czech.org/petice/vyzva-poslancum-a-mzv/

Výzva online: ism-czech.org/2014/07/30/podepiste-vyzva-poslancum-parlamentu-cr-a-ministerstvu-zahranici-cr-ve-veci-nedavne-navstevy-ctyr-poslancu-v-izraeli/


---


Další výzva: Výzva českým lékařům a vědcům – Připojte svůj podpis pod otevřený dopis evropských lékařů a vědců na obranu obyvatel pásma Gazy


Dne 23. července zveřejnil prestižní lékařský časopis The Lancet otevřený dopis lékařů a vědců z Velké Británie, Itálie a Norska určený obyvatelům Gazy, ve kterém odsuzují násilí páchané v Gaze a vyzývají kolegy po celém světě, aby se k otevřenému dopisu připojili svým podpisem. Mezi signatáři je například známý norský lékař aktuálně působící v Gaze, Mads Gilbert. K otevřenému dopisu se dosud připojilo 20 tisíc odborníků z celého světa.

Tímto bychom rádi vyzvali české lékaře a vědce, aby svým podpisem podpořili otevřený dopis evropských kolegů a odsoudili násilí páchané v Gaze. Připojit svůj podpis můžete zde. Otevřený dopis v angličtině zde, v češtině zde a dole. Chcete-li oslovit lékaře a vědce, můžete k tomu využít vzor dopisu viz dole. Děkujeme za šíření dále.

Celý text dopisu

Vzor dopisu v případě, že byste chtěli oslovit lékaře / vědce

Vážení čeští lékaři, lékařky, vědci a vědkyně,

jako lidé, kterým není lhostejná situace obyvatelstva v pásmu Gazy se na vás dovolujeme obrátit s výzvou připojení vašeho podpisu pod otevřený dopis evropských lékařů a vědců, který byl zveřejněn dne 23. července v prestižním lékařském časopise The Lancet. Signatáři v něm odsuzují násilí páchané v Gaze a vyzývají své kolegy k podpoře:

“ Žádáme své kolegy odborníky, aby odsoudili izraelskou agresi. Odmítáme perverzní propagandu, která ospravedlňuje vytvoření mimořádné situace, aby jí mohla zamaskovat masakr, takzvanou “obrannou agresi”. Ve skutečnosti se jedná o krutý útok s neomezeným trváním, rozsahem a intenzitou. Chceme informovat o faktech tak, jak je vidíme a o jejich dopadu na životy lidí.

Jsme zděšeni vojenským útokem na civilisty v Gaze pod záminkou potrestání teroristů. Toto je již třetí rozsáhlá vojenská ofenzíva proti Gaze od roku 2008. Pokaždé jsou zabíjeni hlavně nevinní lidé v Gaze, zejména ženy a děti pod nepřijatelnou záminkou, že Izrael musí zlikvidovat politické strany a odpor vůči okupaci a obležení, které Gaze vnucuje,” píše se v dopise.

Tato výzva lékařů není ojedinělá. Například tým Lékařů bez hranic v tiskové zprávě přeložené mj. do češtiny informuje, že “ většinu raněných nebo zabitých v Gaze od začátku ofenzivy „Ochranné ostří“ tvoří civilisté, pod palbou se ocitají i zdravotníci a záchranáři.”  “ V terénu vidíme, že bombardování nemá jasný cíl a že umírají převážně civilisté,“ popisují lékaři situaci v Gaze. Organizace vyzývá Izrael k zastavení bombardování civilistů v pásmu Gazy.

Otevřený dopis odsuzující násilí na obyvatelech Gazy napsal i samotný Mads Gilbert, norský lékař aktuálně působící v Gaze, který je jedním z 24 signatářů otevřeného dopisu.

Úplný text otevřeného dopisu evropských lékařů a vědců, pod který se doposud podepsalo více než 15 tisíc odborníků, naleznete v češtině dole a zde, v angličtině zde.

Svůj podpis můžete připojit na stránce časopisu The Lancet: http://www.thelancet.com/gaza-letter-2014.

Děkujeme za projevený zájem.

S pozdravem

Jméno a příjmení

---

Doporučujeme články

Lékaři bez hranic: Noc v nemocnici Shifa v Gaze – “Toto číslo bude zřejmě podhodnocené”

 
Britské listy:

Jak teď vypadají televizní zprávy v západní Evropě. Proč je v ČR v těchto věcech cenzura? Novináři se bojí? Čeho?

Hněv nad izraelským útokem na školu OSN v Gaze

Izrael dál zintenzivní vojenskou ofenzívu v Gaze navzdory mezinárodním protestům

Španělští filmaři a herci odsoudili Izrael kvůli Gaze

Generální tajemník OSN ostře odsoudil izraelský útok na školu OSN

BBC: Dítě, vyjmuté z těhotné matky, usmrcené izraelskou armádou, zemřelo

Vedoucí činitel OSN ostře odsoudil vraždění civilistů izraelskou armádou ve škole OSN

Činitel OSN: Musí se vyšetřit, kdo nese za masakr ve škole OSN trestní odpovědnost

BBC: Je velmi obtížné ospravedlnit, co se tady stalo

Reportér Channel Four News Jonathan Miller: To, co jsem právě zažil v Gaze, je nejvíc šokující za všechna dlouhá léta mé novinářské práce

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí: Za všechno může Hamas

Izraelská armáda v noci na středu zasáhla další školu OSN. Usmrtila přes noc více než 40 osob

Zatímco je svět šokován masakrováním v Gaze, americký Kongres schvaluje dalších 225 milionů dolarů vojenské pomoci pro Izrael

Je nutno zlikvidovat 11 izraelských mýtů o Gaze, Hamasu a o válečných zločinech

Gaza a národ, který to nepochopil

Belgie požaduje, aby zboží z nezákonných izraelských osad na palestinském území bylo jasně označeno

Bývalý izraelský velvyslanec v USA: "Hamas je zlá, středověká, rasistická, genocidní organizace"

Jon Snow: Sdílíme odpovědnost za ty mrtvé

Vraždění a ničení po celé Gaze pokračuje

Deník ReferendumDalší informace

Včetně informací k přiloženým fotografiím....: Sledujte web ISM ČR (http://ism-czech.org/) či facebook (http://facebook.com/ismcz).


Děkujeme za podporu a šíření informací dále.


Solidárně

Petra Šťastná, ISM

Facebook komentáře