V MAAE začínají zákulisní hry na „pravdu“
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Svět kolem nás|
- 27. srpen 2009|
- #64|
- 8592 x
Jak podotýká izraelský deník Haarec, zatímco je návrh formulován obecně, je jasně namířen proti Izraeli a v menší míře i proti USA. Oba státy totiž nevylučují vojenský útok na íránská jaderná zařízení v případě, že Írán neustoupí jejich tlaku a nezmrazí svůj jaderný program. Írán dále trvá na tom, že jeho jaderný program je určený výhradně k mírovému použití, a důkazy o opaku nemá ani MAAE.
Agentury Reuter´s a AP však v uplynulých dnech přinesly zprávy, podle nichž je nyní odcházející šéf MAAE Muhammad Baradej pod silným tlakem, aby do závěrečné zprávy své agentury zařadil tvrzení, že Írán aktivně usiluje o získání jaderných zbraní. Cílem této nátlakové akce je změnit závěry souhrnné zprávy amerických tajných služeb (NIE) z listopadu 2007, podle nichž Írán -- k nelibosti Západu a Izraele -- ukončil práci na jaderných zbraních už v roce 2003.
Podle agentur nyní ale „někteří představitelé západních zemí" vypouštějí do médií tvrzení, že MAAE má k dispozici „důvěryhodné informace", z nichž vyplývá, že konstatování amerických tajných služeb „nebylo správné".
Žádné takové „důvěryhodné informace" sice nikdo nezveřejnil, nicméně čtyřka západních mocností (USA, Británie, Francie a Německo) a Izrael do médií naznačuje, že Baradej je vinen spiknutím, když odmítl zveřejnit informace z loňského září, podle nichž Írán údajně ve vývoji jaderných zbraní pokračuje.
Zpochybnění NIE je pro USA a Izrael veledůležité právě nyní, protože USA a jeho spojenci očekávají, že se v září o sankce proti Íránu tvrdě střetnou s Čínou a Ruskem a potřebují mít v ruce nějaký argument.

Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Prof. Peter Staněk, CSc. - Podíváme se spolu za oponu událostí - vše je jinak
- Európska a ukrajinská demokracia v biolaboratóriach ...
- Skálova simultánka: Globální kazisvět prohrává. Co nesmíme odkládat my sami.
- Martin Koller: Ukrajina bez Ukrajinců, Pavel utočí na korunu, Co s Českou televizí?
- EU bude vyšetřovat Vondru
- Pan VK komentuje aktuální události na SV (12.06.2026)
