Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rok 2015 – pohyb finančního světa se zrychluje

Rok 2015 má za sebou ani ne měsíc a je jasné, že věci se uvádí do pohybu.

Letošní rok bude podle mého názoru na události ještě bohatší, než rok loňský. Jsou to události ukazující rozmach globální finanční války v letošním roce. Zde je prvních pár lednových událostí.

Počátkem roku dochází ke krachu na trhu s ropou, jinak se pokles cen ropy o desítky dolarů z barel snad ani nedá nazvat.

  • rok-2015-pohyb-financniho-sveta-se-zrychluje

Švýcarsko na nic nečekalo a týden před zasedáním vedení ECB zrušilo vazbu franku na euro. Frank následně posílil o cca 15% (nemluvě k šoku, kdy krátkodobý skok byl téměř 40%). Mimochodem, šéfka Mezinárodního měnového fondu se pozastavila nad tím, že nebyla o zrušení vazby franku na dolar předem informována. Toto také o něčem svědčí.

Evropská centrální banka týden po tomto kroku na svém zasedání oznámilo spuštění kvantitativního uvolňování v eurozóně. Po dobu roku a půl bude do ekonomik zemí eurozóny pumpovat 60 miliard euro měsíčně. Jasně, ECB si je vědoma systémových nedostatků evropského bankovnictví. Proto dělá, co může, aby se ekonomiky zemí eurozóny rozeběhly a banky nebyly vystaveny krizovému režimu.

Dále, Rusko nabídlo Řecku, že pokud to se odhodlá vystoupit z eurozóny, Rusko na ně přestane uplatňovat vlastní sankce a začne od něj nakupovat velké množství zemědělské produkce. Taková nabídka přišla krátce před volbami v Řecku.

22. ledna umírá Saúdskoarabský král Abdulláh, který byl jedním z největších zastánců politiky petrodolaru. O překvapení se vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu nejednalo. Byla to jen otázka času. Jakou politiku však přijmou jeho další následovníci (i aktuální následník má silné zdravotní problémy), po něm lze čekat silný boj o moc, není jisté (pád tamního režimu jsem loni zmiňoval jako potenciální černou labuť). Riziko na trhu s ropou se zvýšilo. A nejen na trhu s ropou.

Toto jsou extrémně výjimečné události. Věci se uvádí do pohybu. Jde o jen předvoj událostí ve finanční válce, které mohou nastat v letošním roce. Jaké události mám na mysli? Pár jsem jich vybral:

  • * Zemětřesení na měnových trzích
  • * Bankrot Japonska
  • * Německo mění politiku

Zemětřesení na měnových trzích

Švýcarské události nebudou poslední událostí tohoto typu. Řada měn je totiž vázána na americký dolar – mluvím například o Hongkongském dolaru (ten je prakticky fixován na USD již více než 10 let)  či některých arabských měnách. Také čínský juan je stále relativně pevně navázán na americký dolar. Výkyvy za posledních 10 let jsou maximálně v řádu jednotek procent.

Pro další vývoj právě těchto vazeb bude závislé to, jak se budou vyvíjet úrokové sazby ve Spojených státech. Jakékoliv zvýšení sazeb bude tlačit na posílení již tak silného dolaru. Zemím, jejichž měny jsou navázány na dolar, by se posilování jejich měn nemuselo líbit a přistoupily by k odpoutání vlastních měn od dolaru.

Pokud by však Fed k již signalizovanému zvýšení sazeb nepřistoupil, může to otočit vývoj na devizových trzích.

Ať tak nebo tak, růst volatility na měnových trzích je pravděpodobný. Pokud vyhlížíte černé labutě, je měnový trh vhodným kandidátem.

Japonsko

Japonsko je v dlouhodobých problémech. Lidé, zvyklí žít šetrně, již řadu let odchází do důchodu a začínají ze svých úspor čerpat. Další generace již tak šetrně nežije, míra úspor klesla s 20% v minulosti na dnešní přibližně 2%.

Loni na podzim jsem doporučoval zvážit spekulaci na jeho pokles (mimochodem, tehdy byl 108 jenů za dolar, nyní 117). Ekonomika v silné recesi, zahraniční obchod v deficitu (aby ne, když obyvatelstvo přestalo spořit), kvantitativní uvolňování i po řadě let bez efektu… to nemůže skočit dobře.

Krach tak významné země zatřese globálním finančním systémem. BoJ to sotva zvládne, ECB má plné ruce práce v eurozóně, většinu operací tak ponese na svých bedrech Fed.

Německo mění politiku

Německo zatím dělá, co může, aby udrželo Evropskou unii a eurozónu pohromadě. Protože má však již Řecka plné zuby, „Grexitu“ však podle posledních vyjádření bránit nebudou (i když prý nemají potřebné scénáře – nevěřím…).

Nebuďme překvapeni, že Německo bude silněji než dříve prosazovat vlastní zájmy. To si ale vyžádá přehodnocení politiky kancléřky Merkelové. Pokud na to Merkelová nepřistoupí, mohla by být až donucena odstoupit z čela německé vlády.

Na první věc už Merkelová přistoupila – zdá se, že Německo začíná zásadním způsobem přehodnocovat svoji zahraniční ekonomickou politiku, včetně sankcí proti Rusku, neustupuje v takové míře tlaku Spojených států. Na setkání v Davosu kancléřka Merkelová nabídla Rusku jednání o zóně volného obchodu s EU výměnou za mír na Ukrajině. To je velký posun.

Rodící se osu Berlín – Moskva – Peking jsem v minulosti zmínil již několikrát. Vznik takové osy může dramaticky ovlivnit globální ekonomiku i politiku.

Výsledek? Větší kontroly pohybu nebo velký „reset“

Připravte se, že nic nebude jako dříve.

Finanční válka pokračuje, spíše se akceleruje. Výsledkem všeho se možná na světě dočkáme větších kontrol. Jde o následující typy:

  • * Větší kontroly pohybu lidí, včetně Evropy
  • * Omezení globálního volného pohybu kapitálu
  • * Kontroly 401k / IRA a podobných programů ve Spojených státech

Dopady takových kroků si jistě dokážeme přestavit. Bohužel.

Nebo budeme svědky globálního resetu finančního systému. Se všemi (ne)myslitelnými důsledky a dříve již (ne)komentovanými důsledky. Opět Bohužel.

Hodně štěstí všem čtenářům.

zdroj:http://proinvestory.cz/rok-2015-pohyb-financniho-sveta-se-zrychluje

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře