Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

VOJNA A MÍR. KDO DRŽÍ TRUMFY V RUCE?

Nadpis Vojna a mír jsem si vypůjčil od Lva Nikolajeviče Tolstého a jeho celosvětově známého románu.

Dny plynou a žádná de-eskalace konfliktu se nekoná. Opak je pravdou. Na Krym proudí další a další vojáci a k Ukrajině se nenápadně blíží americké válečné lodě.

  • vojna-a-mir-kdo-drzi-trumfy-v-ruce

Indie podporuje ruské oprávněné zájmy na Ukrajině. Dillí zároveň vyzvala všechny zúčastněné strany, aby usilovaly o mírové řešení krize diplomatickou cestou. Poradce pro národní bezpečnost Shivshankar Menon odpověděl :"Ruské zájmy na Ukrajině jsou legitimní. "

Prohlášení bylo učiněno ve stejný den, kdy krymský parlament hlasoval o uspořádat referenda o odtržení od Ukrajiny .

Dillí je přesvědčeno, že Ruský zásah nabízí nejlepší šanci na stabilizaci Ukrajiny .

Zároveň dodává, že tichá podpora Západu pro sérii pokusů převratů proti demokraticky zvoleným vládám - v Egyptě , Thajsku a nyní na Ukrajině - pouze oslabuje demokratické kořeny v těchto zemích . Tato úvaha je v souladu s dlouholetým odporem Indie na cokoliv, co jen připomíná západní imperialismus .

http://thediplomat.com/2014/03/india-backs-russias-legitimate-interests-in-ukraine/

Skutečnost, že se Indie veřejně postavila za Rusko není žádným překvapením. Indie patří do silného ekonomického uskupení, takzvaného uskupení BRICS.

Uskupení tvoří pět států: Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. Podle odhadu odborníků se tyto ekonomiky v roce 2050 vzhledem ke svému rychlému růstu mohou stát dominantními ekonomikami světa.

Víme, jaké jsou finanční rezervy MMF, Ruska a Číny.

Současné rezervy fondu MMF, činí pouhých 400 miliard dolarů. Pro srovnání – rezervy Ruska přesahují 500 miliard dolarů, a rezervy Číny – 3 biliony.

Faktem zůstává, že váha ekonomik pod zkratkou BRICS je podstatně větší, než tomu bylo před deseti či dvaceti lety.

BRICS má nesporně svou váhu v oblasti ekonomiky, ale také politiky.

Seskupení BRICS, představují dokonce i v době krize motor světové ekonomiky, téměř 50% přírůstku globálního GDP.

Rusko a Čína se již v některých vypořádáních obejdou bez dolaru a euro. Nyní se 5 zemí v rámci BRICS chystá poskytovat úvěry v národních měnách.

„To není jen symbolický krok a signál, že národní měny zemi BRICS mohou plně sloužit jako účetní a vypořádací měny ve vzájemném obchodu, ale je to i signál toho, že svět přestává být jednopolárním“.

https://www.czechfreepress.cz/svet-kolem-nas/brics-ekonomicky-a-politicky-protipol-usa-a-eu.html

Víme, že také Čína pohrozila USA, že by mohla odpovědět na sankce uvalené na Rusko tím, že požádá USA o splacení pohledávek ve zlatě, což by zastavilo americkou ekonomiku a to v případě, že Spojené státy nezmění svůj postoj k Ukrajině. Čína pohrozila, že může požadovat i splacení dluhových obligací. A to také ve zlatě. Bankrot USA by byl v tom případě neodvratitelný.

Je jasné, že pokud by se tak stalo, US dolar jako světová měna by padl a s ním i měny na dolar navázané. To znamená všechny západní měny.

Následující krize by v tom případě byla celosvětová a to není v zájmu Číny ani ostatních států.

Světová ekonomika je provázána a kolaps jednoho společenství, by mohl být kolapsem společenství druhého.

Nesmyslnost zavedení ekonomických sankcí proti Rusku, konečně pochopila i naše vláda.

Premiér Sobotka prohlásil: „Do obchodní války s Ruskem nejdeme“.

„Do Ruska ročně exportujeme zboží a služby za 116 miliard korun. Nemáme k dispozici jiný trh, kam bychom tento export umístili. V tuto chvíli se takto dramaticky rozhodovat nemusíme. V rámci EU a NATO důsledně ČR pojmenovala, co se na Ukrajině stalo, a jsme součástí silného diplomatického tlaku, který je dnes vyvíjen jak na ruskou, tak na ukrajinskou vládu, aby se snížilo napětí. Nemusíme vyhlašovat obchodní válku a byl bych velmi rád, kdyby k tomu nakonec nedošlo. Je to něco, co je na konci jako vztyčený prst.“

Je prokázáno, že ekonomické sankce se vždy více dotknou toho kdo je vyhlásil.

Evropa i Spojené státy hrozí Rusku sankcemi za okupaci Krymu. Podle expertů je však vysoce nepravděpodobné, že by po nich skutečně sáhly. Případné sankce by totiž poškodily obě strany. Jak pro USA, tak pro Evropu je přitom Rusko důležitým obchodním i politickým partnerem.

"Bude Rusko odstřiženo od zbytku světa? To je velmi nepravděpodobné, protože Rusko dodává světu ropu, plyn a další suroviny," upozornil například šéf Americké

obchodní komory v Rusku Alexis Rodzianko. "Sankce poškozují obě strany. Stranu, která je uvaluje, možná dokonce ještě více než stranu, která jim čelí," dodal.

Co můžeme z událostí posledních dní odvozovat?

Víme, že Rusko využilo burzovní paniky po událostech na Krymu a nakoupilo 30 % akcií svých monopolů.

Tím, za dva dny vydělalo 20 miliard dolarů. Jen tento zisk by Ukrajině pomohl k postavení se na vlastní nohy.

https://www.czechfreepress.cz/rusko/krymu-a-nakoupilo-30-akcii-svych-monopolu.html

Víme, že Rusko nepodporuje nynější prozápadní, nacionalistickou, dalo by se říci i fašistickou, kyjevskou vládu a Rusku se za jejich postoj není proč divit.

/Za druhé světové války v boji proti fašistům zahynulo 27 milionů sovětských občanů. Celkem ve 2. světové válce padlo okolo 60 milionu lidí./

Co se tedy týká finanční pomoci pro Ukrajinu.

Víme, že EU ani USA nemají takovou sumu v hotovosti a jejich finanční pomoc pro Ukrajinu nebude vyřízena ihned, ale v dohledné době, možná několika měsíců i déle.

Čas a neutěšená ekonomická situace na Ukrajině hraje pro Rusko.

Podle mne právě Rusko drží trumfy.

Dobré řešení pro Ukrajinu nabízí laureát Nobelovy ceny míru, bývalý ministr zahraničních věcí USA a poradce v oblasti národní bezpečnosti USA Henry Kissinger. Ten se domnívá, že Ukrajina by se měla vzdát oscilace mezi Východem a Západem s tím, že by se měla stát mostem mezi nimi. Jako vzor Ukrajině nabízí finský model vztahů se sousedy.

Ve článku pro The Washington Post Kissinger píše, že Finsko nikomu nedává důvod k pochybnostem o své nezávislosti. Spolupracuje přitom ve většině oblastí se Západem a pečlivě se vyhýbá institucionálnímu nepřátelství ve vztahu k Rusku.

Vyhraje zdravý rozum a diplomacie? Zatím to tak nevypadá.

Nezapomeňme, že na druhé straně existuje neuvěřitelně zákeřný plán, jak spustit termonukleární válku - světovou Apokalypsu.

http://nwoo.org/view.php?nazevclanku=usa-a-nato-se-chystaji-na-valku-s-ruskem-o-ukrajinu&;cisloclanku=2014030059

Také prohlášení pana Dempseyho k uklidnění situace nepřispívá.

Armáda USA je připravena plnit své povinnosti v rámci NATO, pokud to bude krize na Ukrajině vyžadovat, prohlásil předseda Spojeného výboru náčelníků štábů USA Martin Dempsey.

„Máme vůči našim spojencům z NATO závazky. Chci je ubezpečit, že pokud vznikne situace, kdy bychom tyto závazky měli plnit, tak zareagujeme“, prohlásil Dempsey.

Generál také dodal, že, podle jeho názoru, pokud bude Rusku umožněno intervenovat do suverénního státu pod záminkou ochrany etnických Rusů na Ukrajině, ocitne se pod hrozbou destabilizace celá Východní Evropa a Balkán.

Záminka k válce se neustále hledá. Co z toho vyplývá?

Je docela možné, že poslední co v životě uvidíme bude záblesk svítící jasněji než slunce.

Ale také je možné, že nakonec přece jen, zdravý lidský rozum zvítězí i když na druhé straně, takzvaná Hackettova dlouhá vlna nám na optimismu nepřidá.

Hackettova dlouhá vlna. Podle ní se nacházíme v bodě 13. a 14.

Zajímavý dlouhodobý pohled na současné dění poskytuje i studie dlouhodobých ekonomických cyklů amerického ekonoma a historika Davida Hacketta Fishera, autora knihy „The Great Wave“. Autor dospěl k závěru, že „všechny dlouhé vlny měly mnoho společných vlastností. Všechny měly stejnou strukturu vln. Měly tendenci postupně procházet podobnými etapami s podobným vývojem mezd, nájmů či úrokových sazeb“. Podle autora se důležité vzestupy a pády v historii lidstva odehrávaly v tomto sledu:

1. Všeobecná ekonomická prosperita

2. Růst porodnosti, zvyšování počtu obyvatel

3. Roste poptávka po životních potřebách

4. Poptávka převýší nabídku

5. Ceny rostou

6. Ne všechny ceny rostou současně

7. Ceny energií, potravin, bydlení a surovin rostou

8. Ceny energií rostou mnohem rychleji než ostatní komodity

9. Ceny zboží rostou pomaleji a ceny komodit zrychlují růst

10. Peněžní inflace začíná

11. Devalvace měn ve velkém rozsahu

12. Masivní deficity vládních rozpočtů

13. Rostoucí rozdíl mezi výnosem z kapitálu a z práce

14. Rostoucí nerovnoměrnost bohatství a sociální nepokoje

15. Válka

Co nás čeká? Vojna nebo mír?

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře