Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

I Arabové říkají: "Konec západní hegemonie je nevyhnutelný"

Al-Khaleej, Spojené arabské emiráty

Někteří filozofové a spisovatelé, jako například Francis Fukuyama, vydávají svá přání nebo politická přesvědčení za pravdu; mluví o imperativech, jako by to byla nevyhnutelná skutečnost.

Ve své knize Konec dějin a poslední člověk, vydané v roce 1989, formuloval Fukuyama řadu postulátů o konci jedné historické éry a začátku nové, přičemž jako konečnou formuli pro lidstvo stanovil nevyhnutelnost vítězství liberální demokracie - tedy vyhlášení konečného vítězství kapitalismu nad ostatními lidskými idejemi v době, kdy svět stále ještě procházel bojem o změnu, jehož obrysy ještě nebyly definovány.

  • i-arabove-rikaji-konec-zapadni-hegemonie-je-nevyhnutelny

Fukuyama se při zdůvodňování svého postoje opíral o zhroucení Sovětského svazu a popisoval začátek poslední historické fáze, která bude znamenat konec komunismu a vítězství kapitalismu v čele se Spojenými státy, které navždy převezmou vedení světa.

Fukuyama nepochopil, že pohyb dějin se nezastavuje a že vítězství myšlenky v určité fázi neznamená její konečné vítězství. Dějiny jsou neustále nahoru a dolů a jeho vysvětlení rozpadu SSSR je naprostá hyperbola.

To, co se dnes děje ve světě, pokud jde o války, konflikty a soupeření, je známkou nové historické etapy, která je zcela v rozporu s tím, co postuloval Fukuyama.

V této fázi vznikne nový mezinárodní řád, kterému nebudou dominovat Spojené státy.

Existují i další mocnosti, které se rozvíjejí a dělají velké pokroky v ekonomice, politice a vědě, mají vojenské schopnosti a soutěží o vedoucí úlohu v novém řádu. Jedná se o Čínu, Rusko, Indii, Brazílii a další. Válka na Ukrajině a zuřící konflikt mezi Čínou a Spojenými státy jsou jen projevy nového světového řádu, který se USA snaží oddálit jen proto, že ztratily svou absolutní moc: začala fáze úpadku, kterou potvrzují všechny údaje z posledních let.

Pokud bývalý britský premiér Tony Blair, který byl přesvědčeným zastáncem Spojených států a jejich hegemonie, hovoří o konci této hegemonie také ve světle nástupu Číny jako supervelmoci ve spolupráci s Ruskem, je to jasné uznání změny na globální scéně a toho, že "konec dějin" je podle Fukuyamy naprosto mylný koncept. Blair uznává, že "jsme svědky konce západní politické a hospodářské hegemonie, že svět se stane přinejmenším bipolárním nebo multipolárním a že největší politickou změnu přinese Čína, nikoli Rusko".

Svět se nachází ve fázi skutečné transformace, která směřuje k multipolárnímu systému prostřednictvím vytvoření nové rovnováhy moci a rolí, což může trvat dlouho, protože pro Spojené státy není snadné vzdát se vedoucí úlohy; budou se bránit ze všech zbývajících sil, ale konec západní hegemonie je nevyhnutelný.

zdroj: http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Kluk 2022-08-02 14:27
Jsem na světě již přes čtyři dekády a za tu krátkou dobu co tu jsem zažiji již třetí ideologickosyst émovou změnu. Boj komunismu s kapitalismem, kapitalismu s liberalismem a nyní? Jsem moc zvědavý čeho všeho se ještě dožiji :-O
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře