Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Marek Wollner: Kalousek, Vondra, revmatický Švejk a ďábelsky lstivý Clouseau!

Kdybych byl přítelem spikleneckých teorií, řekl bych, že vláda se stala obětí špionážních her, které mají vést k jejímu pádu. Jak si jinak vysvětlit, že dva ostřílení ministři se vzápětí po sobě stali aktéry blamáže, která nemá obdoby.

 

 

Spikleneckou teorii můžeme ovšem s klidem vyloučit především proto, že oba ministři se ke svým blamážím hrdě hlásí. Ministr financí Miroslav Kalousek nejprve zavolá šéfredaktorovi deníku MfD a oznámí mu, že disponuje tajnou nahrávkou z porady šéfů tištěných médií, kteří se chtějí společně ohradit proti zvýšení DPH. Aby svá slova podpořil, neváhá citovat výroky účastníků porady. A ještě triumfuje tím, že skrytou nahrávku odvysílá v pořadu ČT. Po pár hodinách vyrukuje s prohlášením, že žádnou takovou nahrávku nemá, prý to byla jen "mystifikace".

Tato aféra ani nestačí vyvětrat a už je tady nová, tentokrát zaměřená na jiný segment mediálního trhu, který tou předchozí nebyl přímo zasažen - na veřejnoprávní televizi. Do ČT vtrhnou v pátek podvečer po zuby ozbrojení maníci v helmách a maskáčích: hlavně samopalů se jim motají mezi nohy, když zdolávají první nebezpečnou překážku - točící se kovová ramena turniketů. Čistě umělecký dojem tohoto vpádu je otřesný. Zapomněli si namazat kolena francovkou? A když se pak divák hlavní zpravodajské relace dozví, že předmětem razie je jakýsi tajný dokument (odvysílaný v hlavních zprávách už před měsícem!), neví, zda se má hořce smát, nebo plakat. Naplánovat tajnou akci tak, aby mohla být přenášená v živém vysílání do milionu domácností, to je snad ještě horší než Švejk! To je inspektor Clouseau!

 

Noviny

Proboha, co se to v téhle zemi děje? Máme ministra financí, kterého svrbí touha zahrát si na novináře? Ti přece taky vyslídí kdeco a pak tyto skryté záznamy otisknou či odvysílají v televizi. Jenže ministři tu nejsou od toho, aby kontrolovali novináře, je tomu přesně naopak. A hlavně - při pořizování či zveřejňování tajných nahrávek se novináři musejí řídit ohledem na veřejný zájem. Dopustili se šéfredaktoři na oné poradě nějakého zločinu, o němž by měl být neprodleně zpraven národ? Pokud není zločinem oponovat politickým názorům ministra financí, pak jím není ani šéfredaktorský protest proti zvýšení DPH, které by mělo dopad na existenci jejich tiskovin. Věřme, že si ministr Kalousek nemyslí opak, to už by byla hodně zlá mystifikace.

 

Zásah Vojenské policie v budově zpravodajství ČT

Naopak ministr Vondra se výslovně zaštiťuje zákonem. Únik tajného dokumentu je jeho porušením, které je třeba vyšetřit, prohlásil. Ponechme teď stranou otázku, zda dokument byl, či nebyl odtajněn. Umělecký dojem zásahu je totiž tak devastující, že stonásobně přehlušuje celou podstatu problému. Kdo si pod slovem vyšetřování novináře představí vojsko v plné polní, mohl by příště poslat do televize rovnou tanky. Pak ovšem budeme muset obnovit Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných - samozřejmě už bez Vondry.

Převzato z: www.ct24.cz 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře