Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Apel občanských iniciativ ke krizi na Ukrajině

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Tisková zprávaDne 6. května od 11 hodin

se před hlavním vchodem budovy České televize na Kavčích horách

koná tisková konference věnovaná

Apelu občanských iniciativ ke krizi na Ukrajině.

  • apel-obcanskych-iniciativ-ke-krizi-na-ukrajine

---------------------------------------

Součástí tiskové konference bude pozvání občanů na shromáždění

konané 7. května od 14 hodin

u pamětní desky padlých hrdinů při obraně Hlavního nádraží v Praze

ve dnech 5.- 8.5. 1945 za německé nacistické okupace Československa

( Deska je umístěna u příchodu od vlaků do hlavní budovy nádraží )

Na shromáždění zazní text Apelu občanských iniciativ a další aktuální politické proslovy.

Na pamětní desku bude připevněna černá stuha s nápisem:

Zemřeli jste zbytečně.

Je to strašné, fašismus znovu ožívá.

 

Za občanské iniciativy:

Iniciativa Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí

Hnutí za přímou demokracii
Marek, Řezenka

Nezávislá media, o.s.
Lenka Procházková, spisovatelka

Přátelé Srbů na Kosovu, o.s
Václav Dvořák, dokumentarista

---------------------------------------------------------------

Apel občanských iniciativ k situaci na Ukrajině

Sledujeme, jak naše media svojí veřejnoprávní moc uplatňují k vyvolání nenávisti k Rusku a Rusům a jak podávají pouze jednostranný obraz současné krize. V tichosti se zapomíná na Majdan i na okolnost, kdo stál v pozadí a přiléval olej do ohně. Media trpí prohlubující se amnézií. Kdo jezdil ze světa a z České republiky do Kyjeva, kdo vystupoval na Majdanu? Media se neptají, kdo povraždil víc jak stovku lidí na Majdanu. Pravda je nezajímá. Okrajově připouštějí existenci ukrajinských nacistů a fašistů v ukrajinském hnutí Pravý sektor, Strany svobody a hnutí Naše věc, ale jinak se tváří, že je tato vláda zcela legitimní a že žádné riziko nepředstavuje.

Nastupuje velmi nebezpečná mediální manipulace. Vraždy jsou vydávány za tragickou událost. Tragickou událostí je povodeň, lavina nebo zemětřesení. Zastřelení člověka ostřelovačem je vražda. Zapálení budovy, kam se zabarikádovaly desítky lidí, není tragickou událostí, je to zvěrstvo. To používali, a jak je vidět, i nadále používají nacisté. Za hozenou dlažební kostkou, zápalnou láhví, kterou byl zapálen, zraněn člověk, (v případě smrti se jedná o vraždu), stojí jednotlivec či skupina osob. Za mediální zprávou, článkem, který ve svém důsledku může vyvolat nenávist vedoucí k vraždě, stojí redaktor, moderátor, nebo autor článku – a v neposlední řadě vydavatel novin či majitel televizní či rozhlasové stanice.

Většina občanské společnosti za svou činnost nese odpovědnost a současně riziko trestněprávního postihu. Media, zejména veřejnoprávní Česká televize, její pracovníci, jsou za svou práci odpovědní. Nikdo nemůže donutit moderátora, aby prováděl mediální manipulaci, zkresloval, zamlčoval fakta, nebo se rovnou pasoval do role soudce a popravčího. Stejně jako lékař či policista, v případě svého selhání mohou čelit trestně právnímu postihu i moderátoři a redaktoři.

Lidská práva jsou nedělitelná a platí pro všechny stejně. V případě, že media porušují Listinu základních práv a svobod a z toho odvozené právo o informování, (a není tím myšlena manipulace a šíření nenávisti), stávají se nástrojem, který fašismus a nacismus využije ve svůj prospěch. Fašismus a nacismus by měly zůstat odsouditelnými a postižitelnými. Charta OSN, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byla znehodnocena současnými politiky i medii. Prováděnou mediální manipulací jsou znehodnocována lidská práva.

Válku nelze rozpoutat a ospravedlnit její vyvolání bez medií.

Vyzýváme media, aby upustila od mediální manipulace, aby nešířila nenávist a nevnucovala lidem přesvědčení, že válka, vraždění lidí je cosi normálního a běžného v lidském životě. A aby se aspoň pokusila o vyvážené zpravodajství, s přihlédnutím ke konfliktům v Iráku, Sýrii, v Egyptě, v Kongu aj. .

Nechceme militarizaci našeho života.

Politici a media, poženeme vás k zodpovědnosti.

Za občanské iniciativy:

Iniciativa Ne základnám

Eva Novotná, mluvčí

Hnutí za přímou demokracii

Marek, Řezenka

Nezávislá media, o.s.

Lenka Procházková, spisovatelka

Přátelé Srbů na Kosovu, o.s

Václav Dvořák, dokumentarista

 

Facebook komentáře