Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sankce proti Rusku: pro et contra

Epopej se sankcemi proti Rusku dosáhla svého vrcholu. Zdá se, že tvrdošíjné přání Washingtonu obvinit Rusko z katastrofy malajsijského letadla je spojeno s tím, že Washington cítí: když nedonutí EU k zavedení sankcí proti Rusku teď, potom to bude složitější. 

  • sankce-proti-rusku-pro-et-contra

Platit za protiruské sankce v případě jejich zavedení však bude muset právě EU – Amerika má mnohonásobně menší obchod s Ruskem, takže Washington nemá co ztratit.

Pokus o ekonomickou izolaci Ruska probíhá na pozadí rostoucí nespokojenosti s izolací jiných Washingtonu nemilých zemí – třeba Íránu a Kuby. Pozorovatel britského listu The GuardianJonathan Steel připomíná o nedávném referátu nevládní americké organizace – Národní americko-íránské rady. Spočítali tam totiž, kolik peněz už ztratily USA kvůli sankcím proti Teheránu.

- Ztratily 135 až 175 miliard USD, a jde jen o americké společnosti, které nedostaly kontrakty v Íránu, a to jenom v období 1995 až 2014. Jsou to obrovské ztráty.

Připomeneme, že až dosud nedemokratizovaly americké sankce ani jednu zemi – ani Kubu, ani Írán, ani Irák. Jsou velké pochyby o tom, jestli sehrály sankce proti Jihoafrické republice alespoň nějakou roli ve zrušení režimu apartheidu koncem 80. let. Je zřejmé, že apartheid zrušili sami Jihoafričané bez pomoci Washingtonu, a podle názoru většiny historiků dokonce navzdory Washingtonu.

Nežijeme teď ostatně v oněch osmdesátých letech. Rusko a Čína jsou nejmladší rostoucí ekonomiky, které si našly místo ve světové dělbě práce. USA hrají v té dělbě práce stále více roli lichváře, který půjčuje peníze na úroky. Právě tuto okolnost zdůraznil v interview pro Hlas Ruska bývalý tajemník ministerstva financí USA za prezidenta Ronalda Reagana Paul Craig Roberts:

- Například nejnovější sankce proti ruským obranným a energetickým společnostem zasahují ve skutečnosti americké banky, které až do poslední doby půjčovaly těmto ruským společnostem peníze na úroky. Rusové však ani nemají půjčovat peníze od Američanů, vždy jsem pokládal za strategickou chybu Ruska jeho napojení na americký finanční systém! Potřebují li Rusové půjčky, mohou se obrátit na Evropany nebo Číňany. V Číně je mnohem více přístupných půjček, než ve Washingtonu.

Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/2014_07_20/Sankce-proti-Rusku-pro-et-contra-6288/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře