Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Invaze do Mardžáhu zahájena

  • valka-aghanistan
V sobotu časně ráno americká námořní pěchota s podporou afghánských oddílů zahájila dlouho ohlašovanou invazi do okresu Mardžáh v provincii Hílmand. Je to první ofenzíva od prosince, kdy Obama oznámil eskalaci bojů v Afghánistánu, a má být i největší od zahájení okupace Afghánistánu v roce 2001.

USA a NATO oznamovaly ofenzívu déle než měsíc a předpovídaly rychlé a snadné vítězství, byť tím zároveň dávaly Talibanu čas na důkladnou přípravu a rozmístění výbušnin po celé oblasti. Jeden z amerických velitelů prohlásil, že obyvatelé Mardžáhu, kteří „půjdou v noci do postele, se probudí do zcela nového zítřka". Obyvatelé Mardžáhu ale namísto toho po tisících utíkají z míst bojů.

Význam Mardžáhu, zemědělské oblasti, kterou USA na počátku 60. let minulého století vydávaly za „model" moderních amerických technologií, není při tom z hlediska USA a NATO úplně jasný. NATO sice tvrdí, že tamní vesnice jsou klíčové pro afghánský obchod s drogami, nicméně Karzáího vláda ani okupační jednotky tento region za posledních osm let nikdy nekontrolovaly, zatímco nyní se tam snaží instalovat Karzáího guvernéra. Taliban oznámil, že invazi v klidu přečká a počká si, až se zahraniční jednotky z regionu znovu stáhnou.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře