Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Myslíte si, že máte přehled o dění ve světě?

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

 

Jestli si myslíte, že máte přehled o dění ve světě, zklamu Vás. Přehled nemáte, víte jen to, co jste četli v novinách, nebo viděli ve zprávách. A vytvářet si ucelené stanoviska a názory jen z těchto médií hlavního proudu není dobré! Může se tak stát, že se Váš názor stane nesprávným a v celku povrchním. Vím o čem mluvím, samému se mi občas stane to samé. Víte vůbec, jak vzniká "objektivní" zpravodajství z novin, či z televize?

  • myslite-si-ze-mate-prehled-o-deni-ve-svete

Prameny informace jsou tvořeny dvěma základními zpravodajskými kanály. První vzniká přímo redaktory daného média a druhý je převzat z tiskových agentur. Právě většina zahraničního zpravodajství pochází přímo z tiskových a mediálních agentur, tyto každý den připraví nadílku nejnovějších informací a z této čerpá většina jiných médií. Jenže pracuje se jen s informacemi, které byly vybrány jako ty správné, či spíše vhodné. Zdaleka nelze tedy říci, že by šlo o objektivní zpravodajství, protože na každý jeden problém, existují nejméně dva pohledy. Zpravodajství by bylo objektivní jen tehdy, pokud by se v něm nabídl pohled z obou stran. Navíc, každý jeden autor do své zprávy přidává kousek svého subjektivního pohledu, máme to dáno v naší přirozenosti, zaujmout ke všemu jasný postoj a vybrat si jednu stranu, která se nám zdá být ta správná. Nikdo nemůže tvrdit, že je plně objektivní a zároveň nezaujatý, to se prostě nedá. Může se jen snažit být nestranný, avšak to vyžaduje dát stejný prostor oběma stranám. Avšak toto se děje málokdy v tiskových agenturách. Víte, pokud někdo z Vás má blíže k médiím, určitě mi dá za pravdu, že v každém jednom médiu existuje něco jako cenzura, či spíše rozhodování, co se zveřejní a co ne. Pokud se něco příliš nelíbí šéfredaktorovi, nebo se to neslučuje s postojem daného média, nebo může dokonce způsobit právní problém, tak se to nepustí do zpravodajství.

A máme to tady! Cenzura. Ano, cenzura existuje a je všude přítomna. Darmo mi bude někdo tvrdit, že nemám pravdu a vymýšlím si. Znám několik majitelů médií, zda jejich výkonných jednotek a každý jeden mi to potvrdil, že výběr zpráv prochází vždy jejich sítem. Doslovně se vybírají jen ty vhodné zprávy tak, aby to bylo v souladu s názorovým postojem vydavatele. A tím to vůbec nekončí, každé médium protlačuje ty druhy zpráv, které zároveň propagují jiné aktivity majitelů médií, či jejich sponzorů, investorů a spřízněných politiků. Toto není fikce, toto je skutečnost, jak to dnes chodí. Média hlavního proudu mají jednu podstatu - jde o komerční média, jejichž jediným úkolem je vydělat peníze. Jim až tak moc o objektivnost nejde, jediným ukazatelem jsou pro ně jen a jen peníze. Kdo zaplatí, ten bude mít reklamu a zároveň i získá pozitivní postoj k jeho aktivitám ze strany médií.

Naštěstí existují i alternativní zdroje informací. U běžných lidí nejsou bohužel až tak oblíbené, většina lidí totiž ani netuší o jejich existenci, protože jejich autoři nemají peníze na širokospektrální reklamu. Nuž a bez reklamy se těžko dělá cokoliv, vždyť reklama prodává, to zná každý. Autoři alternativních médií spíše tvoří z vlastního přesvědčení a chtějí poukázat na pravdu, i když z toho nebudou mít zisk. Pozor, pouze někteří autoři. Něco Vám teď řeknu, vyprávěl jsem před lety s více autory amerických alternativních médií a závěry mě osobně velmi překvapily. Většina z nich tvoří své zpravodajství čistě jen pro peníze a zisk. Chtějí vydělat na lidech, kteří prahnou po pravdě. Vůbec jim nejde o spravedlnost, či o propagaci svých názorů, jak by se mohlo na první pohled zdát. Přiznám se, od té doby jsem ztratil i chuť cokoliv tvořit v této oblasti u nás ve státech. Zde totiž už dávno netvoří alternativní zpravodajství skupina nadšenců, kteří nejsou spokojeni s vývojem situace na Zemi, ale spíše skupina podplacená a zmanipulována korporacemi i politiky. Samozřejmě, čest výjimkám. Já vím, nepíši vůbec nic nového, jen pár vět, které jsou každému dobře známé. Otázkou je, proč to píšu! Myslím si, že ty nezkažené alternativní média by měly více spolupracovat, co si budeme říkat, vždyť v jednotě je síla. Jenže, i když u nás byly snahy o zákulisní spojování, ne vždy to dopadlo dobře. Paradoxně právě autoři alternativních zdrojů u nás Americe mají spíše vést individuální boj za spravedlnost a dokonce mezi těmito vládne silná rivalita. Osobně nerozumím proč je tomu tak. Vždyť malé média velkou válku pravdy samostatně nevytvoří, na to nikdo z nich nehledí.

A co zůstává běžnému člověku, který se nebojí přemýšlet a chtít bojovat za lepší život? Jen hledat ty správné informace, neustále se vzdělávat a nebát se mluvit veřejně o tom, co se děje za zády občanů. Ale nejdůležitější je si vytvořit vlastní realistický logický názor na všechno, co se děje a být otevřený diskusím s jinými názory, lidmi. I když je doba zlá, a většina lidí spotřebuje skoro všechnu energii jen na práci, která je živí, je dobré se občas zastavit a volat po změně. Věřím tomu, že jednou se lidé dobrého srdce dokážou spojit a společně změnit tento systém postavený na sobeckosti, mamonu a nečestnosti ...

zdroj:http://www.darwin.sk/myslite-si-ze-mate-prehlad-o-diani-vo-svete.html

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře   

#1 Ladislav Vaněk 2012-12-26 21:42
Takže nevíme nic ... To je dobré.

Facebook komentáře