Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ruský diplomat: NATO se orientuje na jih, chce libyjskou ropu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • Dmitry_Rogozin
Libyjský konflikt signalizuje posun v expanzi NATO. Po pádu Kaddáfího změní aliance kurz a z východní Evropy se přeorientuje na jižní muslimské země. Myslí si to ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin. V rozhovoru pro EUobserver uvedl, že jediným důvodem je ropa.

"Konflikt v Libyi znamená konec východní expanze NATO. Od teď už se bude aliance rozšiřovat pouze směrem na jih, do islámských zemí, bohatých na energetické zdroje" říká Rogozin. "Libyjská válka je v první řadě ropný konflikt," míní velvyslanec, ale upozorňuje, že uvádí pouze svůj osobní názor, nikoli oficiální stanovisko ruské vlády.

Důvody pro změnu kurzu aliance jsou prý jasné. "Západ nemá smysluplnou ekonomickou odpověď na finanční krizi... Proč Evropa utrácí tolik peněz za novou vojenskou kampaň? Snad ne kvůli libyjskému lidu," říká ironicky Rogozin, podle kterého je Libye jen první vojenskou misí v řadě "nových křížových výprav".

Fakt, že se pozornost NATO odvrátí od tradiční ruské sféry vlivu považuje velvyslanec za výhodu. I tak ale míní, že Moskva blízkovýchodní počínání aliance nenechá jen tak. "NATO teď nemůžeme věřit," tvrdí Rogozin a upozorňuje, že Moskva žádnou další misi na Blízkém Východě tolerovat nebude. "Pokud Evropa zaútočí i na Sýrii, Rusko takový návrh rezoluce v Radě bezpečnosti OSN nepodpoří," varuje diplomat.

Zdroj

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře