Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Pentagon: (po 9 letech) Je „příliš brzy“ říct, jestli v Afghánistánu prohráváme

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • zardariasif
Mocná Severoatlantická aliance ve své první skutečné válce za více než 60 let své existence prohrává s trhany z Talibanu, kterých je navíc v Afghánistánu asi pětkrát méně než okupačních vojáků.

I takto si lze vyložit slova pákistánského prezidenta Ásifa Zardarího, podle něhož je NATO „v procesu prohrávání" války v Afghánistánu. Bílý dům jeho poznámku, která by naznačovala, že USA a NATO jsou ve skutečnosti jen papírový tygr schopný jen destrukce, okamžitě odmítl.

Podle Zardárího je největší problém v tom, že mezinárodní společenství už od samého počátku nemělo podporu afghánského obyvatelstva. „Musíme jim přinést ekonomický rozvoj, musíme je přesvědčit, že jejich životy dokážeme nejen měnit, ale hlavně zlepšovat," prohlásil pákistánský prezident.

Zardárí je nyní v Paříži, odkud míří do Londýna. Tam budou jeho jednání lehce napjatá, neboť britský premiér David Cameron během své nedávné návštěvy v Indii prohlásil, že Pákistán musí přijmout opatření k „ukončení vývozu teroru".

Pentagon na Zardárího slova reagoval vztekle s tím, že (po pouhých devíti letech okupace) je „příliš brzy" tvrdit, jestli se v této chvíli válka prohrává nebo ne. Je to bizarní postoj, tím spíš pár dní poté, co WikiLeaks do světa vypustila desítky tisíc dokumentů dokazujících, že stav válčení v Afghánistánu je ještě nicotnější, než bylo veřejnosti předkládáno.

Mimochodem, americký republikánský kongresman Mike Rogers požaduje, aby byl armádní analytik Bradley Manning, údajný hlavní zdroj úniku dokumentů na WikiLeaks, popraven jako zrádce. Podle Rogerse jsou americké nekonečné války podrývány „kulturou vyzrazování" a tento „vážný a rostoucí problém" může zastavit jen Manningova poprava.

Manning na WikiLeaks dodal video, na němž američtí vojáci z vrtulníku zabíjejí civilisty na ulici v Bagdádu, a je nyní obžalován z porušování armádních předpisů o zacházení s utajovanými informacemi. Za to ju sice hrozí desítky let ve vězení, trest smrti však nikoli.

 

Facebook komentáře