Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pomohli si USA témou Kazachstanu zmraziť jednanie s Ruskom?

Dmitrij Sikorskij (preklad St. Hroch)

Lednové konzultace mezi Ruskem a Spojenými státy nepřinesou výsledky, uvedl v rozhovoru pro ruský informačně-analytický portál „FBA Ekonomika Segodňa“ hlavní vědecký pracovník Institutu Spojených států a Kanady Ruské akademie věd, doktor ekonomických věd Vladimir Vasiljev. Výměna poznámek mezi Anthonym Blinkenem a Sergejem Rjabkovem ukazuje, že obě strany nemají společnou řeč a Kazachstán zasahuje do procesu jednání.

  • pomohli-si-usa-temou-kazachstanu-zmrazit-jednanie-s-ruskom
 

Blinken a Rjabkov si vyměňují ostré výroky

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken a náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov si vyměnili komentáře, které zpochybnily vyhlídky na jednání mezi Moskvou a Washingtonem.

Příští týden (v pondělí) se uskuteční konzultace Moskvy a Washingtonu, na nichž se prezidenti Ruska a USA dohodli 30. prosince 2021, ale rétorika Blinkena a Rjabkova ukazuje na zásadní rozpor v postojích.

Rjabkov prohlásil, že NATO již nebude moci tlačit Rusko do druhořadé role v evropské a mezinárodní politice, a požadoval, aby se aliance vrátila k linii z roku 1997, kdy obě strany podepsaly dohodu o bezpečnostním balíčku. Podle diplomata nelze za současných okolností očekávat žádný pokrok v jednáních o bezpečnostních zárukách.

Blinken na ruské stanovisko reagoval dvojsmyslnými tvrzeními. Za prvé řekl, že Moskva usiluje o obnovení SSSR, za druhé poznamenal, že jednání o bezpečnostních zárukách jsou stěží možná, dokud ruská vojska zůstávají u ukrajinských hranic, a za třetí Blinken potvrdil tezi, která již dříve zazněla v EU: státní tajemník odsoudil výrok kazašského prezidenta Kassema-Žomarta Tokajeva, že orgány činné v trestním řízení země budou střílet na bandity a teroristy.

USA navrhly Ruské federaci, aby stáhla vojska hluboko do země (pravděpodobně na Ural, jak to chtěli Němci ve 40. letech) a zařadila kazašské záležitosti na program jednání, kde Moskva po teroristickém útoku podpořila legitimní orgány.

Blinken prohlásil, že nová smlouva o raketách krátkého a středního doletu je možná, ale postoj Moskvy je jasný: Rusko nechce rozdělit bezpečnostní rozhovory na dílčí části, což chtějí Američané, a požaduje od Washingtonu balíkovou dohodu.

Kardinální rozpory v postojích a rigidita stran jsou zřejmé, takže v takové situaci lze jen těžko počítat s úspěchem konzultací.

.

Rusko a USA zmrazí proces vyjednávání

Americký tisk s odvoláním na zdroje z ministerstva zahraničí komentuje, že nadcházející rozhovory mezi Ruskem a Spojenými státy skončí velmi rychle a bez výsledku. Strany vyjádří své zahraničněpolitické postoje a rozdělí se,” uvádí Vasiljev.

Američtí experti předpovídají takové vyhlídky pro všechna tři kola jednání: v Ženevě (úroveň ministerstva zahraničí), v Bruselu (NATO) a ve Vídni (OBSE).

Do problému se vložil Kazachstán. Nyní je otázkou, zda budou konzultace v zásadě pokračovat, nebo zda budou odloženy na neurčito, dokud se krize v Kazachstánu neuklidní,” uzavírá Vasiljev.

Dokud se situace v Kazachstánu nevyjasní, nebudou mít USA žádnou motivaci ani k jednání, ani k přijetí sankcí. Washington se domnívá, že jakýkoli spěch v otázce sankcí by mohl poškodit americké zájmy.

“Existují také vnitroamerická omezení: před zahájením konzultací mezi Joe Bidenem a Vladimirem Putinem panoval ve Washingtonu názor, že nemá cenu jít do jednání. Tento přístup vycházel z předpokladu, že USA jsou při takových konzultacích odsouzeny k slabé pozici a mohou Rusům ustoupit,” uzavírá Vasiljev.

.

Od 31. prosince 2021 byla iniciativa v jednáních v rukou Moskvy a panoval pocit, že Washington může být donucen ke kompromisu, i když ne v maximální verzi, ale v jednotlivých otázkách.

“Pro Bidenovu administrativu je to riziko, protože situace vyvolala řeči o tom, že je administrativa nekompetentní a riskuje, že se zopakuje afghánský neúspěch při jednání s Ruskem,” řekl Vasiljev.

V USA je rozšířen názor, že Bílý dům nemá při jednání s Ruskem žádnou taktiku a strategii. Tento faktor podněcuje Washington, aby jednání s Moskvou odložil a našel si záminku, aby se k nim dlouho nevracel.

“Američané vzhledem k vnitropolitické situaci nemají motiv s Ruskem vyjednávat. Jakékoli výsledky budou ve Washingtonu interpretovány jako součást teze, že Bidenův tým je nekompetentní,” uzavírá Vasiljev.

Spojené státy využijí situace a pod záminkou Kazachstánu zmrazí vyjednávací proces.

“Situace na jednáních není běžná a její vývoj je těžko předvídatelný, ale teze ruského prezidenta, že posílení sankcí donutí Moskvu přehodnotit své vztahy se Západem, se postupně přesouvá do praktické roviny. Poslední výpady mezi ruským ministerstvem zahraničí a americkým ministerstvem zahraničí by mohly být předzvěstí úplného rozvodu v rusko-amerických vztazích,” uzavírá Vasiljev.

https://rueconomics.ru/559808-ssha-zamorozili-peregovory-s-rossiei-temoi-kazakhstana

P.S. – S tímto, zajímavě kontrastuje optimistické prohlášení náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova, který uvedl, že předběžná část rusko-amerických rozhovorů v Ženevě o bezpečnostních zárukách v Evropě proběhla skvěle.

Předběžná schůzka mezi ruskou delegací a americkou stranou vedenou náměstkyní ministra zahraničí USA Wendy Shermanovou se uskutečnila formou večeře, která trvala více než dvě hodiny. Hlavní část jednání o bezpečnostních zárukách se uskuteční v pondělí – to je dnes.

“Rozhovor byl složitý, ale věcný, zabývali jsme se otázkou věcí příštích. Myslím, že zítra nebudeme ztrácet čas. Nikdy neztrácím optimismus, vždy se jím řídím,” řekl ruský diplomat.

Zdroj: https://rueconomics.ru/559827-ryabkov-nazval-predvaritelnye-peregovory-po-garantiyam-bezopasnosti-v-zheneve-potryasayushchimi

https://belobog.sk/pomohli-si-usa-temou-kazachstanu-zmrazit-jednanie-s-ruskom/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře