Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Norský výbor udělující Nobelovu cenu míru čeká kocovina

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • obama-nobel
Trvalo to jen malou chvilku, než se po letošním udělení Nobelovy ceny míru novopečený laureát vybarvil v zcela opačném duchu, jak je však od jeho nastoupení do prezidentské funkce zvykem.

Co se letošního případu týče, nemá snad ani dějinný předobraz. Stanice BBC 15. října uveřejnila zprávu o tom, že prezident Obama již rozhodl o dalším vyslání 45.000 vojáků do  Afghánistánu. Bílý dům ovšem tuto informaci záhy popřel slovy svého tiskového mluvčího Roberta Gibbse: „ Prezident takové rozhodnutí zatím neuskutečnil. Myslím, že musíte mít na zřeteli fakt, že BBC nebude prvním zdrojem, který veřejnost seznámí s tímto požadavkem. (1)"

Afghánský ambasador ve Washingtonu Said Jawad ale v reakci na rozhodnutí o navýšení jednotek v jeho zemi uvedl: „ Měli bychom si počkat na oficiální oznámení americké vlády, avšak veškeré indicie naznačují, že prezident Obama ocenil požadavek generála McChrystala. (2)" Samotný McChrystal před několika dny uvedl, že nejlepší šance, jak potlačit odpor vedený Talibanem a stabilizovat Afghánistán vyžaduje až 80.000 jednotek. (3) Padlo-li tedy již rozhodnutí o lifrování dalších 45.000 vojáků na „hřbitov velmocí", měli bychom před sebou pozoruhodný precedent - čerstvý nositel Nobelovy ceny za mír by de facto vyjádřil norskému výboru poděkování gestem, jež ducha samotného ocenění popírá.

„Barack Obama plánuje další válku na své impozantní konto. V Afghánistánu jeho agenti rutinně masakrují svatební slavnosti, farmáře a stavební dělníky takovými zbraněmi jako jsou vylepšené rakety Hellfire, jež vám vysají vzduch z plic. Podle dat OSN tu pod Obamou vedenou koalicí umírá 338.000 dětí, neboť na lékařskou péči vynakládá ročně pouhých 29 dolarů na hlavu," tvrdí dokumentarista a novinář John Pilger a dodává, že za několik týdnů od své inaugurace americký prezident zahájil novou válku v Pákistánu (4). Pilger dál píše, že Obama lhal o tom, že Íránci ukrývali „tajné jaderné zařízení", ačkoliv věděl, že tuto informaci již dříve íránské úřady poskytly Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE). Ve spolupráci s jediným státem vlastnícím jaderný potenciál na Blízkém východě Obama podplatil Palestinskou samosprávu (PA), aby odmítla návrh OSN požadující vyšetření izraelských válečných zločinů v Gaze, k nimž došlo na přelomu roku. A to i přesto, že zpráva viní také Hamas ze spáchání zločinů. Masakr v Gaze se mohl uskutečnit díky zásilce amerických zbraní, již Obama před svou inaugurací tajně schválil, konstatuje Pilger.

V těchto dnech provádí pákistánská armáda s podporou Bílého domu masivní ofenzivu proti pákistánskému Talibanu v Jižním Vazíristánu na severozápadě Pákistánu (5). Jedná se o další z vojenských operací, které se dalo předejít, kdyby rozsáhlá americká invaze a dlouhotrvající okupace Afghánistánu neměla lví podíl na vytvoření pákistánského Talibanu. V době vpádu Američanů do této země ani v prvních letech okupace fenomén pákistánského Talibanu neexistoval. Letos již pákistánská armáda uskutečnila ohromný výpad proti Talibanu a vysídlila dva miliony lidí. I když nedošlo k velkým  masakrům civilního obyvatelstva, jak se očekávalo, tato operace radikální eliminace talibů nedosáhla. Dá se snadno předpokládat, že i druhá válečná mašinérie Taliban nevykoření; spíš rozjitří již vyhrocenou nenávist domorodců vůči Obamově administrativě a jejímu pákistánskému nádeníkovi.

„Jasně, Obama učinil několik pozitivních kroků - nefandí vládnímu puči v Hondurasu, v OSN podporuje aktivity žen ...Ale vynořila se jasná šablona v oblastech, kde jiné bohaté země balancují mezi principiální akcí a opomenutím, tam jsou intervence Spojených států vychýleny k opomenutí. Pokud má toto být nová éra multilateralismu, není o co stát," napsala v článku Obama´s Bad Influence kanadská novinářka a spisovatelka Naomi Kleinová (6).

 

 

Zdroje:  (1)  http://news.bbc.co.uk/2/mobile/south_asia/8308133.stm

 

(2)  http://news.bbc.co.uk/2/mobile/south_asia/8308133.stm

 

(3)      http://www.mcclatchydc.com/227/story/77269.html

 

(4)      http://www.zmag.org/zspace/commentaries/4015

 

(5)      http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/181831-pakistan-zacal-obri-ofenzivu-proti-talibanu.html

 

http://www.zmag.org/znet/viewArticle/22904

Facebook komentáře