Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

František Matějka: Babiš do politiky potřebuje. Bez ní by jeho byznys brzo skončil

  • babis4
Babišovo volání po snížení korupce je jako kdyby galerka volala po lepší vymahatelnosti práva. Jeho dosavadní úspěch je založen na zákonech, které mu jdou na ruku. Hlasy pro ně získal vždy napříč všemi dosavadními parlamentními stranami. Dnes se tváří, že se ho to netýkalo a chce měnit svět.

Ve svém rozhovoru pro ihned.cz sděluje, že se dříve účastnil různých společenských akcí. Býval pravidelným hostem narozenin všech premiérů a politici mu chodili stříhat pásky jeho nových podniků. Dnes na ty, co ho zvali nebo je tak rád zval on, nadává a nemůže najít suchou nit. Říká, že tam chodil proto, že měl pocit důležitosti. Kecy. Od počátků svého podnikání politiky potřeboval, neboť velmi dobře věděl, že když si za svůj obor vybere potravinový průmysl, což je strategická oblast, bude závislý na zákonech, na rozhodování úřadů a na dotačním prostředí.

Andrej Babiš říká, že do politiky nejde kvůli svému byznysu. Na rozdíl od ostatních prý nedělá veřejné zakázky, a proto nepotřebuje obsazovat místa tak, aby si je mohl přidělovat jako ti, co tam sedí nyní. To je jen půl pravdy. Tou druhou je, že je na veřejné podpoře všech, kteří potřebují produkci jeho firem, životně závislý. A to je jeho byznys. Ovlivnění a zajištění dotací pro všechny ostatní, kteří kupují jím pěstované či vyráběné vstupy. Jeden jeho z posledních mistrovských kousků, které občany České republiky stojí a budou stát miliardy korun, bylo schválení podpory dotování biopříměsí do PHM. Poslanci zákon schválili v poslední den jejich mandátu minulého volebního období. Poslední den a na kvůli tomu dokonce svolané mimořádné (!) schůzi...

Babišův problém podle mě je, že ti, které měl pod palcem, už ve sněmovně nejsou, a ti, kteří jsou tam teď, budou mít po všech průserech hodně velký problém se do sněmovny zase v rozumném počtu po příštích volbách dostat. Lidé totiž velmi pravděpodobně budou opravdu chtít změnu, což by však znamenalo, že jeho vliv na parlament bude podstatně menší, než jaký měl, má a potřebuje do budoucna. Kdyby se totiž do sněmovny dostal někdo, kdo považuje dotační šílenství a dosavadní úroveň přerozdělování za jeden ze základních problémů České republiky, neboť právě to je nositelem korupčního prostředí, mohl by svůj byznys zavřít.

Před mnoha lety jsem se sešel s jedním vysoce postaveným komunistou bývalého režimu a zeptal se, zda byl v STB. Usmál se a řekl: „Ne, nikdy. My jsme nemuseli být v STB, protože my jsme ji řídili..." Andrej Babiš není nový svěží vítr do politiky bojující proti dinosaurům. Andrej Babiš totiž dinosaury napříč parlamentními stranami posledních dvacet let řídil. Jenže dinosauři postupně opravdu mizí. Nikoli snad kvůli tomu, že by měl někdo jiný zásluhu na jejich odstranění. Mizí sami, protože jsou nenažraní a hlasitě mlaskají. Babišovi tedy, pokud si chce zachovat vliv na dosavadní systém přerozdělování, nezbývá nic jiného, než sehrát ve své životní šachové partii novou roli. A to je podle mě jediný a pravý důvod jeho „ANO2012", které pro mě osobně není ničím jiným, než „NE2012, ANI JINDY". Babiš zkrátka do politiky potřebuje. Bez ní by jeho byznys brzo skončil. Všechno ostatní jsou jen další líbivé kecy o boji s korupcí a lepším zítřku pro všechny.

Doplněk:

Jeho tým pracuje takto: Lidé, kterými se zaštiťuje Babiš v boji proti korupci a za světlejší a spravedlivé zítřiky, o tom ani neví.

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře