Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

„Quid Prodest“ neboli Kdo potřebuje požár v regionu?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • Iran
Íránský jaderný program se dostal na novou úroveň. O nejnovějších úspěších tohoto odvětví informoval ve středu prezident Mahmúd Ahmadinéžád, který prohlásil, že nikdo nezabrání jeho zemi, aby si osvojila mírový atom. Avšak západní země a Izrael jsou jiného názoru: podle mínění expertů není období aktivních vojenských akcí proti Íránu za horami. Moskva varuje: Rusko se nehodlá za žádných podmínek připojit k protiíránským sankcím.

Západ soudě podle všeho sám v úspěch sankcí moc nevěří a dál stupňuje vojenský nátlak na Teherán. Podle údajů předsedy výboru ruské Státní dumy pro obranu, admirála Vladimira Komojedova se kolem Íránu soustřeďuje vojenská skupina USA a NATO, která má k dispozici 450 raket.

Ke stabilitě nepřispívá ani vyhrocování situace kolem Sýrie. Tatáž skupina v čele s Washingtonem a arabskými sousedy Damašku, kteří se k němu připojili, vytrvale usiluje o svržení režimu Bašára Asada. A jen sotva ustoupí: akce proti Sýrii a Íránu jsou totiž články jednoho západního plánu, - soudí vojenský expert Viktor Baraněc.

Cílem číslo jedna je samozřejmě pro Západ Írán. Když dojde na reálné bojové akce, pak budou hlavní údery zasazeny íránským jaderným objektům a jeho strategickým centrům. A pokud jde o Sýrii, tady se bude Západ snažit zablokovat možné údery syrských vojsk.

Situaci vyhrocují i zprávy o teroristických činech. Tento týden se už teroristé snažili přepadnout izraelské diplomaty v Tbilisi a Dilí. Izraelské úřady obvinily z organizace těchto útoků Írán a kromě toho i libanonskou šíitskou skupinu Hezbolah. Kromě toho došlo k několika explozím v Bangkoku. Thajské úřady rovněž dospěly k závěru, že teroristické činy připravovali Íránci – jednoho z nich dokonce zadržely. V Teheránu všechna tato obvinění popírají.

Ovšem, když ne Írán, tak kdo jiný? Jak říkali staří Římané „quid prodest" – „hledej, komu to prospěje". Už dávno není žádným tajemstvím, že mnohé z teroristických skupin poměrně plodně spolupracují s některými zvláštními službami. A proč ty by tedy nemohly předhodit světovému společenství pár důvodů, které ospravedlní nutnost urychleného prosazování demokracie v nějaké konkrétní zemi?

V Moskvě zdůrazňují, že některé země mohou pokládat současnou situaci za „okno možností" a cynicky se vydat po cestě záměny vlády v Teheránu. Jak prohlásili na ministerstvu zahraničních věcí, Rusko svou účast v podobném scénáři naprosto vylučuje. Světové společenství může a musí napomáhat urovnávání konfliktů mírovými prostředky, aniž by vnucovalo suverénním zemím hotové recepty.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_02_16/66193954/


 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře