Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Írán žádá zákaz útoků na jaderná zařízení

  • radioaktivx
Írán hodlá na příštím zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v půli září, která by zakazovala veškeré ozbrojené útoky na jaderná zařízení kdekoli ve světě. Iniciativa podle diplomatických zdrojů není formulována jako obava Íránu z izraelského útoku na své jaderné reaktory a zákaz útoků pojímá všeobecně. „Nebojíme se Izraele," podotkl k tomu íránský zástupce při MAAE Alí Aghár Soltaníja. „Nikdo si nedovolí Íránu nic udělat." Íránský návrh je podle něj ale „principiální záležitost. Myslím, že by to měla být starost celého mezinárodního společenství. Všechny členské státy budou tuto myšlenku podporovat."

 

MAAE už v září 1990 přijala rezoluci nazvanou „Zákaz všech ozbrojených útoků proti jaderným zařízením určeným pro mírové účely, ať už jsou ve výstavbě nebo už pracují." Soltaníja, podle něhož byl Írán jedním ze spoluautorů tehdejší rezoluce, dodal, že nové rezoluce je třeba proto, že „jaderných zařízení ve světě přibývá a jakýkoli útok... bude mít radiologické důsledky pro celý svět."

Izrael zaútočil na irácký reaktor v Osiraku před přijetím první rezoluce, v roce 1981, a před dvěma lety zničil i zařízení v Sýrii, o němž se USA domnívaly, že má být takřka dokončeným reaktorem schopným výroby plutonia. Inspektoři MAAE však toto obvinění nepotvrdili.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře