Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimirem Putinem (komentovaný přepis)

Rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimirem Putinem

Zveřejněno:

V rámci rozhovoru se ruský prezident a americký novinář dotkli široké škály témat, včetně konfliktu na Ukrajině, rozšiřování NATO a výbuchu Severního proudu.

Historie Ruska a Ukrajiny

Na začátku rozhovoru Putin podal "stručný historický přehled" vzniku a vývoje Ruska a Ukrajiny a jejich vzájemných vztahů. Uvedl, že Rusko se začalo formovat jako centralizovaný stát v roce 862 a následně se vyvíjelo jako stát se dvěma centry: jedním v Kyjevě a druhým v Novgorodu.

  • rozhovor-tuckera-carlsona-s-vladimirem-putinem-prepis

Během rozhovoru ruský vůdce připomněl Carlsonovi historické události, které předcházely vzniku Ukrajiny jako suverénního státu, a období rozpadu Sovětského svazu.

Putin zdůraznil, že to byly ruské orgány, kdo inicioval proces rozpadu SSSR. Podle názoru ruského prezidenta k tomu existovalo několik důvodů. Prvním z nich bylo, že ruské vedení věřilo, že "základní základy rusko-ukrajinských vztahů", jako je historie, náboženství, společná kultura, tvoří "základ nevyhnutelnosti našich dobrých vztahů".

Dalším důvodem bylo, že ruské úřady se domnívaly, že po rozpadu SSSR již neexistují "ideologické dělící linie" a konec Sovětského svazu bude na Západě chápán jako "návrh na spolupráci a spojenectví". Po roce 1991 Rusko doufalo, že se připojí k západnímu světu, ale "byli jsme oklamáni" a následovalo pět vln rozšiřování NATO, poznamenal Putin.

Na otázku ohledně motivů Západu, které ho vedly k odmítnutí sblížení s Ruskem, Putin odpověděl, že se může "pouze dohadovat", a dodal, že mezi ně patří i to, že Rusko "je příliš velká země", která má vlastní názor.

Putin připomněl, že NATO se rozšiřuje a zahrnuje pobaltské státy, celou východní Evropu a dokonce i Ukrajinu, přičemž v roce 2008 slíbil Ukrajině a Gruzii, že dveře bloku jsou pro ně otevřené. V této souvislosti Putin vysvětlil, že ukrajinští prezidenti mají podporu voličů, "kteří mají pozitivní vztah k Rusku", a připomněl, že Moskva spolupracovala s bývalým ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem, když byla během jeho funkčního období nastolena otázka přidružení Ukrajiny k EU.

Rusko "bylo v tomto ohledu vždy velmi loajální", ale smlouva o partnerství se pro Moskvu ukázala jako "problém", protože obě země měly prostor pro volný obchod a "otevřené celní hranice", ale podle smlouvy musela Ukrajina otevřít své hranice EU. V reakci na to Rusko slíbilo své hranice uzavřít a Janukovyč svým evropským kolegům sdělil, že potřebuje čas na rozhodnutí o partnerství. "Jakmile to řekl, začaly destruktivní akce opozice podporované Západem a vše vedlo k Majdanu a státnímu převratu na Ukrajině," zdůraznila ruská hlava státu.

"V roce 2008 otevřeli Ukrajině dveře NATO, v roce 2014 provedli státní převrat a začali pronásledovat ty, kdo převrat neuznávali, což byl puč, vytvořili hrozbu pro Krym, který jsme byli nuceni vzít pod svou ochranu, rozpoutali válku v Donbasu," dodal.

V této souvislosti se zeptal, jak je možné, že Rusko neprojevilo znepokojení nad tímto vývojem. "To by z naší strany bylo trestuhodné nedopatření," řekl.

Výbuch plynovodu Nord Stream

Během rozhovoru Putin poukázal na podíl Washingtonu na výbuchu plynovodu Nord Stream.

"Kdo vyhodil Nord Stream do povětří?" zeptal se Putina americký komunikátor. "Vy, samozřejmě," odpověděl pohotově Putin. "Ten den jsem měl hodně práce. Já jsem Nord Stream nevyhodil do povětří," zažertoval Carlson. "Vy osobně možná máte alibi, ale CIA žádné takové alibi nemá," odpověděl ruský prezident.

"Nebudu zacházet do podrobností, ale v takových případech se vždycky říká: hledej toho, kdo má zájem. Ale v tomto případě musíme hledat nejen toho, kdo má zájem, ale také toho, kdo to může udělat. Protože zájemců může být hodně, ale ne každý se může dostat na dno Baltského moře a provést ten výbuch. Tyto dvě složky musí být propojeny: kdo má zájem a kdo to může [udělat]," řekl ruský prezident.

Na otázku, proč Rusko nechce předložit důkazy o sabotáži plynovodu shromážděné svými tajnými službami a "zvítězit v této propagandistické válce", Putin odpověděl, že je "velmi obtížné" porazit USA v tomto boji, protože Washington "ovládá všechna světová média a mnoho evropských médií".

Carlson se Putina také zeptal na mlčení Německa ohledně zapojení NATO do výbuchu ropovodu, přestože jeho ekonomika utrpěla v důsledku sabotáže újmu. Podle prezidenta se současné německé orgány "neřídí národními zájmy, ale zájmy kolektivního Západu; jinak je těžké vysvětlit logiku jejich jednání či nečinnosti".

Ozbrojený konflikt a denacifikace Ukrajiny

Rusko zatím nedosáhlo svých cílů ve speciální operaci na Ukrajině, protože jedním z nich je denacifikace, zákaz všech druhů neonacistických hnutí, prohlásil Putin. Na otázku, co znamená pojem "denacifikace", ruský vůdce vysvětlil, že Ukrajina při hledání své identity upřednostňuje "falešné hrdiny, kteří kolaborovali s Hitlerem".

Pokud jde o definici a nutnost "denacifikace", Putin uvedl, že na počátku 19. století, kdy se objevili teoretici ukrajinské nezávislosti a suverenity, vycházeli z toho, že nezávislá Ukrajina by měla mít dobré a přátelské vztahy s Ruskem, ale vzhledem k historickému vývoji a skutečnosti, že tato území byla dlouhou dobu součástí Polsko-litevského společenství, stál lid před otázkou hledání identity.

"Když vypukla druhá světová válka, část této extrémně nacionalistické elity začala spolupracovat s Hitlerem v domnění, že jim přinese svobodu. Německá vojska, včetně jednotek SS, pověřila kolaboranty, kteří spolupracovali s Hitlerem, tou nejšpinavější prací - vyhlazováním polského a židovského obyvatelstva," pokračoval Putin.

Podle něj se na Ukrajině z lidí jako Stepan Bandera a Roman Šuchovič stali národní hrdinové. "Tito lidé vyhlazovali Poláky, Židy a Rusy. S touto praxí a teorií je třeba skoncovat," zdůraznil ruský prezident.

Na otázku, jak uhasit "požár ukrajinského nacionalismu" 80 let po Hitlerově smrti, ruský prezident odpověděl: "Říkáte: Hitler zemřel před 80 lety. Ale jeho věc je stále živá. Ti, kdo vyhlazovali Židy, Rusy a Poláky, jsou naživu. A prezident, současný prezident dnešní Ukrajiny, vám tleská v kanadském parlamentu".

Proto nelze říci, že by ukrajinské úřady "tuto ideologii zcela vykořenily", dodal. "To je to, co máme na mysli pod pojmem denacifikace. Musíme se zbavit lidí, kteří tuto teorii a praxi udržují při životě a snaží se ji zachovat," uzavřel.

Pokračuje....

Zdroj: https://www.mundo24.online/videos/tucker-carlson-entrevista-a-vladimir-putin-publicado.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře