Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti: Zdravotnické registry vznikají živelně, nezvládnutá elektronizace stála poplatníky 130 milionů + Další TZ Pirátů

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Piráti: Zdravotnické registry vznikají živelně, nezvládnutá elektronizace stála poplatníky 130 milionů


Praha, 5. února 2018 - Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jakých pokroků dosáhlo Ministerstvo zdravotnictví v elektronizaci během uplynulých osmi let. Zjištění jsou nemilá: Chyběla koncepce řízení a v řadě případů zcela selhala spolupráce s nemocnicemi. Koordinační středisko pro resortní zdravotnické informační systémy, které mělo systémy provozovat, porušilo dle NKÚ zákon o veřejných zakázkách. Zakázky na tvorbu registrů za více než 24 miliónů přihrálo bez veřejných výběrových řízení vybraným dodavatelům.

  • pirati-pripravili-paty-nedelni-gulas

Zjištění NKÚ bohužel potvrdila stížnosti lékařů i nemocnic. Zdravotnických registrů vzniklo za sledovanou dobu přes 40 a daňové poplatníky vyšly na 130 milionů Kč. Roční provoz spolkne dalších 70 milionů. A dosud stále chybí dlouho plánované Národní centrum elektronického zdravotnictví, které by celý proces koordinovalo a zaštiťovalo.

„Tato praxe u nás bohužel není žádnou novinkou. Ministerstvu zdravotnictví trvalo neuvěřitelných osm let, než dokončilo strategii elektronizace. Mezitím ovšem celý proces započal a registry vznikaly živelně. Podle toho to dnes vypadá,“ komentuje Lukáš Černohorský, pirátský poslanec a člen sněmovního Podvýboru pro elektronizaci zdravotnictví.

Dokladem absence řízení procesu elektronizace zdravotnictví je i vznik registrů, které dodnes nefungují. Například Národní registr intenzivní péče nebyl spuštěn proto, že jej nemocnice odmítly používat a vkládat do něj data. Koordinační středisko registr pořídilo i přesto, že nemělo pověření Ministerstva zdravotnictví, ani oporu v zákoně.

„Bohužel pro digitalizaci u nás je typické, že se dělá přesně opačně, než by měla. Veškeré systémy se musí pečlivě otestovat a samozřejmě konzultovat s koncovými uživateli. V tomto případě s lékaři, nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami. Až pak se závazně zavádějí do praxe. Ukázkovým příkladem je zavedení eReceptů. Už teď je jasné, že byl celý proces opět nepřipravený,“ dodává poslanec Petr Třešňák, člen Výboru pro zdravotnictví.

Od roku 2016 začal ÚZIS vytvářet Národní registr hrazených zdravotních služeb. Ten by měl, na rozdíl od stávajících registrů, získávat data přímo od zdravotních pojišťoven, namísto od lékařů a zdravotnických zařízení. Dosud se ho nepodařilo spustit v ostrém provozu. Důvodem byla neschopnost Ministerstva zdravotnictví spolupracovat s Ministerstvem vnitra, na jehož systému eGovernmentu měl registr fungovat. Ministerstvo zdravotnictví nezvládlo tento zásadní předpoklad funkčnosti vyřešit ani do ukončení kontroly NKÚ.

--

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

----------------------------

ANO neplní sliby: Vláda návrh Pirátů na zveřejňování smluv ČEZu nepodpoří

Praha, 5. února 2018 - Vláda v návrhu stanoviska k novele zákona o registru smluv uvádí, že novelu zákona, která přikazuje ČEZ a dalším státem vlastněným společnostem zveřejňovat smlouvy, nepodpoří. Tento postoj je přitom v rozporu se samotným programovým prohlášením vlády.

Na začátku ledna předložila skupina pirátských poslanců novelu zákona, která ruší výjimku pro společnost ČEZ a další státem vlastněné společnosti z povinnosti zveřejňovat smlouvy. Účelem je, aby veřejnost měla přístup k informacím o hospodaření s veřejnými prostředky. Zprůhlednění hospodaření státem vlastněných firem je jednou z dlouhodobých priorit Pirátů. K této prioritě se veřejně přihlásila také menšinová vláda ANO v programovém prohlášení. Osobně ji podpořil také Andrej Babiš ve vystoupení na plénu Poslanecké sněmovny během jednání o důvěře vládě.

„Piráti předem projednali obsah navrhované novely zákona, a to i se zástupci poslaneckého klubu hnutí ANO, mezi nimiž byl i předseda Andrej Babiš. Na tomto jednání hnutí ANO vyslovilo návrhu svou jednoznačnou podporu. Jediní, kdo od počátku vystupovali proti zrušení výjimek pro ČEZ a další státem vlastněné společnosti, byli zástupci KSČM,“ popisuje průběh jednání předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Vláda v aktuálním návrhu stanoviska uvádí, že obecně podporuje snahu Pirátů o transparentní fungování veřejné správy. Kontrolu ČEZu a dalších státem ovládaných společností občany však odmítá se zdůvodněním, že takovouto úpravu by měla zpracovat vláda sama. Jedním dechem dále dodává, že transparentnost fungování těchto firem nesmí být na překážku jejich tržním zájmům. Zdůrazňuje, že průhledné hospodaření, zajištěné mimo jiné zveřejňováním smluv, není samo o sobě pro vládu důvodem, aby ohrozila zisky těchto společností.

„Je zcela evidentní, že pouze veřejná kontrola činnosti státem vlastněných společností povede k větší efektivitě jejich hospodaření. Jediní, kdo se mohou obávat ohrožení zisků, jsou osoby nelegitimně profitující ze současného netransparentního stavu. V situaci, kdy jsou veškeré kontrakty utajované, nemá občan šanci zjistit, kam a proč tečou jeho peníze. Vláda ANO tak dokazuje, že její slib transparentnosti byl pouze vábnička na voliče. Opět se postavila za zájmy skupin parazitujících na státních firmách. Požadavek občanů na průhlednost veřejné správy a činnosti státem vlastněných společností prostě smetla ze stolu,” komentuje postoj současné vlády v demisi předseda Pirátů Ivan Bartoš.

-------------------------------------------------

Piráti připravili pátý nedělní guláš

Praha, 5. února 2018 - Již páté rozdávání pirátského guláše proběhlo v neděli od 16 hodin před Hlavním nádražím v Praze. Za hodinu a půl rozdalo 11 dobrovolníků přes 200 porcí guláše, a to nejenom bezdomovcům, ale každému, kdo stál o setkání nebo debatu s Piráty. Tradičně dorazil předseda Pirátů Ivan Bartoš s manželkou Lydií.

Akci sponzoroval z platu zastupitele pražského magistrátu současný poslanec Mikuláš Ferjenčík: „V listopadu nám pražské zastupitelstvo zamítlo, abychom vrátili odměny za výkon funkce zastupitele. Na nedělních akcích tak přímo lidem vracím to, o čem by jinak rozhodoval úřad.“

Organizátor Martin Arden, evangelický kněz a člen Pirátů z Prahy 1, říká, že o podobné akci uvažují i Piráti v dalších městských částech. O nedělní guláš totiž znatelně roste zájem a krom pomoci bezdomovcům se postupně stal i setkáváním Pirátů z různých částí Prahy a okolí: „Guláš pro pražské bezdomovce vnikl spontánně mezi členy Pirátů na Praze 1. Na Hlavním nádraží se v charitativní distribuci jídla střídají křesťanská společenství ve všední den, ale ne o víkendech. Dnes jsme rozdali přes 200 porcí masového i veganského guláše. To je zhruba čtyřnásob ek toho, s čím jsme začínali v listopadu. Krom toho nabízíme teplý čaj.“

Nedělní odpoledne pravidelně doprovází pohodová nálada a živá hudební produkce spoluorganizátora Pavla Nazarského, Ivana Bartoše a každého, kdo má chuť se zapojit. Organizátoři chtějí pořádat akci pravidelně dvakrát v měsíci. Na stejném místě budou Piráti opět za 14 dní a rádi uvidí každého, kdo má zájem si popovídat nebo zpestřit den.

--

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2018-02-06 14:32
Mezi piráty jsou hlavně idioti a je jich velká hromada hnoje.

Facebook komentáře