Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Protipirátská politika podněcuje cenzuru internetu

  • internetcenzura
Cenzura internetu je v roce 2011 horkým tématem. Stejně ale odhaluje znepokojující dvojité standardy politiků a vlád po celém světě. Tento týden senátor Spojených států amerických Dick Durbin poslal největšímu čínskému vyhledávači dopis, ve kterém žádal, aby přestal cenzurovat výsledky svého vyhledávání. Šlechetný pokus.

Ve stejné době však politici v USA pobízejí Google, aby ve svých výsledcích vyhledávání cenzurovala výrazy související s pirátstvím. Cenzura internetu může být pro politiky matoucí téma.

 

V USA většina z nich otevřeně vystupuje proti přebujelé politické cenzuře v zemích jako je Čína, zároveň však na domácí půdě podporují Cenzorské iniciativy, za kterými stojí ekonomické motivy.

 

V uplynulém měsíci Sněmovna reprezentantů USA uspořádala zasedání s názvem "Podpora investic a ochrana obchodu na internetu: legitimní stránky vs. paraziti, II. část ", které je součástí neutuchající snahy o vyrovnání se s internetovým pirátstvím. Hlavním tématem agendy byla společnost Google a otázka, proč společnost nedělá více pro zajištění toho, aby materiály bez oprávnění nebyly indexovány.
V tomto roce jsme odhalili, že po tlaku ze strany zábavního průmyslu již společnost Google právě z tohoto důvodu podnikla kroky k cenzurování vlastních výsledků vyhledávání. Výsledkem bylo, že legitimní produkty legitimních firem se sídlem v USA (například uTorrent od BitTorrent as) nyní některé služby společnosti Google aktivně cenzuruje. Nazvěme to ekonomická cenzura.
Krok společnosti ocenili mnozí politici, kteří následně povzbuzovali vyhledávacího obra, aby pokračoval na vyšší úroveň. Zdá se, že nejdůležitější otázkou během zasedání Sněmovny reprezentantů v minulém měsíci bylo, proč Google ještě s pirátstvím neskončil. Někteří z nich tvrdili, že by mohly pomoci jakési inteligentní filtry na vyhledávání klíčových slov. Vlastně se jen stačí podívat na torrentovou stránku isoHunt, které soud USA nařídil, aby ve svém vyhledávači cenzurovala klíčové výrazy na základě seznamu poskytnutého MPAA (Motion Picture Association of America).
Ano, filtr stránky isoHunt znemožňuje přístup i k části legitimního obsahu, to se ale považuje jen za "kolaterální škodu". Panovala shoda, že cenzura je nutná pro vyrovnání se s internetovým pirátstvím.
Tato myšlenka je začleněna do některých novějších návrhů zákonů v USA. Například do zákona o boji proti porušování autorských práv a padělání (combating Online infringement and Counterfeits Act, COICA). Tento zákon úřadům v USA poskytne moc zabavit (tedy cenzurovat) domény, o kterých se úředníci budou domnívat, že napomáhají porušování autorských práv. Zákon představil senátor Patrick Leahy, předseda právního výboru Senátu USA a podpořilo jej dalších 18 senátorů včetně Dicka Durbina.
Při zákonech jako je COICA se ukazuje, že význační politici skutečně nevnímají cenzuru jako velkou překážku. Zdá se, že pro některé z nich je ekonomická cenzura nutnost, aby se ochránili zájmy korporací. Lidská a ústavní práva, které může tento proces porušit, se redukují na "kolaterální škody".
Vzhledem k uvedenému je velmi zajímavé vidět, že senátor Durbin podporující protipirátský zákon COICA tento týden vyjádřil své znepokojení ohledně cenzury internetu v Číně. Včera Durbin zveřejnil dopis, který napsal čínskému vyhledávacímu gigantu Baidu. V dopise hovoří o svém znepokojení z pokusů společnosti Baidu o cenzuru a vyzývá ji, aby podnikla "okamžité kroky" na jejich zastavení.
Durbin píše: "Nedávno jsem se vrátil s delegací kongresu z Číny. Rozhodl jsem se, že osobně ověřím zprávy o cenzuře společnosti Baidu. Během cesty jsem se připojil k domácí stránce Baidu a pokusil se vyhledávat množství výrazů. Když jsem viděl, že Baidu výrazně cenzuruje vlastní výsledky vyhledávání, byl jsem zklamaný, ale ne překvapen. "
"Jako člena Kongresu USA mě obzvlášť znepokojuje cenzura internetu provozována společností Baidu, protože vaše společnost vyvíjí ve Spojených státech amerických rozsáhlé obchodní aktivity. Od roku 2005 jsou akcie společnosti Baidu kotovány na burze NASDAQ. Rozumím tomu, že dva z pěti ředitelů Baidu jsou Američané a že instituce USA jsou důležitými investory v Baidu ", dodává senátor.
Cenzura je tedy problém, ale jen když je to v souladu se zájmy lidí, kteří proti ní vystupují. V politice je to samozřejmě častý úkaz. Mnozí politici USA nevidí žádný zádrhel když Google cenzuruje výrazy spojené s (možným) porušováním autorských práv. Když totéž ale Google nebo jiný vyhledávač dělá s politickými výrazy, změní tón.
Cenzura je cenzura, mnozí západní politici však zřejmě jasně rozlišují mezi politickou a ekonomickou cenzurou internetu. Je to pokrytectví?
Přeložil Petr Vittek (utopia.sk)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře