Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Mnichovská dohoda

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Pavel Letko / Tomáš Krystlík

Bezpečnostní expert Provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Logar v Afghánistánu a člen komise pro přípravu Bílé knihy o obraně, Libor Stejskal, napsal esej pro deník Referendum s názvem Mnichovské trauma, kde v úvodní větě píše: Mnichovské dilema 1938 bude traumatizovat, dokud ho budeme vytrhávat z dějinného a civilizačního kontextu, stavět se do role oběti a vinu svalovat na jiné a dále se zamýšlí nad aspekty Mnichovské dohody, která má letos 75. výročí. Tento text a s ním související následná polemika se staly důvodem organizace tohoto Debatního klubu.

  • mnichovska-dohoda

Například na české wikipedii se píše k Mnichovské dohodě následující výklad:

Mnichovská dohoda, označovaná také jako Mnichovská zrada či Mnichovský diktát,  byla dojednána 29. září 1938 v Mnichově (ve všech jazykových verzích pak byla podepsána po půlnoci 30. září 1938). Zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) – se dohodli, že Československo musí do 10. října postoupit pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu. Zástupci československé strany byli přítomni, ale k jednání samotnému nebyli přizváni. Mnichovská dohoda byla završením činnosti Sudetoněmecké strany Konráda Henleina a vyvrcholením snah Adolfa Hitlera rozbít demokratické Československo, což bylo jedním z jeho postupných cílů k ovládnutí Evropy. Mnichovská dohoda je příkladem politiky ústupků, appeasementu… Tolik česká wikipedie.
Hosty Debatního klubu jsou pánové Pavel Letko, křesťanský pacifista, zakladatel internetových stránek pacifismus.cz a redaktor internetového deníku e-republika a Tomáš Krystlík, česko-německéhý spisovatel a žurnalista, autor množství článků a esejí zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce. Společně se pokusí otevřít téma Mnichovské smlouvy. Dozvíme se tak, co vše s touto mezinárodní smlouvou souviselo, jaké měla faktické právní dopady a jak je na ní v mezinárodním kontextu nahlíženo v současnosti. Zároveň pánové otevřou i jiná témata, jako například co vše Mnichovské dohodě předcházelo a nebo zda byl prostor i pro nějaká jiná řešení.

zdroj: http://debatniklub.webnode.cz/products/mnichovska-dohoda1/

Facebook komentáře