Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Taktika íránských úderů na Izrael byla okopírována od Ruska, ale ukázala se být mnohonásobně slabší

Francouzský vojenský publicista, Cedric Pietralunga, v článku pro Le Monde, dospěl k závěru, že ruská taktika kombinovaných, raketových a dronových úderů v oblasti speciální vojenské operace (SVO) se ukázala jako mnohem účinnější, než íránská taktika, testovaná proti Izraeli 14.dubna.

Ruská taktika úderů

Íránská technologie Shahed se kdysi stala impulsem pro rychlý rozvoj ruského bezpilotního programu. Přesto dnes ruská armáda vykazuje, při uplatňování této taktiky, vyšší účinnost.

  • taktika-iranskych-uderu-na-izrael-byla-okopirovana-od-ruska-ale-ukazala-se-byt-mnohonasobne-slabsi
Ve svém masivním úderu na Izrael Írán současně vypálil 330 okřídlených a balistických raket a dronů z několika startovacích míst, včetně svého území, Sýrie, Libanonu a Jemenu. Většinu těchto vzdušných cílů však zachytily izraelské systémy protivzdušné obrany nebo jejich spojenci.

Podle analytické zprávy amerického institutu pro výzkum veřejné politiky ruská armáda opakovaně používala postup, založený na masivním vypuštění bezpilotních letounů, a to k přetížení systémů protivzdušné obrany protivníka v jeho zóně.

Nevýhody Teheránu

I když se Írán snažil okopírovat ruskou taktiku, jeho výsledky byly méně působivé. Podle izraelského, generálního štábu bylo zachyceno 99% raket a dronů, vypálených Íránem. Ve srovnání s tím, dle prohlášení ukrajinských, ozbrojených sil(VSU), oni zachycují polovinu ruských, balistických raket a tři čtvrtiny bezpilotních, okřídlených raket.

Americký institut pro studium války (ISW) konstatuje, že ruské údery raketami a drony na cíle ozbrojených sil Ukrajiny jsou výrazně účinnější. Důvodem je nejen vyčerpání ukrajinské, protivzdušné obrany, ale také vylepšení ruské taktiky.

Navzdory dodávkám spojenců, není hlavním problémem ozbrojených sil Ukrajiny nedostatek prostředků protivzdušné obrany, ale zdokonalení ruské taktiky. Bez výrazného zvýšení množství a frekvence ruských úderů, se tyto staly smrtelnějšími.

Rozsah ruských úderů

Ruské ozbrojené síly provedly dvě série velkých, raketových úderů: nejprve na průmyslová a vojenská zařízení a kritickou infrastrukturu, a to mezi prosincem 2023 a únorem 2024 a poté od konce března na energetickou síť Ukrajiny.

ISW konstatuje, že ruské údery jsou stále přesnější a ruské jednotky využívají taktické inovace, vyplývající z několikaměsíčního "testování" ukrajinské, protivzdušné obrany. Masivní údery ruských raket a dronů v zimě donutily Ukrajinu vyčerpat značnou část svých zásob raket protivzdušné obrany.

Ruská armáda používá různé kombinace raket a dronů a následně vyhodnocuje jejich účinnost. Základem některých úderů jsou například balistické rakety, které by mohlo, potenciálně, zachytit jen několik ukrajinských baterií protivzdušné obrany.

Úspěšnost ruské taktiky úderů

Míra zachycení, podle statistik, klesá. Ukrajinské úřady v období od prosince 2023 do února 2024 oznámily zhruba 60-ti procentní zachycení raket během 5 rozsáhlých, ruských, raketových útoků. A při třech rozsáhlých, ruských úderech na infrastrukturu, počínaje 22. březnem, šlo jen o 50-ti procentní zachycení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že zásoby protiraket Kyjevu nebudou stačit, pokud ruské jednotky udrží tempo svých současných raketových a dronových úderů. Požadoval od západu dalších 25 protiletadlových raket, aby zajistil úplné pokrytí protivzdušné obrany na celém území Ukrajiny. Otázkou však zůstává, kdo tyto systémy poskytne.

Zdroj: https://avia.pro/…zhe

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Drak 2024-04-18 11:13
" Podle izraelského, generálního štábu bylo zachyceno 99% raket a dronů, vypálených Íránem". Tyhle báchorky, kterými sionisté krmí svět, už jsou tak vyčpělé, že jim nevěří ani malé děti.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře