Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ani pět let od legalizace léčebného konopí nezajistil rezort zdravotnictví jeho dostupnost, říká Pirát Tomáš Vymazal

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Praha, 12. dubna 2018 – Pět let po legalizaci léčebného konopí není Ministerstvo zdravotnictví ČR schopné zajistit dostupnost konopí pro pacienty za přijatelnou cenu. Při průměrné spotřebě 60 gramů za měsíc a aktuální ceně 200 až 300 Kč za gram není naprostá většina nemocných schopná takto vysoké náklady, odpovídající prohibiční ceně, hradit.

  • ani-pet-let-od-legalizace-lecebneho-konopi-nezajistil-rezort-zdravotnictvi-jeho-dostupnost-rika-pirat-tomas-vymazal

Přestože má Česká republika předpoklady pokrýt tuzemskou i zahraniční poptávku po léčebném konopí a učinit z léčebného konopí významný prvek českého farmaceutického, kosmetického a potravinářského průmyslu, svůj potenciál není schopná využít. Extrémně nízká poptávka plynoucí z nepřijatelně vysokých cen způsobuje nízký objem výroby. Při fixních nákladech na výrobu se tím uzavírá bludný kruh vysokých cen a nízkého obratu. 

Mezi lékaři je velký zájem o školení k předepisování konopí, ale možnost konopí předepisovat využívají jen velmi vzácně s ohledem na vysoké ceny a nízké zásoby. Mnoho pacientů proto vstupuje na černý trh. Pan ministr Vojtěch Adam se při svém uvedení do funkce vyjádřil, že se o dostupnost léčebného konopí postará, ale stále se nic nezměnilo. Zajímalo by mě proto, zda má pan ministr své úředníky a další podřízené instituce pod kontrolou. Pakliže ano, kdy můžeme očekávat dostupné léčebné konopí pro všechny indikované pacienty v ČR? Je ministerstvo vůbec schopné tyto požadavky zajistit?

--

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 chemik61@gmail.com 2018-04-13 14:56
S těmi "zázračnými" léčivými účinky konopí to bude jako před lety s aloe vera. Tehdy jsem náhodou listoval v Mathioliho
herbáři a recept na použití, který tehdy v opisech koloval mezi lidmi jsem tam našel Tím nechci popírat účinky léčivých rostlin. Legalizací konopí si obchodníci s touto drogou zajistili beztrestnost. Jinak vše zůstalo při starém.

Facebook komentáře