Z AVIA.PRO (20.9. - 21.9.2024):
Markov: Rusku byly zasazeny dva údery na jeho jaderný potenciál
Politolog, Sergej Markov, vyjádřil svůj názor ohledně nedávných úderů ukrajinských ozbrojených sil. Ty byly, byly podle něj, zaměřeny na objekty, spojené s ruským jaderným potenciálem. Konkrétně zmínil dva incidenty, ke kterým došlo 19.září: První úder byl veden na elektrickou síť Záporožské jaderné elektrárny, která se nachází v Energodaru! *
Tena druhý byl směřován na základnu mezikontinentálních balistických jaderných raket "Satan", která se nachází u obce Okťabrskij v tverské oblasti!!! Tyto útoky vyvolaly širokou odezvu v politických a vojenských kruzích.
"Cesta eskalace. Během dnešního byly, na ruský jaderný potenciál, podniknuty dva útoky! Prvý úder dopadl na periferii Záporožské jaderné elektrárny, a to na její rozvodný systém. Jak píší ukrajinská média, další úder byl veden na místo rozmístění raket s jadernými hlavicemi "Satan", a to u obce Okťabrskij v tverské oblasti," uvádí Markov.
Markov zdůrazňuje, že tato akce může mít demonstrační charakter, a to před důležitou schůzkou ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského s americkým vůdcem Joe Bidenem.
Doposud však nebyly zveřejněny žádné informace o tom, že by se u obce Okťabrskij skutečně nacházely rakety, vybavené jadernými hlavicemi.
Urajinské ozbrojené síly se chystají zaútočit na strategický jaderný objekt, nacházející se v tverské oblasti
Ukrajinské informační zdroje se zmiňují o možnosti úderů na uzavřené administrativně - teritoriální vzdělávací středisko (ZATO) "Ozjornyj", nacházející se v tverské oblasti. Informuje o tom ukrajinský portál Ukrainian Militant. Zdroj nepřítele hovoří o strategickém významu tohoto objektu, kde "nepřetržitě slouží několik stovek ruských vojáků a v jehož výzbroji se nachází pohyblivý podzemní raketový komplex Topol, vybavený mezikontinentálními balistickými raketami".
Do jaké míry je informace o tom, že právě zde jsou místěny PGRK "Topol", doposud není známo. Ale už jen samotný fakt, že Ukrajina plánuje útok na jaderné zařízení, vyvolává vážné obavy, a to zejména z důvodu toho, že se tento objekt nachází asi jen 200 kilometrů od míst posledních útoků v tverské oblasti.
Ruská Doktrína zároveň naznačuje, že pokus o útok na ruská jaderná zařízení by mohl být důvodem k zahájení použití jaderných zbraní.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo zničení plavidla, na jehož palubě se nacházely rakety a munice, dodané západními zeměmi ukrajinským ozbrojený silám. K útoku došlo během jedné z operací ruských vojsk. Podle informací Ministerstva obrany byla loď, která převážela tyto zbraně a munici, zasažena vysoce přesným raketovým úderem.
Žádné podrobnosti, v tomto ohledu, nejsou k dispozici, přičemž není přesně specifikováno, která země Ukrajině dodávala uvedenou Ukrajině munici.
V září provedly síly NATO, včetně lodí, letadel a pozemních jednotek, rozsáhlé cvičení v chladných vodách severního Atlantiku. Procvičily si tak své možnosti vedení bojových operací na moři. Tyto manévry, organizované americkými námořními silami, nacházejícími se v Evropě, a 6.flotilou amerického námořnictva, se soustředily na strategické vodní cesty kolem Islandu. Tam síly NATO cvičily akce, související s detekcí ponorek a reakci na krizové situace. Uvádí to server ABC News.
Zvláštní pozornost byla nácviku úderů, směřovaných proti lodím. Polské jednotky, vyzbrojené norskými raketami NSM, provedly simulované údery na námořní cíle. Manévrů se účastnila i letadla amerického námořnictva, která poskytovala zpravodajské informace k přesnějšímu ničení cílů. Mluvčí polské strany poznamenal, že vysoká přesnost a účinnost raket NSM umožňuje, a to s téměř stoprocentní pravděpodobností, zasáhnout určené cíle.
Hlavním místem použití polských raket však nadále zůstává Baltské moře, kde Polsko a další země NATO provádějí podobné manévry. Expert, Sidhart Kaushal, z britského Královského institutu pro obranná studia, uvedl, že Baltské moře, obklopené zeměmi NATO, se stalo jakýmsi "jezerem NATO". Začlenění Finska a Švédska do aliance zde výrazně změnilo rovnováhu sil.
Navzdory tomu ruská Baltská flotila a systémy okřídlených raket, působící v Černém moři, pro Evropu stále představují vážnou hrozbu. Kaushal poznamenal, že pro NATO je prioritou zničit Baltské loďstvo dříve, než stihne způsobit značné škody evropským zemím.
USA předají Ukrajině rakety středního doletu, určené pro stíhačky F-16
Spojené státy zvažují, že Ukrajině dodají rakety středního doletu pro použití na stíhačkách F-16, informuje server Politico s odvoláním na své zdroje. Tyto rakety jsou schopny zasáhnout cíle ve vzdálenosti více než 100 kilometrů, což, v současném konfliktu, výrazně rozšíří možnosti ukrajinských ozbrojených sil .
Očekává se, že tyto zbraně budou součástí vojenské pomoci Kyjevu v rámci pokračující podpory západních zemí.
Typ raket zatím nebyl zveřejněn, může se však jednat nejen o rakety vzduch-vzduch, ale také o rakety vzduch-země.
Lavrov se vyjádřil k ruské připravenosti použít proti Západu ruské zbraně
Ruský ministr zahraničí, Sergej Lavrov, v rozhovoru pro televizní stanici Sky News Arabia, uvedl, že Rusko disponuje moderními zbraněmi, které se nacházejí v plné bojové pohotovosti a mohou Západu způsobit vážné následky. Podle ministra, dokáží ruské vojenské technologie a zbraně asymetricky odpovědět na jakékoli hrozby ze západních zemí.
Lavrov zdůraznil, že ruská strana nemá v úmyslu použít tyto zbraně samoúčelně, ale Západ by si měl uvědomit závažnost následků, pokud bude pokračovat ve zvyšování tlaku na Moskvu. V Rusku již dlouhou dobu existuje jasná obranná strategie, založená na potřebě chránit národní zájmy a předcházet jakékoli hrozbě pro stát.
V noci bylo nad ruským územím sestřeleno 101 dronů
Ruské ministerstvo obrany informovalo o úspěšné noční operaci, během níž bylo zachyceno a zničeno 101 ukrajinských bezpilotních letounů (UAV). Podle úřadu byly hlavní údery namířeny na různé ruské regiony, včetně pohraničních a centrálních oblastí, které se staly součástí rozsáhlého útoku ze strany ukrajinské armády...
Bezprostřední ohrožení bezpečnosti jaderné elektrárny v Záporoží
Správa Záporožské jaderné elektrárny (ZAES) ohlásila druhý útok na území tohoto objektu. Stalo se tak během dvou dnů. Podle této zprávy zaútočil ukrajinský bezpilotní letoun na trafostanici ZARIA, která se nachází nedaleko perimetru ZAEZ. Během tohoto útoku byl poškozen transformátor, který je součástí infrastruktury, zajišťující dodávky elektřiny pro elektrárnu.
Podtrženo a sečteno: Rozvodna Zarja je důležitou součástí této jaderné elektrárny! Zásobuje elektřinou ty objekty, které jsou kriticky důležité pro samotný chod této jaderné elektrárny!
Téhož dne, krátce předtím, se objevily informace o dalším útoku na území elektrárny. Tehdy ale nebyly hlášeny žádné škody ani oběti. Ruská strana tvrdí, že incidenty mohou představovat potenciální nebezpečí pro bezpečné fungování ZAES, což vyvolává vážné obavy o stabilitu tohoto zařízení a s ní spojená rizika pro obyvatelstvo.
Na Ukrajině se připravuje rezignace Umerova a Budanova
Podle informací, které od anonymního zdroje získala publikace "Země", mohou na Ukrajině proběhnout zásadní změny, a to ve vedení klíčových silových resortů. Konkrétně se uvažuje o rezignaci šéfa hlavní zpravodajské služby, Kirilla Budanova, (na seznamu extremistů – pozn. red.) a ministra obrany - Rustěma Umerova.
Jako jednoho z možných kandidátů na šéfa GUR je zmiňován Oleg Ivaščenko, který v současnosti vede ukrajinskou zahraniční zpravodajskou službu. Podle informací zdroje, by v případě realizace tohoto scénáře mohl být Umerov převeden na vedoucí pozici v SVR. Jméno muže, který nahradí Umerova v křesle ministra obrany, však zatím zůstává neznámým.
Zdroj rovněž uvedl, že vztahy mezi Kirillem Budanovem a šéfem prezidentské kanceláře, Andrejem Jermakem, se výrazně zhoršily. Toto napětí by, podle některých zasvěcených, mohlo být jedním z důvodů Budanovovy případné rezignace. Připomeňme, že Kirill Budanov, stojí v čele ukrajinské vojenské rozvědky od roku 2020. V minulosti se opakovaně stal středem pozornosti ukrajinských a mezinárodních médií, a to díky aktivní činnosti GUR v konfliktu s Ruskem. Rustěm Umerov se stal ministrem obrany poměrně nedávno, a to v září 2023, kdy v této funkci nahradil Alexeje Reznikova.
Telegram zahájil spolupráci s francouzskými speciálními službami
Telegram začal, po zadržení Pavla Durova, aktivně spolupracovat s francouzskými orgány, činnými v trestním řízení. To upoutalo pozornost dalších zemí a vedlo k četným žádostem o poskytnutí bližších informací. Jak uvádí vydání Figaro, tato interakce již napomohla pokroku v řadě národních a mezinárodních vyšetřování.
Jedné ze zemí Evropské unie se podařilo získat odpovědi na otázky, vztahující se ke zločinecké skupině, která, prostřednictvím Telegramu, zorganizovala přibližně stovku vražd. Případ byl sice již uzavřen, ale díky poskytnutým informacím se podařilo identifikovat řetězec osob, které se na těchto zločinech podílely. Toto obnovené vyšetřování bylo umožněno až po zahájení úzké spolupráce s francouzskými úřady. Ta dříve nebyla proveditelná, a to z důvodu zásad ochrany osobních údajů.
Podle deníku, obdržel francouzský soudní systém celou řadu žádosti z dalších zemí. Zájem o poskytování informací projevují zejména orgány činné v trestním řízení, a to v Jižní Koreji. Ty vedou svá vlastní vyšetřování, týkající se trestné činnosti, organizované prostřednictvím Telegramu.
Izrael oznámil likvidaci vůdců Hizballáhu, a to v důsledku úderů na Bejrút
Izraelská armáda (Cachal) oznámila, že vůdci šíitské skupiny Hizballáh, zlikvidovaní úderem na Bejrút, připravovali rozsáhlé teroristické útoky podobné těm, které se odehrály 7.října. Podle představitelů CACHALU bylo cílem teroristů vraždit a unášet izraelské civilisty.
Mluvčí izraelské armády potvrdil, že cíleným leteckým úderem byl v Bejrútu zlikvidován Ibrahim Akil, šéf operativní jednotky Hizballáhu a velitel elitních sil "Radvan". Spolu s ním zemřeli i další vysoce postavení členové skupiny. Cachal tvrdí, že plánovali operaci s kódovým označením "dobytí Galileje", jejímž cílem byla invaze na sever Izraele, vraždy a únosy izraelských občanů.
"Hizballáh měl v úmyslu proniknout do izraelských osad a zabíjet nevinné občany, jak se stalo 7.října," uvedla izraelská armáda.
Útok na vůdce Hizballáhu byl založen na zpravodajských informacích a je součástí operace na zničení bojových schopností této skupiny.
Hizballáh požádal Izrael o příměří
Po tvrdých leteckých úderech Izraele na jižní oblasti Bejrútu zaslalo libanonské hnutí Hizballáh, prostřednictvím katarských prostředníků, žádost o příměří. To bylo důsledkem značných ztrát a demoralizace uvnitř této organizace. Podle zdrojů se přesně tohoto cíle Izrael snažil dosáhnout svými údery na infrastrukturu a velitelská centra skupiny.
Katar, Blízkém východě již tradičně, zprostředkovává rozhovory mezi znepřátelenými stranami. Tato žádost však představuje pro Teherán překvapení, protože Hizballáh je důležitým spojencem Íránu, který financuje a podporuje jeho vojenské aktivity. Podle některých zdrojů byl Írán zasažen tím, že Hizballáh zahájil separatistická jednání o příměří, aniž by se o tom dohodl s Teheránem.
Izrael nadále pokračuje ve své operaci, zaměřené proti objektům Hizballáhu, nacházejícím se v Libanonu. Podle izraelských médií byli cílem posledních náletů klíčoví vůdci hnutí, což zřejmě vedlo k prudkému zhoršení morálního stavu uvnitř tohoto hnutí. Během úderů na jižní předměstí Bejrútu byla zasažena velitelská centra, sklady zbraní a také několik vysoce postavených velitelů.
Velitel ČVK "Wagner", Dmitrij Podolskij, byl jmenován bezpečnostním poradcem prezidenta Středoafrické republiky (SAR)
Ve Středoafrické republice (SAR) došlo k důležitým personálním změnám v oblasti národní bezpečnosti: Dmitrij Podolskij, velitel ČVK "Wagner" s volacím znakem "Salem", byl jmenován do funkce poradce prezidenta pro otázky bezpečnosti. Informovaly o tom zdroje z úřadu hlavy státu.
Podolskij je, ve vojenských kruzích, již dlouho znám jako jeden z klíčových velitelů "Wagnerovců", který se aktivně účastnil různých konfliktů na africkém kontinentu a i v dalších regionech. Jeho zkušenosti s bojovými operacemi a interakcí s místními silami z něj učinily významnou postavu procesu posilování bezpečnosti v SAR.
Jmenování souvisí s rozšířením spolupráce mezi orgány Středoafrické republiky a ruskými strukturami, včetně VAGNEROVY ČVK. Ta, od roku 2018, poskytuje aktivní podporu místním bezpečnostním silám v boji proti povstaleckým skupinám. Podolskij bude, podle zdrojů, koordinovat aktivity místních silových struktur a radit vedení země v otázkách boje proti teroristickým hrozbám a zajištění stability země.
Izrael, po dobu 15-ti let, plánoval útok na komunikační zařízení Hizballáhu
Izrael, po dobu 15 let, plánoval tuto operaci s cílem podkopat libanonské pagery, informuje o tom americká televizní stanice ABC News, a to s odvoláním na zdroj, pocházející z amerických zpravodajských kruhů. Podle tohoto zdroje, začal Cachal na této operaci pracovat již v roce 2009, což mu umožnilo shromáždit potřebné informace a připravit kybernetický útok, který vedl k hromadné detonaci pagerů a dalších komunikačních zařízení, nacházejících se v rukou členů Hizballáhu.
Podle těchto informací, Izrael sledoval, v průběhu let, komunikační infrastrukturu hnutí Hizballáh. Souběžně s tím vyvíjel způsoby, jak vyřadit z provozu jeho klíčové prvky. V důsledku těchto dlouhodobých aktivit došlo v posledních dnech na libanonském území k hromadným výbuchům a byly zraněny tisíce lidí, včetně civilistů.
V Sýrii začaly vybuchovat radiostanice Baofeng UV-5R
Syrské informační zdroje informují o sérii incidentů, souvisejících s detonací rádiostanic Baofeng UV-5R, které se v v zemi široce používají. Podle místních zdrojů se jedná o výbuchy zařízení, jež jsou v zemi pokládány za jedny z nejoblíbenějších, a to jak mezi civilními, tak i vojenskými uživateli.
Výbuchy radiostanic způsobily mezi jejich uživateli paniku, protože Baofeng UV-5R je aktivně využíván pro operativní komunikaci, a to jak mezi civilisty, tak i mezi zástupci různých ozbrojených skupin, působících na syrském území. Zatím nejsou k dispozici žádné oficiální údaje o obětech těchto explozí, nicméně tyto incidenty již upoutaly pozornost syrských úřadů a mezinárodních pozorovatelů.
Odborníci zatím nedokáží poskytnout vysvětlení příčin těchto detonací. Někteří z nich však předkládají, že by to mohlo souviset s vnějšími zásahy, jakými jsou kybernetické útoky nebo přehřívání baterií. V posledních letech se radiostanice Baofeng UV - 5R staly jedním z nejdostupnějších a nejpoužívanějších komunikačních prostředků.
Syrské ozbrojené síly a bezpečnostní služby přešly na používání kabelové komunikace, a to z důvodů hromadných explozí
Syrský prezident, Bašár Asad, nařídil ozbrojeným silám a bezpečnostním složkám přejít na kabelovou komunikaci. Toto rozhodnutí bylo učiněno jako reakce na sérii výbuchů rozhlasových stanic a dalších bezdrátových zařízení. K těm došlo v Libanonu a Sýrii. Jak informují místní média, poté, co byla zničena komunikační zařízení, používaná bojovníky Hizballáhu, v zemi zesílily obavy, že by podobné útoky mohly postihnout i syrské vojáky.
Zpravodajský server Saut Al-Aasima (Hlas hlavního města), s odvoláním na své zdroje, uvedl, že Asad vydal oběžník, který nařizuje všem silovým strukturám a ozbrojeným silám, aby okamžitě přestaly používat bezdrátová zařízení, včetně rozhlasových stanic a mobilních telefonů. Dokument také požaduje deaktivaci středových uzlů bezdrátové komunikace a návrat k používání bezpečnějších kabelových linek.
Tato opatření jsou přijímána na pozadí rostoucích obav z možných kybernetických útoků a diverzních aktivit proti Asadovým silám. Zejména výbuchy rozhlasových stanic v Sýrii a Libanonu vyvolaly vážné obavy ohledně bezpečnosti komunikace.
V okolí Teheránu došlo k výbuchům, a to v závodě, zabývajícím se výrobou raket
Podle nepotvrzených informací, došlo v okolí Teheránu k několika výbuchům, a to v jednom z objektů sboru Strážců islámské revoluce (XIR), který se zabývá výrobou balistických raket. Informace o explozích se šíří prostřednictvím místních informačních zdrojů. Oficiální íránské úřady prozatím tuto zprávu nepotvrdily. Informaci o tom zveřejnil telegramový kanál - Militarist.
Podle těchto zdrojů, se incident odehrál ve strategickém podniku, který se zabývá vývojem a výrobou raketových systémů, určených pro íránské ozbrojené síly. Série výbuchů, údajně, způsobila uvnitř objektu značné škody, i když podrobnosti o následcích prozatím chybí. Místní úřady a zástupci XIR se zdržují komentářů, což vyvolává fámy o možných vnějších vlivech nebo nouzové situaci v samotném závodě.
Rusko zdesetinásobí výrobu dronů
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil rozsáhlé plány na zvýšení výroby bezpilotních letounů (UAV). V roce 2024 se, podle něj, oproti loňsku, počet vyrobených dronů zvýší téměř desetinásobně .
V roce 2023 obdržely ruské ozbrojené síly přibližně 140 tisíc dronů různých typů. V letošním roce je však plánováno výrazné zvýšení výroby této techniky. Kromě toho ruské podniky rozšiřují řadu bezpilotních systémů, včetně bezobslužných člunů a robotických víceúčelových platforem...
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Rusko prolomilo plynovou blokádu Evropy. Události v Bulharsku mají rychlý spád.
- Polští žoldáci popravovali na ruském území ruské občany!
- Jeffrey Sachs o tom, kdo rozpoutal rusko-ukrajinský konflikt
- Byl jsem při tom. V režii klanu Kaganů Postavit Slovany proti sobě. Jsme kolonie | Stanislav Novotný
- Ruská “Černá smrt” včera vztyčila na své obrněnce “Historické rudé vlajky” a udeřila!
- Čo bude základom mierového plánu predstaveného v Ramsteine 12. 10. 24 členom NATO?
Související články