Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Pákistánská fronta Obamovy „nezbytné války“

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • pakos-valka
Pákistánská armáda se souhlasem a pomocí Washingtonu před několika dny zahájila druhé tažení proti pákistánskému Talibanu a Al Kajdě, tentokrát v Jižním Vazíristánu.

Armáda v průběhu první masivní ofenzivy v údolí Svát spolu s americkými bezpilotními letouny vysídlila letos na jaře až tři miliony lidí. Plošná destrukce civilních statků vyústila v humanitární pohromu, i když ke značným ztrátám na lidských životech, jak se očekávalo, nedošlo. Fenomén pákistánského Talibanu není zas tak stará záležitost. Před pár lety nic takového v Pákistánu neexistovalo. Americká invaze do Afghánistánu v roce 2001 a následná metastazující okupace velkým dílem přispěla k radikalizaci nejen místního odporu, ale zaplavila násilím i příhraničním území, kde se nachází uměle načrtnutá hranice mezi Afghánistánem a Pákistánem.

Vojenské tažení v údolí Svát vyneslo pákistánskému prezidentovi Zardárímu propad v důvěře na 25%. Kolem 80% Pákistánců oslovených během léta v průzkumu veřejného mínění se postavilo proti americké pomoci pákistánské vládě týkající se boje proti terorismu a Al-Kajdě. 76% dotázaných vyjádřilo nevoli vůči útokům amerických bezpilotních predátorů. Vox Populi. V západních sdělovacích prostředcích se o dopadu bojového dobrodružství nevídaných proporcí na tamní populaci moc nemluvilo ani nepsalo.

Mnoho rodin z údolí Svát a okolí navrátivších se domů nalezlo své domy, úrody a další statky v ruinách. Amjdal Jabal, mluvčí Světového potravinového programu (WFP), uvedl, že 2.4 milionu vysídlenců od organizace obdrželo potravinové příděly, avšak tato pomoc není spasením. Profesor Univerzity v Láhauru Aasim Sajjad věří, že výsledkem vojenských operací v Pákistánu bude navýšení rekrutů do talibanských řad. „Statisíce lidí živořících v uprchlických táborech hovoří o minometné palbě, jez zničila jejich domy a zabila jejich příbuzné. V těchto lidech vře vztek a sami varují a upozorňují vládu, že většina talibů pochází z lokální populace. " uvedl Sajjad. Reakce na útok armády a létajících predátorů v údolí Svát měly tragickou dohru. Paštůnští a pandžábští militanti zahájili útoky proti policejním stanicím, vojenským vozidlům i zařízením. Nedávné odvetné útoky Talibanu proti vládě si vyžádaly více než 150 obětí.

Bezpilotní nálety prováděné z tepla kanceláří CIA v Nevadě pokračují s neztenčenou intenzitou. Od nástupu Baracka Obamy do úřadu si vyžádaly stovky civilních obětí. Ve světle humanitární katastrofy v Pákistánu, jaksi ignorované naším civilizovaným světem, můžeme tvrdit, že se vztek a frustrace domorodců ještě více vystupňují, i ke škodě nám  - ignorantům.

 

Odkazy: http://www.zmag.org/znet/viewArticle/22938

http://www.counterpunch.org/pearson10222009.html

http://www.counterpunch.org/alikhan10212009.html

Facebook komentáře