Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

G20: Triumf Putina a ještě něco o výsledcích summitu G20 v Ósace

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

3. července 2019, Aleksandr Nagornyj, Nikolaj Koňkov

Na fotografii: 28. června 2019. Ósaka Summit G20. Vladimír Putin a Donald Trump: setkání na japonském poledníku
"Ale porážka z vítězství."

Ty sám nemůžeš být jiný ... "

Boris Pasternak

  • g20-triumf-putina-a-jeste-neco-o-vysledcich-summitu-g20-v-osace

 

Koncem minulého týdne se v japonském Ósace konal summit představitelů G20. Na jejím letišti, počínaje 27. červnem, pravděpodobně přistálo více vládních letadel, než v celé předchozí historii tohoto starobylého hlavního města Země vycházejícího slunce. Kromě lídrů Austrálie, Argentiny, Brazílie, Británie, Německa, EU, Indie, Indonésie, Itálie, Kanady, Číny, Mexika, Ruska, Saúdské Arábie, USA, Turecka, Francie, Jižní Koreje, Jižní Afriky a Japonska (zvýrazněny země G7). Prakticky celá „věrchuška“ současného světa se zde otevřeně shromáždila. Čím vlastně bylo klíčové toto fórum (podle ruského prezidenta) světové politiky, čemu bylo věnováno a jaké byly jeho výsledky?

Globální problémy: Transformace agendy

Většina komentátorů se zaměřila na hlavní body G-20, jako byly Trumpovy schůzky s Xi Jinpingem, nebo Putina s Trumpem, s důrazem na to, že hlavní otázky byly diskutovány a rozhodovány na okraji summitu, lídry tváří v tvář, spíše než v zasedací místnosti. Taková „fasetovaná“ optika, která je vlastní spíše očím hmyzu, je více než pochopitelná, protože dominance globální agendy patří minulosti a přední světoví lídři, jako jsou Putin, Xi Jinping a Trump, demonstrují svou politikou stále zřetelnější zaujetí národním státem. A obecně, lidstvo blízké budoucnosti není viděno ani tolik jako jeden celek, ale rozdělené do “zón vlivu” tvořených několika různými “silovými centry”.

Znamená to, že už neexistuje „množství technologií“, které nám umožňují dát lidské civilizaci kvalitu globality? Nebo že někam zmizel celý komplex globálních krizí spojených s tímto „množstvím technologií“? Nebo že vedoucí země světa byly zklamány procesy liberální konvergence, které byly vypuštěny před více než půl stoletím, kdy zoufale hledaly nějaký společný jazyk a rozhodly se místo společné „Babylonské věže“, každá budovat svou vlastní budoucnost odděleně od ostatních?

Samozřejmě, že v Ósace nebylo nic podobného. Naopak, naopak, jednalo se o zasedání současné světové vlády - i když stále rozdělené na "národně-hospodářské „byty". Nečekaný závěr? Ale je takový, který se objeví po přezkoumání závěrečných dokumentů proběhnuvšího summitu. Týká se to Ósacké deklarace lídrů G20, také samostatného prohlášení o otázkách digitální ekonomiky a prohlášení, které má odvrátit používání internetu pro cíle terorismu a násilného extremismu.

Všechny tyto dohody, podepsané nejen oficiálními účastníky, ale také mnoha vysoce postavenými hosty summitu, jsou zaměřeny na zavedení obecné, společné jurisdikce pro všechny, v řadě oblastí mezinárodního života. Týká se to pravidel světového obchodu a globálních investic do infrastruktury, kontroly nad finančními transakcemi, energetiky, která zajišťuje snižovaní emisí skleníkových plynů (s výjimkou pro USA), výroby a používání plastů, ochrany technologií, genderových pracovních standardů, a tak dále a tak podobně - celkem asi dvaceti dokumentů, které jsou závazné pro všechny státy, které je podepsaly, pokud není uvedeno jinak.

Tektonický proces standardizace pro celé lidstvo je již v plném proudu a nezastavuje se a je již jasné, že standardy nemohou být nastaveny příliš vysoko, protože „rychlost loďstva je určena rychlostí nejpomalejší lodi“. Z toho vyplývá, že proces normalizace je nevyhnutelně doprovázen degradací, ústupem řady „předních“ zemí, regionů a

kultur od úrovně, které dříve dosáhly, a dokonce se pro ně stala tradiční. To vše je velmi bolestivé a někdy i tragické.

A ani Putin, ani Xi Jinping, ani Trump, ani Macron, ani Merkelová, natož jiní vůdci, - žádný z účastníků současného G20 „se nevymanil“ z rámce tohoto procesu, nezapochyboval o jeho existenci a jeho nezbytnosti. Všichni se nacházeli "uvnitř". To je nejdůležitější a zdánlivě nejvíce "zamaskovaný" výsledek summitu v Ósace.

Postliberální globalizmus: včely proti medu?

V předvečer cesty do Japonska poskytl ruský prezident, jak je známo, rozhovor redaktorům britských Financial Times, ve kterých věnoval zvláštní pozornost tématu „smrti liberalismu“ - nebo spíše ztrátě statusu liberální doktríny jako absolutní a jediné pravdy pro všechny lidské komunity a lidstvo jako celek.

Sotva to byla náhoda. A Putin jednoznačně neměl na mysli jen ideologii liberalismu, s jejími „tolerančními“ důsledky pro lidské komunity jakékoliv úrovně, spíše celý finančně-ekonomický a vojensko-politický mechanismus moderního světa, který je postaven na této ideologii, která stále funguje, ale již v postkritickém režimu, a proto jí nestačí ani zásadní oprava, ale úplná záměna.

Tento požadavek, spolu s gigantickou přípravnou prací - nejvýznamnějšími "referenčními body" zde byla státní návštěva předsedy ČLR Xi Jinpinga v Ruské federaci, Mezinárodní ekonomické fórum v Petrohradu, summit ŠOS v Biškeku a Euroasijského ekonomického společenství (EAEC) v Dušanbe, prezidentské "přímé linky", hlasování v RE o návratu práv delegaci Ruské federace, stejně jako setkání Patruševa, Boltona a Netanjahua v Jeruzalémě – vše do značné míry předurčilo situaci, kterou světová masmédia nazývají "Putinovým triumfem v Ósace".

Pokud je Trumpova postava v mezinárodním společenství spojena se sloganem „Znovu udělejme Ameriku skvělou!“ A Xi Jinping je spojen s projektem „Jeden pás, jedna cesta“, pak Putin nyní může být vnímán jako „zvěstovatel světové post-liberální revoluce“. A to, musíte uznat, je zcela jiná úroveň - kromě toho, že je to podepřeno nejen slovy, ale i dvacetiletou zkušeností s úspěšným vedením jedné ze světových mocností, vojensko-technologického primátu a obrovského zdrojového potenciálu.

Financial Times je hlásná trouba největšího nadnárodního finančního kapitálu. Zveřejnění takového rozhovoru s prezidentem Ruska v předvečer summitu G20, pokud je žádoucí, nelze považovat za zajímavou epizodu, ale za něco druhu „dějinotvorného“ úvodníku v novinách Pravda za Stalinovy éry SSSR. Zejména proto,

že preambule deklarace z Ósaky uvádí: „My, vedoucí představitelé zemí G20, jsme se setkali v japonském Ósace ve dnech 28. až 29. června 2019, abychom se společně snažili vyřešit hlavní globální ekonomické problémy. Budeme spolupracovat, abychom podpořili globální hospodářský růst a zároveň uvolnili potenciál technologických inovací, zejména digitalizace a jejího využití pro společné dobro.“ Spolupráce největších států světa s cílem řešit globální ekonomické problémy – to je co, liberalismus? Nebo něco úplně jiného?

A jak se toho týká liberální koncept "sankcí" a "obchodních válek"? Není v nové koncepci možný. Pokud si přejete, můžete to všechno vysvětlit jako: „Omezení svobody ve jménu svobody“, „ztráty ve jménu zisků“ a tak podobně. Ale pokud je to všechno trvalou praxí, navíc marnou, pak je jasné, že se ideologie rozešla s reálným stavem věcí a přestala fungovat. A kam poté? „Je dobré se modlit, není dobré zakrývat hrnce,“ říká známé ruské přísloví. Ale svaté místo nebývá nikdy prázdné a nyní je zodpovědnost za jeho naplnění v určitém smyslu svěřena ruskému prezidentovi - to byl význam Putinova rozhovoru ve Financial Times. A musím říci, že v Ósace byl všemi zachycen a pochopen tento signál k - vůdci nedávno "izolovaného" a "na kusy sankcemi roztrhaného" Ruska.

Na řadě je Putin. První den

Podíváte-li se na harmonogram základních, dvoustranných a mnohostranných formátů, jednání ruského prezidenta v rámci skupiny G20, která je uvedena na oficiálních stránkách http://kremlin.ru/ , bude obraz velmi působivý : fakticky se za den a půl Putin setkal s 12 lídry zemí G20. A byla to plnohodnotná jednání, která trvala alespoň hodinu. Navíc bylo mnoho kontaktů kratších a formálnějších, nebo jdou mimo rámec G-20 - například setkání s egyptským prezidentem.

Přitom byla celá „logistika“ ruského prezidenta v Ósace postavena s velkým pragmatismem. Za prvé, setkání s nejbližšími „partnery“ v BRICS: představiteli Číny, Indie, Jižní Afriky a Brazílie. Smysl tohoto - Rusko je v „svazku“ nejen s Čínou, ale také s dalšími významnými zeměmi „třetího světa“, „drží ruku na jeho tepu“, také včetně Afriky. Po takto nastaveném vyladění, formální návštěva Donalda Trumpa. Toto setkání vystupovalo v roli hlavního tématu a intriky summitu: oficiální Washington bude i nadále zvyšovat svou cenu na všech „stolech“, včetně ruského, nebo má 45. americký prezident bohatší arzenál politické taktiky? Jak se ukázalo, ano: současný "hospodář Bílého domu" miluje použití obrazu bezohledného

kovboje, ale pokud se musí rozhodnout mezi ziskem a „drsností“, pak první bude vybrán s pravděpodobností 100%. Hlavním ziskem pro něj je nyní bude druhé prezidentské období: pokud by to dřívější miliardář v New Yorku odhadl v miliardách, pak jde v současném stavu přinejmenším o stovky miliard a biliony dolarů. A aby bylo možné opakovat vítězství z roku 2016 v roce 2020, udělá Trump vše, co je v jeho silách, a ještě více. Toto jsou naše postřehy z odstupu a Putin informace, které obdržel během setkání s Xi Jinpingem a Narendrou Modim, okamžitě potvrdil svým významným postojem k interakci s nimi. Tato informace zjevně nebyla pro předsedu Čínské lidové republiky, který čelil obtížným jednáním s americkým prezidentem ohledně "obchodní války", neužitečná.

Dále byla naplánována návštěva Terezy May do ruské zóny. V posledních letech se navyklá fráze "Angličanka škodí" stala dvojnásobně zdůvodněnou a dokonce trojnásobně: nyní odcházející premiérka Velké Británie udělala vše, aby vztahy mezi Moskvou a Londýnem byly zásadně pokaženy a bez viditelných vyhlídek na obnovu alespoň na minimálně přijatelné úrovni. A bylo jasné, že současné setkání v Ósace, ať už by se mu z její osobní vůle chtělo vyhnout, splnila v tomto případě s největší pravděpodobností vůli svého monarchy, královny Alžběty II. Rituální fráze o „otravě Skripalových“ a požadavky na Rusko „zastavit agresivní destabilizaci“, zjevně nebyly a nemohly být důvodem této konverzace, ani jejího hlavního významu. Ale nějakou důležitou zprávu "hospodáři Kremlu“ od Windsorského paláce „zrzavá lady“ jistě předala.

Vlastní „západní“ téma doplnilo Putinovo setkání s Emmanuelem Macronem. Francouzský prezident projevil svou připravenost na maximální interakci a spolupráci : od obnovení práce "v normandském formátu" po jeho příjezd do Moskvy na oslavu 75. výročí vítězství. Za touto živou vstřícností však bylo jasně viditelné určité „druhé dno“ - koneckonců do téže Normandie nebyl k nedávné oslavě otevření druhé fronty ruský vůdce vyzývavě pozván a loni bylo setkání prezidentů Ruské federace a USA na oslavách 100. výročí konce První světová války oficiálně zablokováno na žádost téhož Macrona. To znamená, že všechno zde probíhá velmi "ne-hladce".

Koncem Putinova prvního pracovního dne v Ósace se konalo setkání s prezidentem Jižní Koreje („korejský projekt“ je samostatným a důležitým tématem), po němž začal obecný kulturní program: recepce v Shinzo Abe, společná fotografie pod teplými

červnovými hvězdami, divadlo Kabuki v starobylém císařském paláci, gurmánská večeře ...

Na řadě je Putin. Druhý den

29. červen v tomto ohledu nebyl o nic méně intenzivní, ale mnohem "klidnější" den, protože jednání se nedotkla některých velmi akutních konfliktních okamžiků. Ano, Erdogan požadoval, za velmi vhodného „gruzínského šumu“, aby byla ve prospěch Turecka změněna řada dříve dosažených dohod týkajících se Sýrie, ve kterých jej považoval za znevýhodněné ve srovnání s íránskou stranou, zvažoval se rostoucí tlak ze strany Washingtonu (v otázce dodávek ruských S-400, problémů s tureckou lirou, nedávných voleb starosty Istanbulu, který vyhrál zástupce "proamerické" opozice Ekrem Imamoglu). Ale tyto turecké stížnosti podané jako požadavky byly zjevně zohledněny v projektu rusko-íránsko-tureckého „trojúhelníku“ na Středním východě.

Co se týče Angely Merkelové, je třeba uznat, že je zřejmé: Německo dnes - stejně jako Turecko - není úplně Evropa, nebo dokonce vůbec Evropa, protože žádná skutečně evropská země si neumí koupit autoritářský ruský plyn místo amerického, "s molekulami svobody". V extrémním případě - pouze takový, který prošel složitým postupem "europeizace" v ukrajinském "potrubí". Vzhledem k tomu, že Putin v jednom ze svých ranních bloků 29. června jednoznačně spojil schůzky s Bundeskanzlerin a tureckým prezidentem, jednoznačně odkazuje na tyto politiky přes prizma linií plynovodů Nord Stream-2 a Tureckých proud, jako na jeho asistenty v okupaci Evropy Ruskem prostřednictvím "modrého zlata".

A kde se jedná o plyn, jedná se i o ropu. Po krátké pauze na závěrečnou schůzce G20, po jeho pozvání na tiskovou konferenci, se ruský prezident dohodl s korunním princem Saúdské Arábie na prodloužení dohody OPEC+ o dobu až devíti měsíců, což znamená, že světové ceny černého zlata nepůjdou níže než 60 dolarů za barel do konce března 2020, a tedy přibližně půjde o 70 miliard dolarů v dodatečných příjmech z vývozu ruské ropy.

"Mimo pořadí" u Putina při G20 byl egyptský prezident Abdul-Fattah Al-Sisi, který byl úzce spojen s touže Saúdskou Arábií. Setkání s ním bylo součástí "středního východu" a "afrického" bloku moderní ruské politiky. Není žádným tajemstvím, že Egypt může být kdykoliv v centru pozornosti světových událostí: je zde Suezský

průplav, urovnání izraelsko-palestinského konfliktu a konflikt v Libyi, kde Káhira spolu s Rijádem podporuje síly Kalifského Haftara.

V téměř jedenáct hodin ranního moskevského času začala tisková konference prezidenta Ruska, která trvala jen něco málo přes půl hodiny a na které bylo slyšeno několik nových Putinových aforismů, jako například: „Chceme, aby si to všichni pamatovali." Nebo: "Nežádáme o nic přesně." Nebo termín „transformátoři“ ve vztahu k představitelům „sexuálních menšin“ a „lidi to již omrzelo“ ...

Po tiskové konferenci byl dokončen oficiální program summitu G20 a návštěva Vladimíra Putina v Japonsku začala, ale to je trochu jiný příběh.

Okvětní lístky Sakury na rozbitém korytě

Ve znaku současného summitu G20 byly použity tři hlavní symboly Japonska: Hora Fudži, sluneční disk a květ sakury. Kromě toho, v množství materiálů summitu byly ostrovy Jižní Kurily představovány jako součást japonského území. Putin však tuto otázku veřejně nevznesl zjevně věřil, že jeho výroky o ruské vlajce, která na Jižních Kurilech nebude nikdy stažena, učiněné doslova v předvečer cesty do Ósaky, jsou víc než výmluvné.

Od podpisu Bezpečnostní smlouvy mezi USA a Japonskem v roce 1951 a v roce 1960 Smlouvy o vzájemné spolupráci a bezpečnostních zárukách, byla země vycházejícího slunce v roli vojensko-politického spojence USA a její svrchovanost v zahraniční politice omezena. Kurs císaře Hirohita (vládl 1926-1989) a jeho syna císaře Akihita (1989-2019) byl spojen s pokusem rozvíjet "globální trh" pod americkou kontrolou. Během šedesátých a osmdesátých let minulého století byl „japonský ekonomický zázrak“ jedním z faktorů vítězství koalice zemí „kolektivního Západu“ ve studené válce, zatímco Japonsko bylo po určitou dobu druhou ekonomikou na světě, její tempa růstu daleko překročila světový průměr.

Zlom nastal ve druhé polovině 80. let, kdy v předvečer pádu SSSR a sovětské zóny vlivu v roce 1985 byly podepsány notoricky známé „dohody Plaza“, které ve skutečnosti zabily japonskou ekonomiku. Země vycházejícího slunce nezískala téměř nic, dokonce ani „severní teritoria“, ale roli „dílny světa“, která se zdála být určena pro něj, začala hrát s úspěchem ... rudá Čína. Japonsko, na druhé straně došlo, obrazně řečeno, "k rozbitému korytu" a vliv této skutečnosti může vést k vážným změnám v její politice. Toto povědomí se navíc přiblížilo k „červené linii“, za níž lze

bezpodmínečné a bezpodmínečné dodržování následování Washingtonu oficiálním Tokiem zastavit a zanechat minulosti.

Čína a Rusko již Japonsku nabídly poměrně atraktivní alternativu „Velkého prstence Severovýchodní Asie“, v rámci něhož se plánuje vytvořit silný výrobní klastr nejen pro asijsko-pacifický region, ale také pro celé lidstvo. Hypotetický dosud „čtyřnásobný“ blok ve formátu Rusko - Čína - Japonsko - (sjednocená) Korea je obecně geopolitická „vodíková bomba“, absolutní zbraň, která dokáže zcela přeformulovat celý poválečný svět.

Japonsko má šanci stát se nedílnou a důležitou součástí takového Prstence, a je zde každý důvod věřit, že se vstupem císaře Naruhito, který si vybral heslo "Raiva", tj. "Kvetoucí svět", jako motto své vlády, chce Japonsko tuto šanci využít. A je jasné, že čtyři jihokurilské ostrovy do takovéhoto nového paradigmatu již klín nevrazí. Vladimír Putin a Shinzo Abe v Ósace po summitu G20, které si oba vůdci jistě mohou připsat jako aktivum, měli o tom všem mluvit. První jako jeho hlavní postava, druhý jako organizátor a majitel. poskytovaného „místa“.

Co bude dál?

Pokud shrneme předběžné výsledky současného G20, je třeba zdůraznit následující body.

Především je třeba říci, že vznik rusko-čínské strategické aliance se stal skutečným faktorem v mezinárodní politice a její role se v dohledné době zvýší. Její přítomnost je hlavním důvodem, proč Spojené státy v Ósace - poprvé v celé historii summitů G-20! - rozhodně nebyly dominantní silou a nediktovaly svou vůli z pozice naprosto dominantní síly. A pokud rusko-americký tandem určil během setkání Trumpa a Putina globální vojensko-politickou složku moderního světa, čínsko-americký tandem G-20 také určil jeho globální finanční a ekonomickou složku během setkání Trumpa a Xi Jinpinga. V obou případech se americký prezident vzdal svých postojů, deklarovaných v předvečer těchto setkání, i když ne příliš výrazně, . "Příměří" v obchodní válce s Čínou se konalo, protože Donald Trump přestal protlačovat nejtěžší, nejbolestivější a pro Peking nepřijatelnou podmínku "technologického monitoringu" nad čínskými podniky, které používají americké "železo" a technologie, a také "zmrazil" zvýšení o 25% cel na část čínských dovozů ve výši 300 miliard dolarů. "do doby dalších jednání." Stejně tak musel Trump jednat s Putinem ohledně rozšíření smlouvy START-3 a nového globálního bezpečnostního formátu jako

celku. Samotný fakt jeho setkání a přímých jednání s prezidentem Ruské federace zatloukl poslední hřebík do rakve mýtu o „mezinárodní izolaci Kremlu“. Jedním z hlavních témat těchto jednání bylo navíc téma Íránu, zastupováním jehož zájmů byl v Ósace fakticky pověřen ruský lídr, rovněž tak i zájmů všech účastníků EAEC.

Strategický ústup USA, zaznamenaný nejen na Blízkém východě (Sýrie, Írán), ale také v Latinské Americe (Venezuela) a v Evropě (Nord Stream 2), je do značné míry způsoben skutečností, že „vedení“ nemůže vládnout postaru, Spojené státy zažívají krizi nejen současného modelu „globálního liberalismu“, v jehož rámci obsadily vrchol „potravního řetězce“, ale také vnitřní politickou krizi a krizi vztahů se spojenci. To vše ničí a transformuje nejen Ameriku, ale celý „kolektivní Západ“, což vedlo vedl k takovým jevům jako „brexit“ a odmítnutí Německa zvýšit výdaje na obranu.

Za těchto podmínek mohou být deklarované úmysly Spojených států „úspěšně vést válku na dvou nebo dokonce dvou a půl frontách najednou“ sotva možné. Amerika potřebuje období pro konsolidaci, vnitřní přeskupování sil a řešení konfliktu mezi „trumpisty“ a „hlubinným státem“. Je možné, že za těchto podmínek by faktické příměří v „obchodní válce“ s Čínou znamenalo zvýšený americký tlak na Rusko, a naopak. Čím déle bude trvat období nejistoty, tím větší bude "propad" unipolárního světa Pax Americana.

V tomto ohledu je velmi zajímavá reakce na G20 a novou roli Putina ze strany globálních médií. Zejména britské Timesy se znovu pokusily vypustit do oběhu obraz Ruska jako „Horní Volty s raketami“, když přidaly pro „křoví“ pro větší přesvědčivost i „kyberšpióny“. Nelze říci, že tento obraz není v žádném spojení s realitou - a to bylo opět potvrzeno skutečností, že hned po svém triumfu v Ósace se ruský prezident musel vypořádávat s problémy „sibiřské povodně“.

Současné Rusko má mnoho problémů. Drtivá většina z nich je však spojena právě s jeho začleněním do liberální "matice" "globálního trhu", která nezačala v roce 1991, ani v roce 1985, ale mnohem dříve, téměř od doby Chruščova. Odmítnutí absolutní hodnoty liberalizmu, kterou Putin deklaroval, může získat skutečnou sílu jen tehdy, pokud po něm budou následovat příslušná opatření - a to nejen na mezinárodní scéně, jako spíše v zemi. Pokud bude zničena nestydatá sociální nespravedlnost v Rusku, odstraněna liberální prozápadní „věrchuška“ moci a majetku, namísto mechanismu tržní konkurence zapřáhnuty mechanismy tvůrčí synergické spolupráce

- pak na pozadí „ruského průlomu“ nebudou USA s Velkou Británií vypadat jako „Horní Volta“, ale jako starověký Řím v době jeho rozpadu.

Volný překlad: P. Rejf

Facebook komentáře