Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ministerstvo rozděluje peníze na děti a mládež netransparentně

Praha, 13. února 2018 – Neprůhlednost rozdělování peněz z dotací neziskovým organizacím a nejasná kritéria hodnocení jejich přínosu. To jsou hlavní výtky Nejvyššího kontrolního úřadu směrem k ministerstvu školství. Předmětem kontroly bylo přidělování peněz z dotací neziskových organizací na podporu práce s dětmi a mládeží v letech 2014 až 2016. Ministerstvo mládeže a tělovýchovy nestanovilo jasná kritéria pro přerozdělování peněz na podporu dětí a mládeže v neziskových organizacích. Nejasné jsou také cíle dotačních programů, což prakticky znemožňuje objektivní zhodnocení jejich dopadu.

  • ministerstvo-rozdeluje-penize-na-deti-a-mladez-netransparentne

„Ministerstvo školství ve svých materiálech nikde jasně neuvádí, čeho chce podporou práce s dětmi a mládeží dosáhnout. Kontrola NKÚ jen potvrdila to, na co Piráti upozorňují u přerozdělování státních peněz už dlouho. Dělá se to netransparentně a navíc dlouhodobě chybí účinné kontrolní mechanismy,“ komentuje pirátský poslanec Lukáš Černohorský, který je členem kontrolního výboru.

Podle Pirátů dotační programy v Česku nemají dobře nastavenou metodiku, ani systém kontroly. „Nejviditelněji se to prokázalo u ROP (regionálních operačních programů), kde netransparentně mizely stamilióny. Každý projektový manažer ví, že pokud není jasně formulováno, čeho chceme dosáhnout, nemůžeme ani ověřit, zda jsme prostředky vynaložili efektivně a cíle naplnili. I pod tak chvályhodnou věc jakou je podpora dětí a mládeže lze schovat různé předražené projekty, které mají velmi malý reálný přínos,“ vysvětluje František Kopřiva, pirátský poslanec a člen podvýboru pro mládež a volnočasové aktivity. Jediným ukazatelem, který resort sleduje, je objem peněz vydaných ze státního rozpočtu na jednotlivé projekty. Podporu přitom od něj dostává každý rok více než stovka organizací.

Ministerstvo školství navíc porušovalo i své vlastní předpisy, když některým příjemcům navýšilo dotace o 90 % nebo dokonce až 360 %. Přitom povolený limit pro navýšení byl maximálně 20 %. Navíc také nedostatečně kontrolovalo vyúčtování a uznalo k proplacení i náklady, které se z dotací hradit nesměly, například občerstvení nebo mzdy za období, než projekt nezačal probíhat. Následné kontroly na místě také nebyly důsledné. NKÚ zjistil závažné nedostatky i u příjemců, kteří prošli úspěšně kontrolou ministerstva bez jakýchkoliv výtek.

„Celý dotační systém si zaslouží hloubkovou revizi. Nejen ze závěrů NKÚ je patrné to, na co Piráti upozorňují už dlouho. Přerozdělování peněz z dotací nefunguje transparentně a prostředky daňových poplatníků se plýtvá, to je potřeba změnit,“ doplňuje Lukáš Černohorský.

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

---------------------------------

Piráti podporují vznik stavebně oddělených kuřáren v restauracích

Praha, 9. února 2018 –Předseda Pirátů Ivan Bartoš, poslanec Mikuláš Ferjenčík a další členové pirátského klubu podepsali novelu zákona, která mírní protikuřáckou legislativu. Úprava zahrnuje povolení stavebně oddělených větraných kuřáren bez obsluhy, kuřáckých barů bez jídla do 80 metrů čtverečních a ruší odpovědnost hostinského za konzumenta alkoholu, který poruší zákon. Novela má vyřešit zmatky panující kolem plošného zákazu kouření a ohrožující podnikání zejména drobných provozovatelů.

Schválení protikuřáckého zákona v roce 2016 významně zasáhlo do práv majitelů podniků. Ti již dříve na základě legislativy stavebně oddělili kuřácké a nekuřácké prostory. Piráti upozorňovali na to, že plošná regulace bude mít dopady zejména na menší provozy a na restaurační zařízení v malých obcích: „Zpřísnění zákona znamenalo, že prostředky  vynaložené na odvětrávání restaurací přišly vniveč,“ přiblížil Mikuláš Ferjenčík postoj Pirátů ke změně zákona.

Poslanecký klub Pirátů se shodl na tom, aby restaurace mohly zavést stavebně oddělené kuřárny bez obsluhy. Tím by se řešil častý problém se stížnostmi občanů na rušení nočního klidu. „Uvědomujeme si účel zákona, který má primárně chránit zdraví občanů. Jeho současná formulace ale přenáší zdravotní rizika a další negativní dopady na nezúčastněné osoby. Nejen z pražských ulic známe desítky případů, kdy jsou lidé v přilehlých bytových jednotkách rušeni hlukem v nočních hodinách. Kvitujeme, že novela má podporu poslanců bez ohledu na stranickou příslušnost,“ vyjádřil názor poslaneckého klubu Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Piráti dlouhodobě prosazují, aby byl v případě protikuřáckého zákona nalezen společenský konsensus. Novelu dnes předložila skupina poslanců napříč stranami, hlavním iniciátorem novely je poslanec ODS Marek Benda.


Karolína Sadílková

PR Manager a kontakt pro média

----------------------------------------------------

Podpoříme zpomalení růstu platů ústavních činitelů

 

Praha, 13. února 2018 - Nesouhlasíme s překotným zvyšováním platů poslanců a ministrů, aniž by k tomu byl důvod a tito lidé podávali výrazněji lepší výkon. Proto Piráti podpoří zpomalení růstu platů ústavních činitelů a zejména se zaměří na to, aby  byl růst provázán se soukromým sektorem a nebyl tolik závislý na růstu platů státních zaměstnanců. Uvítali bychom průhlednější odměňování, protože dnes se leckdy v příjmech poslanců člověk kvůli různým paušálům a náhradám ztrácí. Poslanci Pirátů již na začátku volebního období v jednáních s Jaroslavem Faltýnkem a dalšími předsedy klubů prosazovali nižší počet příplatkových funkcí místopředsedů výborů, který ovšem ANO zablokovalo.

 

Karolína Sadílková
PR Manager a kontakt pro média
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře