Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Napětí se stupňuje - Íránské vojenské námořnictvo zahájilo další cvičení v Hormuzském průlivu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • hormuz-map-and-map
Íránské vojenské námořnictvo zahájilo další vojensko-námořní cvičení v Hormuzském průlivu. Loni v prosinci skončila cvičení „Velayat 90“ („Nadvláda 90“) v tomto průlivu zkouškami raket. K vyostření situace v oblasti Perského zálivu došlo po prohlášení íránských úřadů o možném uzavření Hormuzského průlivu, zavedou-li západní země sankce proti vývozu ropy z Islámské republiky.

 

V současné době se nachází v Perském zálivu americká letadlová loď Carl Vinson. Dříve bylo oznámeno, že do této oblasti plula také letadlová loď Abraham Lincoln, doprovázená raketovým křižníkem a dvěma minonoskami amerického námořnictva. V březnu se očekává letadlová loď Enterprise. Americké ministerstvo obrany dosud utratilo asi 330 miliónů dolarů na vývoj zhruba 20 bomb MOP, které vyrábí společnost Boeing. Pentagon chce zhruba dalších 82 miliónů dolarů, aby byly bomby ještě účinnější. Američtí činitelé ministerstva obrany věří, že MOP by už nyní dokázaly napáchat škody dostatečně velké na to, aby íránský jaderný program přibrzdily. USA v oblasti ještě disponují dvěma armádními a jednou vrtulníkovou brigádou o celkové síle 15.000 mužů. Tyto jednotky jsou rozmístěny na základnách v Kuvajtu. Kromě toho má také Pentagon v této oblasti k dispozici expediční pluk námořní pěchoty se skupinou obojživelných vyloďovacích plavidel, jež zahrnuje i vrtulníkovou loď.

Do Perského zálivu míří i britská nejmodernější válečná loď, torpédoborec s označením HMS Daring. Jde o vůbec první misi tohoto plavidla, které britská armáda pořídila v roce 2009, uvedlo britské ministerstvo obrany.

Bez větší pozornosti sdělovacích prostředků jsou do Izraele přesunovány tisíce vojáků americké armády. Pod označením Strohá výzva 12 (Austere Challenge 12) by mělo v tomto regionu během krátké doby proběhnout dosud největší vojenské cvičení amerických a izraelských ozbrojených sil, zaměřené údajně na vyzkoušení funkčnosti protiraketových systémů. Po rozmístění amerických jednotek v blízkosti Hormuzského průlivu a posilování okolních států americkou vojenskou výzbrojí považují íránské autority tento vývoj nikoli za pouhé vojenské cvičení, ale za začátek větší akce. Na "cvičení" by měl být nasazen i americký protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) společně se systémem Aegis umístěným na lodích, s vlastním systémem Izraele a dále se systémy Arrow, Patriot a Iron Drone.

Jak prohlásil americký vojenský představitel generálporučík Frank Gorenc, nejedná se o pouhé "cvičení", ale i o rozmístění "několika tisíc amerických vojáků" směřujících do Izraele. Kromě toho budou ustaveny nové velitelské posty amerických sil v Izraeli a vlastní izraelská armáda (Israel Defense Forces) začne působit i na vojenské základně v Německu. Již v září uvedlo americké velení v Evropě (US European Command) v Izraeli do činnosti radarový systém.

Poté, co USA vyzbrojily Saudskou Arábii a Spojené arabské emiráty, budou USA disponovat pod zástěrkou připravovaného vojenského cvičení zvýšenými stavy ozbrojených sil připravenými v Izraeli a v Německu. USA přitom vyzbrojují Saudskou Arábii letouny F-15 v ceně téměř 30 mld. USD a před nedávnem uzavřely smlouvu se Spojenými arabskými emiráty na supermoderní bomby určené pro ničení bunkrů a opevněných zařízení, jež mohou být nasazeny při útocích např. proti íránským podzemním jaderným zařízením.

USA se snaží ze všech sil vyhrocovat situaci v rámci psychologické války proti Íránu. Američané se domnívají, že podobnými akcemi mohou činit nátlak na íránský lid a podněcovat tak růst sociální nespokojenosti v íránské společnosti. Veškeré toto úsilí vyvíjené přes 30 let ale nepřinese plody, - prohlásil na dnešním briefingu v Teheránu oficiální mluvčí ministerstva zahraničních věcí Íránu. Podle jeho slov bude dána odpověď na akce USA 11. února, kdy se budou konat v Íránu v den výročí vítězství revoluce z roku 1979 masové manifestace na podporu islámského zřízení.

Mezitím ministři zahraničí EU schválili na svém setkání zákaz dovozu íránské ropy, který nabude platnosti 1. července.  Íránský ministr ropného průmyslu Rostam Qasemi vyzval EU, aby přezkoumala své rozhodnutí o uvalení ropného embarga na ropu z Íránu s tím, že to narušuje rovnováhu mezinárodního trhu. „Bohužel Evropská unie podlehla tlaku Spojených států, ale doufám, že přezkoumá své rozhodnutí o postihu íránského vývozu ropy,“řekl íránský ministr na tiskové konferenci."

http://www.ksm.cz/ze-zahranici/priprava-valky-tisice-vojaku-usa-premistovany-do-izraele.html

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/255583-nejmodernejsi-britsky-torpedoborec-zamiri-do-perskeho-zalivu.html

http://czech.ruvr.ru/2012/02/04/65320332.html

http://www.pressexpress.eu/

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře